Tuli pukeutumisesta mieleen, että mitä te muut laitatte näillä keleillä lapsille päälle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "shihtzu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"shihtzu"

Vieras
Ainakin eilen oli todella kylmä, joten meillä poitsulla oli ulkoillessa t-paita, collegetakki, collegehousut, sukat, välikausihaalari, hattu, saappa.at ja sormikkaat.
Sama juttu tuon vauvan kanssa sisävaatteiden päälle haalari ja hattu päähän ja villasukat jalkaan. Käsineitä tuolla ei ollut, kun puvun hihat on niin pitkät, että kädet jää sinne piiloon
 
2v8kk pitkät kalsarit,ulkohousut, pitkähihanen ja sukat.sormikkaat ja trikoopipo. ihan hirveen kylmä on ollut kun on liikkeelle lähdette, n.9astetta ja tuulista ja sateista.
ihankuin olis taas syksy.
 
meillä 1.5v oli eilen puistossa sattumalta (ei oltu alunperin menossa, kauppareissulla oltiin. Keli pilvinen ja vajaa 15 lämmintä) ihan vaan collarihousut ja t-paita sekä pitkähihainen paita ja neuletakki. Hattu ja sukat ja kengät. Lämmin penska oli eikä valittanu kylmäänsä, piti lopulta lähes väkisin "kantaa" pois. On kyllä muutenkin kuumakerttu, vauvanakaan ei voinu pakkasilla sisävaatteiden päälle laittaa kuin toppiksen vaunuihin.
Ei tulis kyl mieleen iskee välikausiasua päälle..mut lapsethan on erilaisia paleleeko helposti vai ei :)
 
Voi jösses.. eilen suunnittelin ottavani tytöille pipot ja hanskat hoitoon mukaan, mutta unohdin. Sammareissa, huppareissa ja lierihatuissa sinne on menneet ja välikausiasut mukana ulkoiluihin on. Vähän siinä ja siinä noi ilmat, että mitä ihan oikeasti päällä pitäisi pienillä olla.
 
jaa, mun lapsella on päällä verkkarit ja pitkähihainen t-paita, sukatkin unohdin pakata tarhaan mukaan.. huppari siellä sentäs on.
kotosallakin se on pihalla verkkareissa ja t-paidassa, lisää vaatetta saa jos sanoo että on kylmä
 
Tässä + 15 asteessa 2 v. pojalla on nyt ollut vuorilliset farkut, sukat, pitkähihainen trikoopaita ja vuorillinen fleecehuppari, sellaista suht ohutta "kesäfleeceä", tai tuulisella säällä tuultapitävää kangasta oleva takki. Päässä lippis. Ihan hyvin on tarjennut.
 
Koska ulkona on kylmän lisäksi myös märkää, niin lapset 3v ja 5v lähti tänään päiväkotiin ulkoiluasuinaan välikausihousut ja -takki. Hupparit on mukana ja takin voi korvata niillä, JOS tulee lämpimämpi (aamulla oli +10), samoin toisina housuina on farkut, jos välikausihousut on liian kuumat (mitä kyllä epäilen.)

Alla siis lyhkähihaset paidat ja sukkikset tai pelkät sukat.
 
1,5v: t-paita ja tuulitakki, joustofrotee housut, sukat ja kengät sekä joustofrotee pipo.
5,5v: polvenalle yltävät sortsit, pitkähihanen paita, lippis, lenkkarit
8v: t-paita, velourtakki, farkut, sukat, huivi, ballerinat.
(itselläni pitkät sukat, fleecehousut, pitkähihainen trikoo paita, fleecetakki, ulkona lisäks kuoritakki lippis ja kengät :D )
 
[QUOTE="shihtzu";23975929]Ainakin eilen oli todella kylmä, joten meillä poitsulla oli ulkoillessa t-paita, collegetakki, collegehousut, sukat, välikausihaalari, hattu, saappa.at ja sormikkaat.
Sama juttu tuon vauvan kanssa sisävaatteiden päälle haalari ja hattu päähän ja villasukat jalkaan. Käsineitä tuolla ei ollut, kun puvun hihat on niin pitkät, että kädet jää sinne piiloon[/QUOTE]

Mahtoi olla tukalan hikistä,järkyttävän paljon vaatetta. Meillä nyt collegehousut/farkut ja paita,tarvittaessa huppari/neule. Ei sukkia.
 
[QUOTE="hui";23976178]Mahtoi olla tukalan hikistä,järkyttävän paljon vaatetta. Meillä nyt collegehousut/farkut ja paita,tarvittaessa huppari/neule. Ei sukkia.[/QUOTE]

Käytetäänkö teillä saappaita ilman sukkia? T-paidassa ulkona kun on 12-15astetta, jos kerran "tarvittaessa huppari"?

Meillä ainakin on yksi vk-puku, jossa ei ole vuorta. Näillä ilmoilla tarvitsee ehdottomasti alle leggarit ja pitkähihaisen trikoopaidan, että olisi lämmin ja miellyttävä olla. Collegeakin on ohutta, tms.
 
Käytetäänkö teillä saappaita ilman sukkia? T-paidassa ulkona kun on 12-15astetta, jos kerran "tarvittaessa huppari"?

Meillä ainakin on yksi vk-puku, jossa ei ole vuorta. Näillä ilmoilla tarvitsee ehdottomasti alle leggarit ja pitkähihaisen trikoopaidan, että olisi lämmin ja miellyttävä olla. Collegeakin on ohutta, tms.

Ei ole saappaita tarvinnut,ei koko päivänä satanut. Mainittakoon että Turussa asutaan,ei ole tuullut eikä satanut ja koko illan paistoi aurinko. Nytkin ulkona riittäisi lyhythihainen.
 

Yhteistyössä