Trump jätti jymytilaisuuden käyttämättä – ”Venäjän hallinto pystyy huokaisemaan helpotuksesta”
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pakitti uhkauksestaan, joka olisi voinut iskeä kriittisesti Venäjän sotatalouteen. ”Sääli, että Yhdysvallat ei toiminut”, kommentoi Suomen Pankin vanhempi ekonomisti Heli Simola.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ei aio ainakaan toistaiseksi toteuttaa uhkauksiaan mittavista pakotetulleista maille, jotka ostavat öljyä Venäjältä.
– Minun pitää harkita sitä ehkä kahden tai kolmen viikon kuluttua, mutta meidän ei tarvitse miettiä sitä juuri nyt, kommentoi Trump medialle Alaskan huippukokouksen jälkeen.
Kokouksessa hän tapasi Venäjän presidentin Vladimir Putinin, joka ei osoittanut valmiutta myönnytyksiin Ukrainan sodan suhteen.
Trumpin perääntyminen pakoteuhkauksistaan on Venäjälle hyvinkin tervetullut uutinen, sanoo Suomen Pankin vanhempi ekonomisti
Heli Simola.
– Venäjän hallinto pystyy huokaisemaan helpotuksesta. Jos Trump olisi asettanut uusia pakotteita aikomassaan mittakaavassa, se olisi voinut vaikeuttaa huomattavasti Venäjän taloustilannetta.
Alaskan huippukokousta edeltävällä viikolla Trump sanoi asettavansa 100 prosentin tullit sekä Venäjälle että maan kanssa öljykauppaa käyville maille, jos
Putin ei ryhdy ottamaan askeleita kohti rauhanneuvotteluja Ukrainan kanssa. Sanktiotoimet olisivat iskeneet etenkin Venäjän tärkeimpiin öljynostajiin Kiinaan ja Intiaan, joille niin ikään Yhdysvallat on tärkeä kauppakumppani.
Tällä hetkellä Venäjä olisi ollut erityisen haavoittuvainen talouden lisäpaineelle, Simola arvioi.
– Venäjän talouskehitys on heikentymässä, mutta panostukset sotatantereelle vain kiihtyvät. Nyt olisi ollut erittäin hyvä paikka lisätä painetta. Sääli, että Yhdysvallat ei toiminut.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pakitti uhkauksestaan, joka olisi voinut iskeä kriittisesti Venäjän sotatalouteen. ”Sääli, että Yhdysvallat ei toiminut”, kommentoi Suomen Pankin vanhempi ekonomisti Heli Simola.
www.iltalehti.fi
Taco jahkailee taas.