Syke korvassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aapeee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

aapeee

Vieras
Onko kellään ollut sykkeen tunnetta korvassa?

Olen 25-vuotias kahden lapsen äiti ja pari viikkoa sitten huomasin kuulevani vaimean viuh-viuh äänen oikeassa korvassa kylppärissä. Muualla normielämässä en kuule sitä. Jos nousen äkkiä pystyyn makuulta ja syke nousee, kuulen äänen pari sekuntia korvassa.

Kävin lääkärissä eikä korvasta löytynyt mitään. Neurologiset testit normaalit. Kun hän laittoi ääniraudan soimaan keskelle päätäni kuulin äänen vain juuri siinä korvassa, missä syke välillä kuuluu. Lääkäri sanoi että korvani on jostain syystä herkistynyt ja kuulee sykkeen jossain tilanteissa kuten ahtaassa huoneessa. Lääkäri vakuutti ettei ole syytä olla huolissaan, mutta silti asia käy mielessä. Pelkään että multa katkeaa verisuoni päästä. ???? Onko kokemuksia?
 
Tuota oiretta sanotaan sykkiväksi tinnitukseksi. Ainakin omassa sairaanhoitopiirissäni kaikilta jotka kuulevat oman sykkeensä toisesta korvasta katsotaan pään mri ja verisuonet. Ei liity verisuonen katkeamiseen, mutta voi olla muu verisuoniperäinen juttu. Tosin suurimmalta osalta joilta pää kuvataan tästä syystä ei löydy poikkeavaa ja sitten on vain tyydyttävä oireeseen. Suosittelen kysäisemään uudelleen lääkäriltä jos siis et ole vielä pään kuvissa käynyt.

Itse kävin kuvissa eikä poikkeavaa löytynyt. Ja tämänkin keskustelun löysin kun rupesi toi oire taas niin ärsyttämään ja lähdin vähän googlettelemaan olisko mitään lievityskeinoja.
 

Yhteistyössä