Trumpin hallinto haluaa Nord Stream 2 kaasuptken käyttöön ja Euroopan taas Venäjän kaasun varaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
FT: Trumpin hallinto neuvottelee Nord Stream 2 -kaasuputken käyttöönotosta
"Lehden tietojen mukaan kaasuputken käyttöönotto halutaan tehdä yhdysvaltalaisten sijoittajien tuella.

Nord Stream 2 -kaasuputken käyttöönotosta käydään neuvotteluja, talouslehti Financial Times (FT) uutisoi maanantaina. Lehti siteeraa kaasuputkea koskevia keskusteluja tuntevia lähteitä. Asiasta uutisoi Suomessa ensin Yle.

FT:n mukaan aloitteen takana on Venäjän presidentti Vladimir Putinin ystävä ja entinen Stasin vakooja Matthias Warnig, joka johti vuoteen 2023 asti kaasuputkesta vastaavaa yhtiötä."


Pian Keski-Eurooppa on taas Venäjän kaasun varassa ja Putin pääsee kasvattamaan sotakassaa seuraavaa Euroopan invaasiota varten. Nopeat on marionetin käänteet, varmasti Kremlissä mietitty valmiiksi suunnitelmat, onhan heillä mies Washingtonissa.
 
Peskov: Lännen hajoaminen on alkanut

"Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on kommentoinut tiedotustilaisuudessaan Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perjantaista välikohtausta.

Kreml kommentoi asiaa sen jälkeen, kun Euroopan johtajien Lontoossa pitämä hätäkokous oli päättynyt. Asiasta uutisoi Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass.

Peskovin mukaan viimeaikaiset tapahtumat osoittavat ”kollektiivisen lännen” hajoamisen alkaneen.

Peskov sanoi presidentti Vladimir Putinin olevan tietoinen tapahtuneesta ja sanoi sen todistavan Venäjän näkemyksen konfliktista oikeaksi.

– Zelenskyi osoitti Washingtonissa täydellistä diplomaattisten kykyjen puutetta. Sen jälkien korjaaminen ei tule olemaan helppoa, Peskov sanoo.

Peskovin mukaan Zelenskyi ei halua rauhaa.

– Jonkun pitäisi pakottaa hänet siihen. Jos eurooppalaiset sen tekevät, kaikki kunnia heille.

– Venäjän ”sotilaallinen erikoisoperaatio” jatkuu, kunnes sen tavoitteet on saavutettu, Peskov sanoo."



Saksan Merz: Valkoisen talon väittely sytytettiin tahallaan

"Perjantainen riita Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin välillä lietsottiin tahallaan käyntiin.

Näin sanoo Saksan todennäköinen tuleva johtaja Friedrich Merz lehdistötilaisuudessa Hampurissa, kertoo uutistoimisto Reuters.

– Se ei ollut spontaani reaktio Zelenskyin väliintuloihin, vaan selvästikin tahallinen kärjistys, Merz sanoo."



Näyttää siltä että Trump on Putinin käsikassara ja siksi Trump ja Vance nolasivat Zelenskyin Valkoisessa talossa jotta amerikkalaiset saataisiin häntä vastaan ja vaatimukset Ukrainan johtajan eroon.


Lisäksi

FBI haluaa aloittaa tutkimukset Yhdysvaltain Ukraina-tuesta

"Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI:n vastanimitetty johtaja Kash Patel kehotti Yhdysvaltain kongressia tutkimaan, miten Ukrainaan lähetettyjä avustusrahoja on käytetty. Asiasta uutisoi Kyiv Independent.

Patel kyseenalaisti lisäksi Ukraina-tuen päätymiseen tarkoituksenmukaisiin kohteisiin.

– Meillä ei vain voi olla täyttä luottamusta siihen, että annamme johtajalle 100 miljardia dollaria ja sitten hän sanoo: ”En kerro teille, mihin rahat menivät”."



Tässä näkee että nyt aletaan keksiä tekosyitä Zelenskyin hallinnon syyttämiseksi Yhdysvaltain avun väärinkäytöksistä, jotta Putte saa maahan taas mieleisensä nukkehallinnon.

Nord Stream 2 kaasuputkien korjaus on osa Putinin Trumpille määräämää toimintaa Keski-Euroopan saamiseksi uudelleen Kremlin liekaan energiahuollossa.

Washingtonissa on Putlerin mies ja tämän esikunta tekee mitä Me$tari käskee.
 
Ei kai enää ole yhtään epäselvää, että Trump ja Yhdysvaltojen republikaaninen nykyhallinto seisoo lähes avoimen 100% Venäjän sekä maan johtajan Putinin takana.

Joka päivä saadaan uutta tietoa, jolla Trump & Co tukee Putinin veristä hallintoa, mm. viimeksi lopettamalla Venäjän vastaiset ja Venäjän toimia estävät kybertoimet. Zelenskyin ja Yhdysvaltojen johdon täysin epäonnistunut, Ukrainan presidenttiä nöyryyttänyt tapaaminen Valkoisessa talossa oli myös yksi iso huutomerkki tästä erikoisesta suunnanmuutoksesta.

Nyt tarvitaan herätys Yhdysvalloissa, sillä Trump & Co on myös tuhoamassa oman maansa luottamuksen suhteessa muihin läntisiin demokratioihin ja sitä kautta kansantaloudellisesti omien kansalaistensa hyvinvoinnin. Mikä läntinen hallinto enää haluaa käydä kauppaa Trumpin hallinnon kanssa? Brics maatko tilalle?

Kaikista uskomattominta on Elon Muskin johtaman uuden "DOGE" viraston mahdollisuus urkkia kaikkien Yhdysvaltojen kansalaisten vero-, palkka- ym. tietoja. Mikä estää enää Trumpin hallintoa käyttämästä ko. tietoja kauppatavarana Venäjän propagandan tuottamisessa, kunhan myyntihinta on vain sopiva.

Kaikki näyttää nyt olevan Trump & Co:ssa kaupan Venäjän diktatuurihallinnolle. Uskomatonta huomioiden Yhdysvaltojen historia Venäjän vastaisena valtavoimana ja itsenäisten läntisten demokratioiden säilymisen takuumiehenä.
Nimenomaan näin.
 
Trump oli Valkoisen talon Zelenskyin tapaamisessa enemmän huolissaan Putinista ja Venäjästä kuin mistään muusta, miksiköhän?

"Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin monipolvisesta tajunnanvirrasta on tunnetusti vaikea saada selkoa.

Trumpin kommenttien joukkoon mahtuu kuitenkin kiinnostavia lausumia, jotka paljastavat hänen alitajuista ajatuksenjuoksuaan.

Yksi tällainen paljastava hetki koettiin perjantaina Valkoisessa talossa, kun Trump ryöpytti Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä televisiokameroiden edessä.

Maailmalla on ihmetelty, mikä selittää sen, että Donald Trump haukkuu toistuvasti Volodymyr Zelenskyiä ja puolustaa samaan aikaan kiivaasti Vladimir Putinia.

Sananvaihto alkoi, kun toimittaja esitti kriittisen kysymyksen Venäjän johtajasta Vladimir Putinista. Toimittaja tiedusteli, mitä seuraisi siitä, jos Venäjä rikkoisi Trumpin republikaanihallinnon ajaman tulitauon Ukrainassa.

Trump aloitti kritisoimalla toimittajaa, että yhtä hyvin voisi kysyä ”mitä jos” mistä tahansa asiasta. Kuten vaikkapa ”mitä jos pommi putoaisi päähäsi juuri nyt”? Tämän jälkeen Trump siirtyi arvostelemaan edeltäjiään Joe Bidenia ja Barack Obamaa lausumalla, että heitä Venäjä ei kunnioittanut.

Seuraavaksi Trump lausui vapaasti suomennettuna näin:

”Minua he (Venäjällä) kunnioittavat. Kerronpa teille, että Putin käynyt läpi aivan helvetin paljon minun kanssani. Hän kohtasi valheellisen noitavainon, jossa he käyttivät häntä ja Venäjää. Venäjä, Venäjä, Venäjä...”

Trump näyttää kuitenkin uskovan syvästi Putinin syyttömyyteen. Trump on jopa loukkaantunut Putinin puolesta siitä, että tämä on joutunut väitetysti kokemaan yhdessä hänen kanssaan ”valheellisen noitavainon”.

Trump vaikuttaa olevan myös jollain oudolla tavalla kiitollisuudenvelassa Venäjälle. Hän ylpeilee sillä, että Venäjä kunnioittaa häntä eikä ole väitetysti koskaan rikkonut hänen kanssaan tekemiään sopimuksia.

– Voin sanoa vain tämän... hän (Putin) ei ole rikkonut niitä (sopimuksia) minun kanssani.

Sama Putinia puolusteleva asenne tuli ilmi jo 2018, kun Trump tapasi Venäjän johtajan Helsingin huippukokouksessa.

Kun Putin väitti Helsingissä pokkana, että Venäjä ei sekaantunut Yhdysvaltain vaaleihin 2016, Trump hyväksyi selityksen oitis. Trump mielisteli Putinia lehdistötilaisuudessa ja antoi kaiken huipuksi ymmärtää, että hän luottaa tämän sanaan enemmän kuin oman maansa tiedustelupalveluihin.

Viime aikoina julkisuudessa on keskusteltu yhä kiivaammin teoriasta, jonka mukaan Venäjän tiedustelupalvelulla saattaisi olla jokin ote Trumpista.

On esitetty epäilyjä, että Neuvostoliiton KGB saattoi ottaa Trumpin kohteekseen jo vuonna 1987, kun tämä kävi Moskovassa edistääkseen haaveilemiaan hotellibisneksiä. Hurjimmissa väitteissä on puhuttu jopa mahdollisesta raskauttavasta kiristysmateriaalista tai värväyksestä Venäjän apuriksi.

On ihmetelty myös, miksi Trump kieltäytyy toistuvasti arvostelemasta Putinia – samaan aikaan, kun hän kutsuu Zelenskyiä ”diktaattoriksi ilman vaaleja”.

– Sinä haluat minun sanovan todella kauheita asioita Putinista ja sitten minun pitäisi sanoa: Hei Vladimir, tehdäänkö me diili? Se ei toimi niin, Trump läksytti perjantaina Zelenskyiä.

– Näettekö, kuinka hän vihaa Putinia. On hyvin vaikeaa tehdä diiliä tuollaisen vihan vallassa. Hänellä on valtavasti vihaa, Trump jatkoi Zelenskyin arvostelua närkästyneeseen sävyyn."


Melkoista analyysia, lue koko artikkeli
 
Mielestäni kvartaaliajattelija Trumpilla olisi töitä lähempänäkin Etelä-Amerikan maissa kuten Peru, Chile, Kolumbia, Meksiko...Latinalainen Amerikka on nimittäin herkkupala Kiinalle. Presidentti Xi Jinping osallistui mm joulukuussa Perun rannikolla sijaitsevan Chancayn sataman avajaisiin. Sataman avulla Kiina ohittaa osan USAn presidentti Trumpin kauppatulleista.
 

Yhteistyössä