Kyllä on. Siitä syystä itsekin aloitin nyt tradenomin opinnot. Nimittäin kahdenksan vuoden työkokemus ja merkonomin paperit ei enää tuo työpaikkaa jos toinen ehdokas on tradenomi vaikkakin vasta valmistunut.Alkuperäinen kirjoittaja *_*:Onko loppujenlopuksi merkitystä työnhaussa, oletko merkonomi vai tradenomi?
Siltä todellakin vaikuttaa. Nyt 2 lapsen äitinä mietin onko mitään itua jatkaa opintoja tradenomiksi, vai johtaako se vaan pettymykseen ja uuteen työnhakuruljanssiin.Alkuperäinen kirjoittaja Opiskelija:Kyllä on. Siitä syystä itsekin aloitin nyt tradenomin opinnot. Nimittäin kahdenksan vuoden työkokemus ja merkonomin paperit ei enää tuo työpaikkaa jos toinen ehdokas on tradenomi vaikkakin vasta valmistunut.Alkuperäinen kirjoittaja *_*:Onko loppujenlopuksi merkitystä työnhaussa, oletko merkonomi vai tradenomi?
Itse opiskelen tradenomiksi iltaopiskeluna paraikaa. Koulua on neljänä iltana viikossa, klo. 17.15-20.15. Tosin nyt raskaana ollessa en oikein ole jaksanut koulussa istua, viime viikolla kävin yhden tentin tekemässä :ashamed: .Alkuperäinen kirjoittaja Ap*:Siltä todellakin vaikuttaa. Nyt 2 lapsen äitinä mietin onko mitään itua jatkaa opintoja tradenomiksi, vai johtaako se vaan pettymykseen ja uuteen työnhakuruljanssiin.Alkuperäinen kirjoittaja Opiskelija:Kyllä on. Siitä syystä itsekin aloitin nyt tradenomin opinnot. Nimittäin kahdenksan vuoden työkokemus ja merkonomin paperit ei enää tuo työpaikkaa jos toinen ehdokas on tradenomi vaikkakin vasta valmistunut.Alkuperäinen kirjoittaja *_*:Onko loppujenlopuksi merkitystä työnhaussa, oletko merkonomi vai tradenomi?
Paljonkohan merkonomipohjalla saa hyväksiluetuksi trad. opinnoista? Pystyyhgän sitä kai aikuislinjalla lukemaan myös? Keksin tämän tradenomiksi opiskelu-ajatuksen TÄNÄÄN, siksi olen niin tietämätön. Menen toki työkkäristä tms. kyselemään mutta kysyn teiltä ensin kun täällä paljon porukkaa lappaa.![]()
Ei, hiffasin kylläAlkuperäinen kirjoittaja turkilmas:Itse opiskelen tradenomiksi iltaopiskeluna paraikaa. Koulua on neljänä iltana viikossa, klo. 17.15-20.15. Tosin nyt raskaana ollessa en oikein ole jaksanut koulussa istua, viime viikolla kävin yhden tentin tekemässä :ashamed: .Alkuperäinen kirjoittaja Ap*:Siltä todellakin vaikuttaa. Nyt 2 lapsen äitinä mietin onko mitään itua jatkaa opintoja tradenomiksi, vai johtaako se vaan pettymykseen ja uuteen työnhakuruljanssiin.Alkuperäinen kirjoittaja Opiskelija:Kyllä on. Siitä syystä itsekin aloitin nyt tradenomin opinnot. Nimittäin kahdenksan vuoden työkokemus ja merkonomin paperit ei enää tuo työpaikkaa jos toinen ehdokas on tradenomi vaikkakin vasta valmistunut.Alkuperäinen kirjoittaja *_*:Onko loppujenlopuksi merkitystä työnhaussa, oletko merkonomi vai tradenomi?
Paljonkohan merkonomipohjalla saa hyväksiluetuksi trad. opinnoista? Pystyyhgän sitä kai aikuislinjalla lukemaan myös? Keksin tämän tradenomiksi opiskelu-ajatuksen TÄNÄÄN, siksi olen niin tietämätön. Menen toki työkkäristä tms. kyselemään mutta kysyn teiltä ensin kun täällä paljon porukkaa lappaa.![]()
Niin...hyväksiluetuksi ei ainakaan meillä saanut merkonomin tutkinnosta mitään, mutta osan kursseista voi tenttiä. Eli ennen kuin tietty kurssi alkaa (esim. yritysetiikka oli sellainen), niin tehdään sellainen osaamisen osoittamis-tentti. Ja jos sen pääsee läpi, niin saa kurssin suoritetuksi ja voi ottaa suoritetun kurssin tilalle jonkun toisen...olikos liian vaikeesti selitetty?
No tottakai ammattikorkeita arvostetaan. Siis eihän se mikään yliopisto ole, mutta ammattikoulun ja yliopiston välillä kuitenkin. Mieheni on valmistunut Tekusta teknikoksi (eli on työnjohtajana tällä hetkellä) ja nyt kun on kohta valmis insinööri, niin jo vaan povataan päällikön paikkaa hänelle yms.Alkuperäinen kirjoittaja Ap*:Mulla on ollut vissiin monta vuotta harhaluulo, että tradenomeja ei arvosteta, että on vähän keksimällä keksitty koulutus ja ettei ammattikorkeita oikein arvosteta...?! Olen vissiin elänyt uutispimennossa kaikki nämä "lapselliset" vuodet![]()
Hihi, pitäisköhän liittyä messiinAlkuperäinen kirjoittaja Huvikummun iv :Ainakin työnhakijalle sillä on merkitystä , uskoisin että myös työnantajalle. Itselläni on tooosi vanha merkonomin tutkinto ja haen tänä kevänä aikuisopiskelijaksi - tähtäimessä tradenomin tutkinto. Sitten olen ihan ässä työnhaussa![]()
No mutta....oletkos saanut jonkun arvosanan avoimessa? Mun kaveri nimittäin luki kasvatustieteitä ja niitä taas sai hyväksiluetuksi amk:ssa.Alkuperäinen kirjoittaja Ap*:Ei, hiffasin kylläAlkuperäinen kirjoittaja turkilmas:Itse opiskelen tradenomiksi iltaopiskeluna paraikaa. Koulua on neljänä iltana viikossa, klo. 17.15-20.15. Tosin nyt raskaana ollessa en oikein ole jaksanut koulussa istua, viime viikolla kävin yhden tentin tekemässä :ashamed: .Alkuperäinen kirjoittaja Ap*:Siltä todellakin vaikuttaa. Nyt 2 lapsen äitinä mietin onko mitään itua jatkaa opintoja tradenomiksi, vai johtaako se vaan pettymykseen ja uuteen työnhakuruljanssiin.Alkuperäinen kirjoittaja Opiskelija:Kyllä on. Siitä syystä itsekin aloitin nyt tradenomin opinnot. Nimittäin kahdenksan vuoden työkokemus ja merkonomin paperit ei enää tuo työpaikkaa jos toinen ehdokas on tradenomi vaikkakin vasta valmistunut.Alkuperäinen kirjoittaja *_*:Onko loppujenlopuksi merkitystä työnhaussa, oletko merkonomi vai tradenomi?
Paljonkohan merkonomipohjalla saa hyväksiluetuksi trad. opinnoista? Pystyyhgän sitä kai aikuislinjalla lukemaan myös? Keksin tämän tradenomiksi opiskelu-ajatuksen TÄNÄÄN, siksi olen niin tietämätön. Menen toki työkkäristä tms. kyselemään mutta kysyn teiltä ensin kun täällä paljon porukkaa lappaa.![]()
Niin...hyväksiluetuksi ei ainakaan meillä saanut merkonomin tutkinnosta mitään, mutta osan kursseista voi tenttiä. Eli ennen kuin tietty kurssi alkaa (esim. yritysetiikka oli sellainen), niin tehdään sellainen osaamisen osoittamis-tentti. Ja jos sen pääsee läpi, niin saa kurssin suoritetuksi ja voi ottaa suoritetun kurssin tilalle jonkun toisen...olikos liian vaikeesti selitetty?
Voi hitsi, kaikki nämä lapsilomilla vietetyt vuodet olen opiskellut avoimessa yliopistossa ja niistä opinnoista ei ole mitään hyötyä, sen sijaan oisin voinut opiskella tradenomiksi....![]()
Meillä on niin että jos suorittaa suositellut opintopisteet, eli 30/lukukausi, niin valmistumiseen menee 3,5 vuotta. Mä olen KAUKANA noista suositelluista opintopisteistä, eli tätä vauhtia mulla menee 35 vuotta :ashamed: :ashamed:Alkuperäinen kirjoittaja Ap:Hihi, pitäisköhän liittyä messiinAlkuperäinen kirjoittaja Huvikummun iv :Ainakin työnhakijalle sillä on merkitystä , uskoisin että myös työnantajalle. Itselläni on tooosi vanha merkonomin tutkinto ja haen tänä kevänä aikuisopiskelijaksi - tähtäimessä tradenomin tutkinto. Sitten olen ihan ässä työnhaussa![]()
Tuntuu vaan että sitten kun valmistuu, on jo niin vanha patu ettei kukaan palkkaa siksi kun on NIIIIIIIN vanha. Kauanko aikuilinjalla sitten kestää valmistua, 3v ainakin?!