Torinon käärinliina on Bysantin keisarikunnan kansallisaarre kankainen Mandylion, "käsittä tehty" Kristuksen kuva ja Kristus-ikonien esikuva

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Torinon tuomiokirkossa Pohjois-Italiassa säilytetään kangasta, jota pyhiinvaeltajat ovat perinteisesti kunnioittaneet Jeesuksen käärinliinana. Viime vuosikymmeninä sen taustaa on selvitelty sekä luonnontieteiden että historiantutkimuksen menetelmillä.

Noin neljän metrin mittaisella pellavakankaalla näkyy melko hämärästi miehen hahmo, sekä selkäpuoli että etupuoli. Ruumiissa näkyvät kidutuksen jäljet: naulanjäljet ranteissa ja jalkaterissä, pistohaava kyljessä sekä haavoja päässä. Kankaassa on pieniä jäämiä veripisaroista.

Vammat vastaavat niitä, jotka Jeesuksen ristiinnaulitsemisessa syntyivät. Ne ovat muutoin tyypillisiä roomalaisten väkivaltaiselle teloitusmenetelmälle, mutta pään haavat sopivat yhteen Jeesuksen piikkikruunun kanssa. Sellainen ei kuulunut tavallisiin tapoihin.

Torinon käärinliinaa on epäilty 1300-luvulla valmistetuksi väärennökseksi. Eikä ihme, sillä kangas tuotiin pyhiinvaeltajien nähtäväksi Ranskan Lireyssä 1300-luvun puolivälissä – ilman selvyyttä, miten se oli sinne päätynyt. Toisaalta uusimmissa tutkimuksissa se on ajoitettu lähelle Jeesuksen aikaa.

Kuva on negatiivi, mikä paljastui vasta vuonna 1898. Tuolloin italialainen harrastajavalokuvaaja Secondo Pia sai luvan kuvata käärinliinaa – ja lasilevylle piirtyneessä negatiivikuvassa kasvot olivat paljon selvemmät kuin itse kankaassa.

– Käärinliinan todellinen olemus on paljastunut vasta nykyaikaisen ja monialaisen huippututkimuksen kautta, sanoo Juha Hiltunen.

– Kun näitä tieteellisiä tutkimuksia on tehty, vastustusta on tullut paljon enemmän kirkollisista piireistä kuin skeptikkojen puolelta.

Hiltusen kirja Valokuva Jeesuksesta (2019) on tuorein suomenkielinen teos aiheesta. Hiltunen itse on antropologian dosentti Oulun yliopistossa, akateemiselta taustaltaan kulttuurihistorioitsija ja antropologi.

Luukkaan ja Johanneksen evankeliumeissa kerrotaan, että Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen kalliohaudasta löytyi käärinliina ilman ruumista. Matteus ja Markus puolestaan eivät mainitse tätä lainkaan. Mihin käärinliina päätyi, sitä Uudessa testamentissa ei kerrota.

Ajoitus ei ole ihan helppoa

Vuonna 1988 Torinon käärinliinalle tehtiin radiohiiliajoitus, joka sai runsaasti kansainvälistä julkisuutta. Sen perusteella käärinliina ajoitettiin 1300-luvulle.

Myöhemmin ajoitusta on kritisoitu, koska kankaaseen on voinut ajan mittaan kiinnittyä uudempaa ainetta. Mahdollista on Hiltusen mukaan sekin, että kangasta on huolellisesti ja lähes näkymättömästi korjattu keskiajalla – ja näytepalan leikkaaja on osunut juuri tällaiseen kohtaan.

Tuoreimman ajoitustutkimuksen on tehnyt italialainen tutkimusryhmä. Tulokset on julkaistu Heritage-tiedejulkaisussa vuonna 2022. Tässä tutkimuksessa Torinon käärinliinan pellavanäyte sopi parhaiten yhteen sellaisen pellava-aineksen kanssa, joka on peräisin Kuolleenmeren rannalla sijaitsevasta Masadan linnoituksesta ja ajoitettu noin vuosien 55 ja 75 välille. Ajoitus osuu siis hyvin lähelle Jeesuksen kuolemaa noin vuonna 30.

–  (Torinon käärinliinan) hiili-14-ajoituksen tulokset ovat kiistanalaisia etenkin tekstiilin todennäköisen hiilikontaminaation vuoksi. Sen merkitys ei ole vähäinen, arvioidaan Heritage-julkaisun artikkelissa.

Aiemmin 2000-luvun kuluessa käärinliinan ikää on selvitetty useaan otteeseen sellaisilla menetelmillä, joita käytetään vanhojen pellavakankaiden ajoittamisessa. Tulokset ovat vaihdelleet suunnilleen välillä 300 eaa.–400 jaa.

Pyhäinjäännös ryöstösaaliina?


Osa käärinliinan vaiheista tunnetaan hyvin, osa huomattavasti huonommin. Jos Jeesuksen läheiset ottivat käärinliinan talteen, heillä oli hyvät syyt piilotella sitä varkailta ja vastustajilta.

Myöhemmin käärinliina vaikuttaa päätyneen Jerusalemista pohjoiseen päin: Syyrian Antiokiaan ja sen jälkeen Edessaan. Molemmat kaupungit olivat aikansa merkittäviä metropoleja ja sijaitsevat nykyisen Turkin alueella.

Bysantin keisarikunnan kansallisaarre oli kankainen Mandylion, "käsittä tehty" Kristuksen kuva ja Kristus-ikonien esikuva. Se siirrettiin Konstantinopoliin vuonna 944 Edessasta, jossa sitä oli säilytetty satoja vuosia.

Konstantinopolin ryöstössä vuonna 1204 Mandylion katosi jäljettömiin. Yksi arvelu on, että se olisi päätynyt Venetsian dogen laivaan, joka sittemmin upposi.

Hiltunen kertoo kirjassaan, että viime aikoina useat käärinliinan vaiheita tutkineet historioitsijat ovat päätyneet sille kannalle, että Mandylion on sama kangas, joka nykyään tunnetaan Torinon käärinliinana.

Vuonna 1355 ritari Geoffrey de Charny toi käärinliinan pyhiinvaeltajien nähtäväksi pienessä kirkossa, jonka hän oli rakennuttanut Lireyn kylään. Hänen puolisonsa oli Jeanne de Vergy. Tämän esi-isä Othon de la Roche osallistui Konstantinopolin ryöstöön ja on vahvin epäilty Mandylionin haltuunottajaksi.

Myöhemmin käärinliina päätyi Savoijin ruhtinassuvulle, joka vuonna 1578 sijoitti sen Torinon tuomiokirkkoon. Suvun jälkeläisiin kuului yhdistyneen Italian viimeinen kuningas Umberto II, joka joutui maanpakoon vuonna 1946 ja kuoli vuonna 1983. Hän määräsi testamentissaan, että käärinliinan omistaa Vatikaani ja sitä on säilytettävä Torinossa.


Torinon käärinliinan kuva erikoisine yksityiskohtineen löytyy myös huomattavasti keskiaikaa vanhemmissa kuvissa.

Kankaan kangas, punontatapa, siitepöly-, kasvi- ja siemenjäämät, sekä siinä oleva AB+ veri ja ristiinnaulitun kuvajaisen orjantappurakruunun, naulojen, rintapiston, roomalaisten ruoskan pistojäljet sekä ulkonäkö täsmäävät noin 2000-vuotta sitten kuolleen juutalaiseen Jeesus Kristus Nasaretilaiseen.
 
Jep! Mä en tykkää katolilaisesta tavasta arvostaa pyhäinjäännöksiä (Jeesuksen väitetyn ristin palasia olisi varmaan rekkakuormallinen maailmalla ja 50 Graalin maljaa), mutta uskon että tuo on aito.

Lisään tuohon ap:n viestiin sen, että se tapa, millä kuva on muodostunut, on että hyvin voimakas valo on sahannut ne kuidut. Se olisi 1300-luvun tyypeille ollut mahdoton tehtävä.

Sitten siinä on tekstiäkin! Ristiinnaulittujen kaapuihin kirjoitettiin tapetun nimi. Muistaakseni "Iesou Nazarene, opsekiatho in nezem ja petzo."
Eli "Jeesus Nasaretilainen, otettu alas kuolemaan illansuussa minun käskystäni" (oliko sadanpäämiehen tms.käskystä)

Tuossa se "Nazarene" vastaa sitä murretta, jota käytettiin Jeesuksen aikana, ja se ei ollut 1300-luvulla käytetty muoto.
 
Viimeksi muokattu:
Sitten siinä on tekstiäkin! Ristiinnaulittujen kaapuihin kirjoitettiin tapetun nimi. Muistaakseni "Iesou Nazarene, opsekiatho in nezem ja petzo."
Eli "Jeesus Nasaretilainen, otettu alas kuolemaan illansuussa minun käskystäni" (oliko sadanpäämiehen tms.käskystä)
Saisiko tuohon väitteeseen jotain konkretiaa esim. jostakin ei uskovaisesta lähteestä?
 
Saisiko tuohon väitteeseen jotain konkretiaa esim. jostakin ei uskovaisesta lähteestä?
Mä en tiedä jokaisen tiedemiehen uskonnollista taustaa ja taustaoletuksia. Mutta 58 tiedemiestä sitä on tutkinut, ja se on edelleen tutkittavissa.

Laitan tarkempaa tekstiä. Kuvahan EI ole maalaamalla tehty.

"Kuvassa näkyy juutalaispiirteinen hahmo, ensimmäisen vuosisadan tavan mukaan pitkätukkainen ja -partainen. Tietokonegrafiikka osoittaa kyömyn nenän. Mies on voimakasrakenteinen, n. 175-181 cm pitkä, noin 75 kg:n painoinen ja noin 30-45-vuotias. Liinassa on ainakin 58 siitepölyhiukkaslajia. Osa lajeista viittaa pääsiäisen aikaan ja Israelin alueelle, osa kertonee liinan myöhemmistä vaiheista.


Pieniä pistohaavoja on otsalla ja ympäri päänahkaa, n. 30 kpl. Tutkijoiden mukaan jokin piikkinen päähine on ollut näiden aiheuttajana, seurauksena oletetusti ankara kolmoishermosärky. Numero kolmea muistuttava uurre otsalla vahvistaa kovan tuskan. Se näkyy hyvin, sillä veri on täyttänyt uurteen. Kasvoissa on ruhjeita ja turpoamista lyöntien jäljiltä. Nenä on murtunut, rusto vääntynyt vasemmalle. Sieraimista ja suupielestä on valunut runsaasti verta. Oikeassa silmäluomessa on repeämä ja koko silmän alue on turvoksissa. Miehen selkäpuoli on riekaleina. Ruoskan iskuja on annettu 98-121. Uhri sidottiin ensin puuhun ja ruoskittiin täydellä voimalla. Jo tämä usein tappoi. Pitkittäisiä ja poikittaisia haavoja on selässä, hartioilla, niskassa, käsivarsien yläosassa, pakaroissa, reisissä, säärissä ja kantapäissä. Haavojen muoto on roomalaisen flagrum- lyijykuularuoskan jälki. Flagrum on haaroitettu, lyijypalloin ja terävin luupalasin varustettu piiska. Kuulat ovat olleet 11 mm:n kokoisia. Niitä yhdistää silta. Veren pursuminen sen alta kielii epätavallisen suuresta lyöntivoimasta ja julmuudesta.Päällimmäisenä olevan, oikean käden ranteessa on suuri, pyöreä pistohaava. Jalkapöydässä ja jalan alla ovat suuret pistohaavat aivan kuin jalat olisi läpäisty samalla naulalla.Modernin tutkimukset ovat vahvistaneet uhrin olleen ristiinnaulittu. Oikeassa kantapäässä näkyy verenvuoto, oletetusti terävästä piikistä, joka asetettiin ristiinnaulittujen jalan alle tuottamaan lisätuskaa.

Jaloissa tai käsissä ei ole merkkejä luiden rikkomisesta. Hiertymiä näkyy toisella olkapäällä. Oikeassa kyljessä, viidennen ja kuudennen kylkiluun välissä, on syvä haava, joka patologien mukaan aiheutunut keihään pistosta rintaonteloon. Vinoneliön muoto kertoo roomalaisesta Lancea-keihäästä ja pisto on tehty kuoleman jälkeen.

Kuvan lisäksi kankaassa on tulehdusnestettä, sekä bilirubiinisia, syvän punertavia läiskiä AB-veriryhmää, jotka ovat imeytyneet kankaaseen. Mm. immunologia, fluerosenssi ja spektrografia osoittavat, että kyseessä on vanha veri, jossa on runsaan hemolyysin merkit, viestien voimakkaasta kidutuksesta. Ristiinnaulitseminen oli julmin teloitustapa ja aiheutti causalgisen tuskan, suurimman mahdollisen kivun, mitä ihminen voi tuntea.
 
Löytyisikö sitä linkkiä käärinliinassa olevaan kirjoitukseen?
Googlaamalla "turin shroud writings" löytyi ainakin tällainen juttu:

 
En ole koskaan kuullut, lukenut mistään, että käärinliinassa olisi kirjoitusta.
Tähän väitteeseen haluaisin selvennystä.
En itsekään ole koskaan kuullut mistään tekstistä Torinon käärinliinassa, joten kyse lienee disinformaatiosta jolla koitetaan saattaa epäilyksenalaiseksi kaikki lukuisat muutkin todisteet siitä, että Torinon käärinliina on nimenomaan Jeesuksen käärinliina.
 
Googlaamalla "turin shroud writings" löytyi ainakin tällainen juttu:

Mikäli ymmärsin oikein, Barbara Frale niminen tutkija oli skannannut käärinliinasta otettuja kuvia tietsikalle ja ainoana käärinliinaa tutkineena ammattilaisena löytänyt siitä kirjoituksia.
Muut ammattilaiset kertoivat, että hyvällä mielikuvituksella varustettuna tällaiseenkin teoriaan voidaan päästä, mutta eivät olleet samaa mieltä Barbaran kanssa.
Temppeliritareista ja käärinliinasta Barbaran kirjoittamat kirjat ovat todennäköisesti olleet myyntimenestyksiä, joten ............................
 
Tästä tapauksesta voisimme ehkä oppia jotakin.
Jos yksi "tutkija" sadoista väittää jotakin joka vahvistaa lukijan omaa uskoa asioiden tilaan, se muuttuu hänelle "totuudeksi", jota voidaan väittää tosiasiaksi muillekin.
Kyseistä ilmiötä nimitetään vahvistusharhaksi.
 
En itsekään ole koskaan kuullut mistään tekstistä Torinon käärinliinassa, joten kyse lienee disinformaatiosta jolla koitetaan saattaa epäilyksenalaiseksi kaikki lukuisat muutkin todisteet siitä, että Torinon käärinliina on nimenomaan Jeesuksen käärinliina.
Jos jotakin kääritään jonkun ympärille, ei ne voi olla noin mut suorana liinana vois olla vaikka Lasten Supper-pöytäliina?
 

Yhteistyössä