Teollisuusliitto harkitsee paikallisesta sopimisesta irtautumista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
SAK:lainen Teollisuusliitto tuomitsi uudistuksen kelvottomaksi. Teollisuusliiton mukaan se johtaa yleissitovuuden romuttumiseen ja heikkojen paikallisten sopimusten läpimurtoon.

”Erityisesti teknologiateollisuuden toimialaa uhkaa vääristynyt kilpailuasetelma, kun palkkauksesta ja työajoista voidaan sopia työehtosopimuksen lähtötasoa heikommin. Tässä kilpailussa rehelliset suomalaiset yrittäjät häviävät, kun hämärätoimijat voivat polkea työehtoja lain suojissa”, sanoi varapuheenjohtaja Turja Lehtonen tiedotteessa.

Lehtosen mukaan Teollisuusliitto on ollut paikallisen sopimisen edelläkävijä, mutta rooli voi pian olla historiaa. Liitto harkitsee paikallisesta sopimisesta irtautumista.

”Teknologiateollisuuden työehtosopimuksen paikallisesti sovittavat asiat on rakennettu luottamuksen maailmaan, jota ei valitettavasti enää ole olemassa. Siksi pohdimme vakavasti niistä peruuttamista osana seuraavaa työmarkkinakierrosta.”

Petteri Orpon (kok) hallitus on Lehtosen mukaan tehnyt itsestään työmarkkinaosapuolen.

”Paikallisen sopimisen uudistuksessa on kyse työmarkkinoiden omasta taksiuudistuksesta. Se on valmisteltu hutiloidusti ja voimakkaan ideologisista lähtökohdista. [Entinen liikenne- ja viestintäministeri] Anne Berner tuhosi taksit, [työministeri] Arto Satonen tuhoaa työmarkkinat”, Lehtonen tuomitsi.

Lausuntoaikaa on annettu huhtikuun puoliväliin asti. Hallituksen tavoitteena on, että paikallista sopimista koskeva esitys annettaisiin eduskunnalle kesäkuussa. Lakimuutokset tulisivat suunnitelman mukaan pääosin voimaan vuodenvaihteessa.
 
”Paikallisen sopimisen uudistuksessa on kyse työmarkkinoiden omasta taksiuudistuksesta. Se on valmisteltu hutiloidusti ja voimakkaan ideologisista lähtökohdista. [Entinen liikenne- ja viestintäministeri] Anne Berner tuhosi taksit, [työministeri] Arto Satonen tuhoaa työmarkkinat”, Lehtonen tuomitsi.

Asiaa!
 
Suomen virallinen hallitus on pelkkä EKn ja Suomen Yrittäjät ry:n kätyri. Kaikki edellämainitut ovat pelkkiä lähinnä koulukiusaajiin rinnastettavia pahantekijöitä. Paikallinen ”sopiminen” on hyvä esimerkki. Tuo pelleily ei tuo palkansaajille kuin huonompia työehtoja.
 
Klassinen kysymys: Missä olit kun...edellisen kerran koit vaikeuksia poliittisen lakon vuoksi?

Minäkään en muista, niin kuin ei moni muukaan. Mutta kun Petteri rynnisti työmarkkinapöytiin kuin norsu posliinikauppaan, niin kaikkihan oli rikottu todella hurjalla vauhdilla.

Putin halusi omia etupiirejään, ja sai aikaiseksi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet.

Orpo halusi toteuttaa kaikki EK:n märät päiväunet kerralla, ja sai aikaiseksi todennäköisesti todella pitkiksi osoittautuvat levottomuudet työmarkkinoilla.
 
Karmein hallitus koskaan. Ottavat velkaa enemmän kuin kukaan, koskaan ennen ja samalla köyhät köyhtyy, rikkaat rikastuu ja nyt jopa työmarkkinat tuhotaan. On tämä oikeiston rellestys kyllä taas kerran sotkemassa koko Suomen asiat pahemman kerran. Näitä tuhoja ja luottamuksen apaluttamista korjaillaan sitten taas vuosi kaupalla.
 

Yhteistyössä