Syökö vauva "liikaa" korviketta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Lindy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

Lindy

Vieras
Neuvolan ohjeellinen määrä 2-3kk ikäiselle vauvalle on muistaakseen 700-1000ml/vrk. Meillä terkkari sanoi 2kk neuvolassa ettei mielellään yli 900ml/vrk. Poika on nyt 2,5kk ja syö vuorokaudessa n. 900ml ja päälle, tänään meni jo yli litran. Syökö vauva liikaa? Alussa söi huonosti, syntyi isona keskosena eli viikolla 37+0 ja paino laski sairaalassa kun imetin joten siirryttiin jo siellä korvikkeeseen. Alussa tosiaan huonosti söi mutta nyt on ruokahalut jonkin aikaa olleet niin sanotusti kohdillaan. Panikoin sitä että rasittuuko vauvan munuaiset tms. kun vetää tuon litran tai yli vuorokaudessa? Enkai voi vauvaa nälässäkään pitää? Ei pulauttele joten en usko että ylensyö ja jos ei jaksa syödä niin pulloon jättää maitoa eikä huoli aina kaikkea tarjottua siis. Jos ylensöisi niin kai pulauttaisi aina?
Eikai 2,5kk voi vielä maissivelliäkään alkaa tarjoamaan kun suositus 4kk ylöspäin ja miten sitä sit annettaisiin? Siis että vähentäisinkö korvikemaidon määrää vai miten?
Ja paljon sitä velliä söisi vuorokaudessa? Esim. aamulla ja illalla velliä ja muuten muilla syötöillä maitoa? Syö nyt 3-4h välein ja jos illalla syö myöhään niin sit syö vasta aamulla eli aina ei herätä yösyötölle mutta useimmiten kyllä..
Eka lapsi kyseessä joten vähän mietityttää..
 
700-1000ml on ohjeellinen määrä, mutta ei vauvaa voi nälässäkään pitää. Ennenaikaisena syntyneet voivat syödä suosituksia enemmän, ja tuo ohjeistus toimii ennemminkin minimimäärinä. Toisaalta taas +37 (tai +2.5kg) ei ole enää keskonen, joten soittaisin vielä neuvolaan ja kyselisin sieltä. Sitä varten neuvola on olemassa.
 
Meillä alkoi siinä 3 kk korvilla mennä korviketta 1.5 litraa vuorokaudessa. Kysyin tutulta terkkarilta, ja hän kehotti aloittamaan kiinteät. Jo maisteluvaiheessa maidon kulutus laski. Mitään maustettuja korvikkeita (=vellejä) en ruvennut siinä syöttämään. Yli litra päivässä rasittaa vauvan munuaisia, oli vanha th mitä mieltä tahansa.
 

Yhteistyössä