Tulipa miehen kanssa riita (työasioista)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Eli mut haukuttiin muutama viikko sitten töissä. Mun mielestä aiheettomasti. Olen tehnyt työni niin hyvin, ku pystyn, hommannut amman jos lapset on ollut sairaana jne. Silloin päätettiin mieheni kanssa, että niin metsä vastaa kun sinne huudetaan. Haen sairaslomaa jos muksut kipeenä jne. Tänään oli pomo sitten sanonut miehelleni (ja tämän työkaverille), että jos kulkevat kaupoilla viikonloppuna niin ostakaa yksi kone firmalle. Kuittia vastaan rahat takasi. Mies sitten sano, että mehän ollaan menossa sinne, että katotaan siellä yhestä kaupasta.(siis tähän kyseiseen kauppaan ei oltu menossa) Mää räjähin! Ehkä ylireagoin, mutta musta tuo firma on niin paskan eriarvoinen. (tänään yläkerran "lemmikki" teki saman mokan ei tapahtunut mitään) Huusin, että mun työaika on 8 tuntia ja vapaa-ajalla EN tee mitään tuon paskan eteen.
 
noh...
itse olen kyllä vapaa-ajallani tehnyt hankintoja työpaikalle kuittia vastaan...
ja kyllä olen veloittanut sitten palkan/vapaan siitä käytetystä ajasta mitä vapaalla on mennyt työpaikan piikkiin.

Olet oikeassa, ei sinun tarvitse tehdä töitä työajan ulkopuolella jos et halua...
mutta jos oikeasti olisitte menossa jonnee josta jotain hankintoja olisi pitänyt tehdä, niin en näkisi pahaa niitä samalla hoitaa.

 
Emme olis olleet menossa siihen kauppaan josta hankinta ois pitänyt tehdä. Mitään "hyvitystä" ei oltas saatu ajasta. Ja ehkä tässä on nyt enempi kyse periaatteesta.
 

Yhteistyössä