Tuli jäätelöautosta puhetta äitini kanssa....

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Kuulutti suureen ääneen, että miten kallista on ostaa sieltä jäätelöä. Kohta kävi kuitenkin ilmi, että eipä ole äitini kyllä koskaan edes käynyt jäätelöautolla. Äsken juuri itse hain säkillisen utelias vili jäätelöpuikkoja. Yhdelle puikolle tuli hintaa 22 senttiä. Tai itseasissa 11 senttiä, koska mulla oli 4 euron bonuslappunen mukana. :D

Mitäs kaupasta saa 22 sentillä?
 
No esim utelias vili jäätelöt on tasan samankokoisia kuin esim. ville vallattomat jotka maksaa kuitenkin suorastaan hulppeesti noihin verrattuna.

Ja kaikki ne jäätelöt on ihan sopivan kokoisia. Ei mun tarvi syödä perseen kokoista jäätelöä. Ja meillä ainakin 3v ei jaksa syödä kovin isoa.
 
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
No esim utelias vili jäätelöt on tasan samankokoisia kuin esim. ville vallattomat jotka maksaa kuitenkin suorastaan hulppeesti noihin verrattuna.

Ja kaikki ne jäätelöt on ihan sopivan kokoisia. Ei mun tarvi syödä perseen kokoista jäätelöä. Ja meillä ainakin 3v ei jaksa syödä kovin isoa.

Hih :saint:
 
Alkuperäinen kirjoittaja turkilmas:
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...

Suurin osa siellä ostettaessa maksaa alle euron kappale. Kaupasta ei saa oikein eskimopuikkoa kummempaa alle eurolla. Plus että kylmäketju ei taatusti katkea missään kohtaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja turkilmas:
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...

Aivan, eikä sieltä varmaan pakko ole ostaa, jollei halua, meidän kadulla pysähtyy ihan talon eteen jäätelöauto, eikä sieltä kukaan tule vaatimaan, että ostakaa jäätelöä :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja turkilmas:
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...

Suurin osa siellä ostettaessa maksaa alle euron kappale. Kaupasta ei saa oikein eskimopuikkoa kummempaa alle eurolla. Plus että kylmäketju ei taatusti katkea missään kohtaa.

Ekasta mä EN ole kanssasi samaa mieltä, mutta tokasta juu.

Mä en itse tykkää koko jäätelöautosta, mutta pakko sieltä on välillä pojan mieliksi ostaa. Ja täytyy sanoa että mua ainakin kauhistuttaa niiden jätskien hinnat. Plus että meillä sitä jäätelöä kuluukin hitosti enemmän jos sitä on paljon pakkasessa...miten niin puuttuu selkäranka :whistle:
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
No esim utelias vili jäätelöt on tasan samankokoisia kuin esim. ville vallattomat jotka maksaa kuitenkin suorastaan hulppeesti noihin verrattuna.

Ja kaikki ne jäätelöt on ihan sopivan kokoisia. Ei mun tarvi syödä perseen kokoista jäätelöä. Ja meillä ainakin 3v ei jaksa syödä kovin isoa.

40kpl ville vallaton paketti maksaa 7.90?, eli ei todellakaan ole kalliita!

Onko sulla jotain ongelmia sun perseen kanssa? Minä en nimittäin ole koskaan nähny perseen kokoista jäätelöä...

Makuasoistahan ei voi kiistellä mutta hintavertailua tehneenä olen todennut jäätelöauton jädet kalliimmiksi kuin kaupan.
 
Ei mikään yksittäishinta!

Tää oli vissiin vaan provoketju, kaikkihan sen tietää, että kilohinta on se, mikä merkitsee eikä mikään yksittäisen jätskin tai muun hinta. Hohhoi taas.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja turkilmas:
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...

Suurin osa siellä ostettaessa maksaa alle euron kappale. Kaupasta ei saa oikein eskimopuikkoa kummempaa alle eurolla. Plus että kylmäketju ei taatusti katkea missään kohtaa.

Kaupasta saa myös ostettua monipakkauksia, esim. lidlissä sellaset isot puikot maksaa n.3 euroa/6 kpl eli ei oo puikolla kauheasti hintaa. Ja pienemmät puikot maksaa vähemmän. Samoin saat tuutteja muistakin kaupoista paketissa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja keiju86:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja turkilmas:
Tästä on täällä väännetty aiemminkin ja ainakin viimeksi väki tuli siihen lopputulokseen että jätskiauton jäätelöt ON kalliimpia kuin kaupan. Ja niin se tietty on jos ihan loogisestikin ajattelee. Joillekin kuitenkin tuo jäätelöauto on pelastus kun kauppaan pitkä matka. Ja jotkut tykkää enemmän jätskiauton jädeistä...

Suurin osa siellä ostettaessa maksaa alle euron kappale. Kaupasta ei saa oikein eskimopuikkoa kummempaa alle eurolla. Plus että kylmäketju ei taatusti katkea missään kohtaa.

Kaupasta saa myös ostettua monipakkauksia, esim. lidlissä sellaset isot puikot maksaa n.3 euroa/6 kpl eli ei oo puikolla kauheasti hintaa. Ja pienemmät puikot maksaa vähemmän. Samoin saat tuutteja muistakin kaupoista paketissa.

niin kuten esimerkiksi rainbown suklaatuutteja saa s.marketista 1,75/6kpl että niillle ei paljon hintaa jää.
 
Juu ja ne sellaset jätskit, joissa on keksiä ja välissä vaniljajädee maksaa jätskiautossa 11?/12kpl ja prismasta ostin samaisia 3?/6kpl eli puolet jätskiautohinnasta. Parempiakin on ne kaupan jädet.
 

Yhteistyössä