Tarttuuko keuhkoputkentulehdus??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja haloota
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

haloota

Vieras
Varmaan tyhmä kysymys monen mielestä, mutta meillä kun ei tuota ennen ole ollut. Lapsella siis tänään todettiin keuhkoputkentulehdus mihin sai viikon antibioottikuurin. Voiko lasta siis viedä maanantaina jo hoitoon vai tarttuuko herkästi toisiin lapsiin?
 
Meinaat että lapsi on hoitokuntoinen maanantaina? Mikäs lapsen kunto on nyt? Ei varmaan ihan kauhean kaksinen, kun lääkäriinkin veit.

Et sitten kysynyt asiaa lääkäriltä, jolla kävitte.
 
No jos on viruksen aiheuttama niin tarttuu (mutta siihen ei antibiootit auta), bakteerinperäinen ei maanantaina enään tartu jos lapsen vointi on parantunut niin voi olettaa että kuuri puree... Mutta annathan lapsen parantua kotona rauhassa?
 
[QUOTE="vieras";24644781]Ai että bakteeritartunta ei tartu...?[/QUOTE]

No huomattavasti huonommin kuin vrus, ja jos kuuri on ollut maanantaihin mennessä jo 3 vrk päällä niin tuskin
 
[QUOTE="vieras";24644841]Tarhassa on paljon näitä "tuskin enää tarttuu" lapsia...[/QUOTE]
Juuri niin. Ja kun seuraa tietämyksen tasoa tässäkin keskustelussa, voi vain todeta, että vie lapsi kunnosta riippumatta päiväkotiin maanantaina - sieltä se on sen tartunnan saanutkin.
 
Tässä faktaa:

Tarttuuko keuhkoputkitulehdus?
Kun perheessä tai hoitopaikassa jollekin lapsista on aloitettu antibiootti keuhkoputkitulehdukseen, tuovat vanhemmat herkästi muutkin yskivät lapset lääkäriin "penisilliinin aloittamista varten". Usein antibioottihoitoa ei kuitenkaan katsota tarpeelliseksi, ja vanhemmille vakuutellaan tulehduksen paranevan erinomaisesti ilman lääkitystä, mikä useimiiten tapahtuukin. Tilanne on sama kuin korvatulehduksen kohdalla eli mahdollinen bakteeritulehdus on lapsen omien bakteerien aiheuttama eikä herkästi tartu lapsesta toiseen. Näin ollen samassa perheessäkin yskiviä lapsia voian hoitaa eri tavoin.

Joskus tilanne on kuitenkin toinen eli päivähoidossa tai perheessä esiintyy runsaasti lapsia, joilla todetaan selvästi pitkittynyttä yskimistä. Tällöin kyse voi olla mykoplasma-, klamydia- tai hinkuyskäepidemiasta ja kaikkien näiden hoidossa antibioottilääkitys on perusteltu. Myös jos perheessä esiintyy useammalla henkilöllä yli 2 -3 viikkoa jatkunut yskä, on syytä kääntyä lääkärin puoleen.
 
:laugh:

lääkäri ei määrää antibiottikuuria jos ei ole näyttöä bakteereista, EIPÄ
Ai, no kun noin hauskaa on, niin kerro, mistä saisin antibioottikuurin? En ole saanut sellaista 16:een vuoteen, koska lääkärin mielestä ehdottomasti pahinta ovat "tarpeettomat antibioottikuurit". Omasta mielestäni olisin tarvinnutkin.
 
:laugh:

lääkäri ei määrää antibiottikuuria jos ei ole näyttöä bakteereista, EIPÄ

Aivan! ihan varmaan laittaa aina yskös- tai imulimanäytteeseen lähetteen...
IKINÄ en ole kuullut laittaneen, Ja mistään muusta et aiheutttajaa voi tietää. Ab- kuureja syödään mieletön määrä turhaan, mammat (ja papat) vie lääkäriin joka pikku kröhästä ja kuumeesta, lääkäri ei jaksa ensimmäisen tuhannen jälkeen enään juuri "paasata"
 
no eikai kaikki lääkärit ole samanlaisia? aika supee otanta lääkäristä jos olet 16 vuoden sisällä käynyt yhdellä lekurilla...

mulle on tungettu millon mistäkin antibiotteja, useimmiten poskiontelon tulehduksiin.. ensin söin niitä kuureja, sitten lopetin ja ylläripylläri paranemisaika on ihan sama :D

en edes jaksa laskea monta kuuria olen saanut, ja monta olen jättänyt hakematta
 
No mieheni ei turhaan poikaa sinne kuskannut kun yöllä ei nuku yskän takia ja oksentaa ja päivisin ei nuku päikkäreitä tai syö kun yökkii ja oksentaa yskän seurauksena, että omasta mielestä olikin jo aihetta kääntyä lääkärin puoleen. Siksi kyselinkin kannattaako lasta vielä maanantaina viedä hoitoon vaiko eikö. Jos lapsi siis terve muuten on. En tietenkään ole viemässä jos tartunnan vaaraa on.
 

Yhteistyössä