Viimeksi tein täytekakunpohjan sienikakun ohjeen mukaan, vehnäjauhojen tilalla vaan vaaleita gluteenittomia jauhoja. Tuohonhan tulee osaksi perunajauhoja ja kiehuvaa vettä.
Kovasti kehuttiin.
http://www.kinuskikissa.fi/?p=1705 tuolta löytyy ohje ainakin.
Tässä myös yksi suosikkini, joka on myös vieraiden suuressa suosiossa
Mehevät mokkapalat, isolle uuninpellille
6 munaa
6dl sokeria
8dl jauhoja
5tl leivinjauhetta
3-4rlk kaakaojauhetta
3dl maitoa
300g margariiniä
Kuorrutus
50g margariinia
5rlk vahvaa kahvia
2rlk kaakaojauhetta (tai esim 1,5 levyä Pandan Hurmaava Tumma -suklaata)
n.4dl tomusokeria (225-250g)
2tl vanilijasokeria
Tee näin: Vuoraa uuninpelti leivinpaperilla. Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Sekoita leivinjauhe, vaniliinisokeri ja kaakaojauhe jauhoihin. Sulata margariini (+suklaa). Lisää taikinaan vuorotellen maitoa, voisulaa ja jauhoseosta. Vatkaa taikina tasaiseksi, levitä uuninpellille ja paista kypsäksi 175 asteessa keskitasolla n.25-30 min.
Valmista mokkapalojen kuorrutus (itse teen tämän aina kaksinkertaisena)
Sulata rasva ja sekoita mukaan muut ainekset, viimeisenä tomusokeri ja vaniliinisokeri (siivilän läpi). Kaada kuorrutus hieman jäähtyneen pohjan päälle ja levitä tarpeen mukaan. Koristele.
Muista myös se, että kun jauhotat vuoan niin se korppujauhokin pitää olla gluteenitonta.
Mikä tahansa oikeastaan onnistuu gluteenittomista ihan yhtä helposti kuin vehnäjauhoista kunhan vaan harjoittelee
