Te jotka harrastatte laskettelua, lautailua...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pörrö
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pörrö

Vieras
Onko rinteessä muuten paljon lapsia jotka lautailevat, vai onko se edelleenkin enemmän isompien eli teinareiden ja siitä ylöspäin harrastus?
Tuli vaan mieleen kun itse pari kertaa olen tänä talvena lasketellut ja itse en kyllä pikkulapsia ole laudan kanssa nähnyt.
 
En kyllä mitenkään aktiivisesti harrasta mutta nyt kun tuota mietin ja kun ihan vasta käytiin laskettelemassa niin kyllä ne lautailijat oli pääsääntösesti vähän isompia. Joitakin pikkunappuloita (poikia) näytti lautailevan mutta sit nää vaahtosammuttimen kokoiset meni kyllä suksilla ja lujaa menikin, meikkis jäi ihan toiseksi.
 
Itse lumilautailen mutta omalle lapselle olen ajatellut suksilla laskettelua turvallisempana vaihtoehtona jos häntä mäki kiinnostaa kunhan vähän tuosta taaperovaiheesta kasvaa. Sukset on kuitenkin paljon helpompi hallita kuin lauta.
 

Yhteistyössä