Talvihaalarin käyttöaika rattaissa olevalle...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "talvi"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"talvi"

Vieras
Mietiskelen tässä että pitääköhän ostaa vielä isompi haalari täksi talveksi... Puvussa ei ole juurikaan enää kasvuvaraa ja talvea taitaa vielä riittää. (Jos se nyt etes tulee)

Eihän sitä tiedä milloin kevät tulee, mutta oiskohan karkeesti arvioiden vielä maaliskuu toppapuku aikaa?
 
Kyllä meillä on toppapuvut vielä huhtikuussakin. Helpompaa, kun ei tartte sitten alle laittaa niin paljon. Eihän silloin vielä pelkällä vk-vaatetuksella tarkene, jossei alla ole jotain fleecekerrosta.
 
Meillä 1-vuotiaalla on 86-senttinen toppapuku joka saattaa mahtua koko talven, varsinkin kun näillä keleillä ei tarvitse edes alle villahaalaria tai fleecea... Jos se kuitenkin jää pieneksi, olen ajatellut että ostaisin kevääksi sen verran reilun vk-puvun, että se mahtuisi vielä syksylläkin, ja pitäisin kevättalvella alla villahaalaria. Silloin haalarille tulisi vähän enemmän käyttöaikaa, eikä sitä tarvitsisi hankkia vain pariksi kuukaudeksi. Tai sitten koitan löytää kirpparilta tai alennusmyynneistä lopputalveksi edullisen toppapuvun.
 
Pitää varmaan ostaa uusi haalari. Esikoisen vanha äitiyspakkauksen haalari on pieni, tälle en ä pakkausta ottanutkaan. Oon kyllä samaa mieltä että helpompaa se on pukea vaan yksi kerros. :) Hmm... toisaalta välikausipuku olis valmiina (kesällä alesta ostettuna). Mutta jos kunnon pakkaset on niin ei kyllä riitä vaikka villapuvun laittais alle.
 

Yhteistyössä