Tehdäänpäs porukalla 6 viikon ruokalista!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Apuva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Apuva

Vieras
Eli laittakaapa lapsiperheelle soveltuvia ruokia (mielellään tietty terveellisiä, halpoja ja helppoja :D ) pinoon. Mä päätin, että teen valmiin 6 viikon ruokalistan ja sen pohjalta sitten toimitaan. Ei tule ostettua turhuuksia kaupasta eikä jää jutut kaappiin homehtumaan. Ehkä säästyy muutama pennikin. Plus että välttyy siltä tympäisevältä hetkeltä kaupassa kun yrittää miettiä, että mitä ihmettä sitä laittaisi ruoaksi... Ja mieskin on alkanut jo valittaa, kun meillä on lähes aina kanapastaa, jauhelihakastiketta tai makaronilaatikkoa... :o

Eli antakaapa apuja. Pinotkaa ruokia ja niiden kanssa sopivia tuorelisäkkeitä (raasteet, salaatit, jne). Tehdään porukalla se 6 viikon lista! :)
 
Nakkikastiketta ja perunoita (tai perunamuusia) ja porkkanaraastetta.
Liha/jauhelihakeittoa ja tuoreita sämpylöitä + marjarahkajälkkäri.
Tonnikalalaatikkoa, tuoresalaattia.
Uuniperunoita (lohko), kasvislohkoja (uunissa, esim. punajuuri ja porkkana), jauhelihapihvejä, puolukka-kaaliraaste.
Jauhelihakastiketta ja perunamuusia, puolukkaa ja/tai salaattia.
Ranskalaisia perunoita ja nakkeja :)
Lihapullia, kastike ja perunamuusia, salaatti
 
Tässä olisi ainakin alkuun:

lihapullat ja muusi
tomaattikeitto
tonnikalapasta
karjalanpaisti
uunikala + muusi
makkarakastike
lasagne
kalakeitto

Lisäkkeinä meillä on lähes aina vaan porkkanaraastetta ja sen seassa joskus puolukkaa tai raejuustoa tai ananasta tai omenaa. Joskus kaaliraastetta tai salaattia.
 
Broilerin koipireittä/rintaa riisipedillä. Pakastekasviksia mukaan vuokaan, niin ei tarvitse tehdä erikseen kasvislisäkettä. Halpaa, helppoa ja vaatii vain paistoajan. Esim. ennen ulkoilua uuniin ja ruokavalmis kun tulee sisään.
 
ma: Kalakeitto + sämpylä, vispipuuro.
ti: Jauhelihasulatejuustokastike, perunamuusi, raastesalaatti.
ke: Makaronilaatikko, porkkanaraaste ja marjakiisseli
to: Hernekeitto ja pannukakku
pe: Broilerkastike, riisi, salaatti ja omenapiirakka
la: Porkkanapihvit ja perunat, tuoresalaatti
su: Lohilaatikko tai kinkkukiusaus, kaaliraastesalaatti ja mansikkapirtelö
 
-Lohilaatikko ja suolakurkkuviilapeita

-Kanakasviskeitto ja tuoreita sämpylöitä

-Makaronilaatikko ja porkkanaraaste

-Lihapullia, muusia ja kukkakaalia. (kukkakaali keitetään ensin, vuokaan, sulatejuustoa päälle ja uuniin väriä saamaan )

-Hyvän mielen sosekeitto- mitä vaan vihanneksia soseeksi, tilkka kermaa sekaan.

-Matruusin pihvi- perunasuikaleita, makkaraa siivuina, sipulia, lihalieni ja uuniin ja etikkapunajuuria

-Kipparin keitto- kalasoppa

-Talonpojan keitto- lihakeitto

-Chili con carne marinoitu kaaliraaste- kaaliraastetta ja salaatinkastiketta sekaisin ja marinoitumaan.

-Lasagne ja perus tomaatti-kurkku- jäävuorisalaatti

-Naudanlihakastike ja perunat , isoäidin salaatti- kananmunaa-
lehtisalaattia- kurkkua, kerma/etikkavaahto.

-Sianlihakastike ja perunat, makaroni- herne-maissi-paprika----

-Kana-kinkku-purjo-kerma sotkotus ja riisi :)

Tässä jotain töistä poimittuja ruokia :D
 
Tässä meidän perheen herkkuruoka. ohje on muistaakseni vauva-lehdestä.

Juurespihvit
2 isoa uuniperunaa
pala purjoa (sipulikin käy mielestäni)
1 kesäkurpitsa
tölkki kookosmaitoa
2 munaa
ripaus inkivääriä
1 tl oreganoa
1-2 tl suolaa
2 dl hiivaleipäjauhoja (itse olen laittanut kaurahiutaleita ja jotain jauhoja kaapista:))
paistamiseen voita tai margariinia

Kuori ja raasta perunat. Huuhdo perunaraaste kylmässä vedessä, jotta tärkkelys irtoaa siitä. Valuta raaste hyvin siivilässä. Rasta myös kesäkurpitsa ja hienonna purjo. Yhdistä kaikki ainekset taikinaksi ja paista kuumassa rasvassa pihvejä sen aikaa, että niihin tulee kaunis paistopinta. Jatka kypsentämistä uunissa 200 asteessa noin 20 minuuttia.
Tarjoa keitetyn nuudelin ja herne-maissi-paprikan kanssa. Lisukkeena ruisleipä johon kinkkua tai muuta leikkelettä päälle.
Nämä pihvit on hyviä pakastuksenkin jälkeen.
 
ma: Nakkistroganoffia, perunamuusia
ti: Kasvis-lihapata, riisi
ke: Tonnikalatomaattikastike, pasta
to: Lihapullat, kastike, perunamuusi
pe: Jauhelihalasagne tai Lasagnette
la: Jauhelihapihvit ja perunamuusi
su: Chili con carne

Sitten vaan erilaisia salaatteja, ja joskus vaikka jälkkäriksi pirtelöä, jotain piirakkaa, vispipuuroa, pannukakkua, kiisseliä, mansikka-ananas-tuorepuuro (nam!!)
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
ma: Nakkistroganoffia, perunamuusia
ti: Kasvis-lihapata, riisi
ke: Tonnikalatomaattikastike, pasta
to: Lihapullat, kastike, perunamuusi
pe: Jauhelihalasagne tai Lasagnette
la: Jauhelihapihvit ja perunamuusi
su: Chili con carne

Sitten vaan erilaisia salaatteja, ja joskus vaikka jälkkäriksi pirtelöä, jotain piirakkaa, vispipuuroa, pannukakkua, kiisseliä, mansikka-ananas-tuorepuuro (nam!!)

Kuulostaa niin hyvältä, että löytyykö ohjetta? :p
 
Mansikka-ananastuorepuuro

1dl mansikoita
½dl kaurahiutaleita
2rkl ruishiutaleita
1½dl maustamatonta jogurttia
2 rkl ananasmurskaa
½tl vaniljasokeria

Soseuta mansikat sauvasekoittimella. Lisää loput aineet ja sekoita puuro tasaiseksi. Jäähdytä jääkaapissa ennen nauttimista!

Helppo kuin mikä, mutta jos on syömäreitä enemmän niin kannattaa tehdä ainakin tupla-annos tästä ohjeesta :)
 
Ei meillä nyt joka päivä jälkkäriä ole, mutta silloin tällöin jos löytyy joku hyvä ohje tai sopivat raaka-aineet jääkaapista (esim pannaria varten huonoksi menevää maitoa tms..)
 
ma: Nakkistroganoffia, perunamuusia
ti: Kasvis-lihapata, riisi
ke: Tonnikalatomaattikastike, pasta
to: Lihapullat, kastike, perunamuusi
pe: Jauhelihalasagne tai Lasagnette
la: Jauhelihapihvit ja perunamuusi
su: Chili con carne

Sitten vaan erilaisia salaatteja, ja joskus vaikka jälkkäriksi pirtelöä, jotain piirakkaa, vispipuuroa, pannukakkua, kiisseliä, mansikka-ananas-tuorepuuro (nam!!)

Huh, onpa kovin lihapainotteinen!
 
Peruna-lohi-munakas
Makaronilaatikko
Kasvissosekeitto
Broilerin koivet ja riisi
Tortillat
Tortillavuoka
Nakkikeitto
Kalakeitto
Kalaa ja perunamuusia
Pinaattikeitto ja kananmuna
Uunikana ja uunikasvikset
 

Yhteistyössä