Surullista, mutta en halua olla tekemisissä ainoan siskon lasten kanssa..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mesddow
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mesddow

Vieras
Yritin olla samaan aikaan mummolassa omien lasten ja siskon lasten kanssa. Siskon lapset asuu kaukana, ja olen nähnyt heitä vain noin pari kertaa vuodessa. nyt nuo lapset on 6 ja 8v. Ei keretty olla kuin tunti samassa paikassa ja nuo lapset on päästäneet suustaan "homo homo vittu vittu"-tyylisiä juttuja. Irvailevat ja kiusaavat 3-vuotiastani, joka ei osaa ihan täydellisesti puhua. Ilkkuivat 1,5-vuotiaalle joka tapailee sanoja. Mummolassa on kuulemma "paskaa", kun ei ole tietokonepelejä. Pelaavat kotona kuulemma KI8-pelejä. SIskoni oli sanonut äidillemme, että kaikki muutkin saman ikäiset pelaa tappopelejä.

Omat lapseni pelkäävät noita, mummo ei saa heille kuria kun sitä ei ole kotonakaan ollut, ja meininki on siis kuulemma melko lailla koko ajan sama (kiroilua, huonoa käytöstä...). Sydän meinaa myös särkyä kun omat pienet lapseni haluaisivat niin olla isompien poikien "kavereita" mutta tulevat ilkutuiksi kun yrittävät jutella. Oudointa on se, että nämä siskon lapset tulevat aika vauraasta perheestä, siskon mies on ihan johtotehtävissä, isopalkkainen ja asuvat "hyvällä alueella".. siskoni myös on hoitajana työelämässä. Miksi nuo lapset on tuollaisia :( ? Surullista, mutta en oikein halua olla heidän kanssa tekemisissä tai antavan mallia meidän lapsille.
 
Ikävältä kuulostaa. Ei meillä eikä taatusti kaikilla muillakaan kuulu 6-vuotiaan sanavarastoon kirosanoja. Eikä pelaa kiellettyjä pelejä. Ilmeisesti lapsia ei ollut alun alkaenkaan mummolan reissu kiinnostanut. Ehkä kotipuoleen jäivät kaverit ja leikit kesken?
Lapsiahan nuo kuitenkin on. En jättäisi yhden kokemuksen vuoksi tapaamatta. Etenkään kun teidän ei kovin usein tarvitse tavata.
 
pankkitilin saldohan sen kertoo et kuinka kettumaiset olot lapsilla on kotona!!!!!

No voi luoja! Tartutte sitten oleelliseen asiaan. Kerroin SIKSI, koska AIVAN VARMASTI olisin saanut vastauksia jostain "rupu WT-perheestä, jossa isä ryyppää ja vaatteita ei ole ja ruokaakin vain kerran viikossa", ja jo aloituksessa ajattelin kertoa myös taustoja, että kyse on ns. hyvästä perheestä ulkoisesti.

Pointti ei nyt ollut siinä, vaikka te siihen tartutte. Ongelma on siinä, että lapset ovat inhottavia ja vastenmielisiä käytöksensä takia.
 
No voi luoja! Tartutte sitten oleelliseen asiaan. Kerroin SIKSI, koska AIVAN VARMASTI olisin saanut vastauksia jostain "rupu WT-perheestä, jossa isä ryyppää ja vaatteita ei ole ja ruokaakin vain kerran viikossa", ja jo aloituksessa ajattelin kertoa myös taustoja, että kyse on ns. hyvästä perheestä ulkoisesti.

Pointti ei nyt ollut siinä, vaikka te siihen tartutte. Ongelma on siinä, että lapset ovat inhottavia ja vastenmielisiä käytöksensä takia.

mun pointti olikin se että siskosi perhe on siis ULKOISESTI hyvä perhe eli tiedätkö kuinka lapsia kotona oikeasti kohdellaan??? jospa he oireilevat tuollaisella käytöksellä kurjan koti-ilmapiirin takia???
 
No siten liittyy, että lapset ei ainakaan oireile esim. köyhiä olosuhteita, kuten ruuan puutetta, perusturvan puutetta. Tai virikkeiden puutetta tms..

Olisi kiva saada vastauksia. On paha mieli, kun tuntee näin lastemme ainoita serkkuja kohtaan. Mitä itse tekisitte?

Lapset voivat oireilla myös liian vähästä yhdessäolosta ja kasvatuksen puutteesta. Tapoihin ei näemmä ole kiinnitetty ollenkaan huomiota.
 
kysyisin siskoltani että onko hän huomannut kiroilua ja haukkumista?

Äänittäisin lasten puheita ja kuunteluttaisin ne sitten lasten vanhemmilla ja kysyisin huomaavatko he mitään sellaista johon olisi syytä puttua.

Jos eivät huomaa niin sitten ei voi oikein mitään. Katos jos on lusikalla näille vanhemmile annettu, niin ei voi kauhalla vaatia...
 
Vaikka olisivat kuinka kullannuppuja, niin ei noin paljon pienempien lasten seura oikein jaksa kiinnostaa. Leikit ja muut ovat niin eri tasolla.

Aika monet väittää, että kaikki saa noita k18 pelejä pelailla. Mutta kun rupeaa tarkemmin asiaa selvittelemään, niin käytännössä se on vain muutama, joka oikeasti saa. Joku menee tuohon halpaan, on meilläkin kovasti yritetty perustella, että kun kaikki muutkin. Tosin molemmat veljeni ovat sitä mieltä, ettei noilla ikärajoilla ole väliä.
 
Kyllä sun pitäis reilusti puhua asioista siskosi kanssa. Sehän on siskosi! Ei se ole lapsen vika, vaan kasvatuksen, jos on tuollaisia. Ehkä puutetta huomiosta. Vanhemmat kiireisiä ja korvaavat yhdessäolon materialla tms..? Syitähän voi olla monia.
 
haa tietävätköhän nuo 6 ja 8 vuotiaat mitä homo ja vittu tarkoittaa... voisi olla hyvä kertoa heille se ... näin meidän pojat lopettimat homo ja vittu sanojen käytön kun saivat tietää mitä se tarkoittaa. Heistä se voi kuulostaa hienolta kun ovat kuulleet sanat isompien suusta :)
 
Tuohon huonoon käytökseen ja kiroiluun olisi pitänyt puuttua jo heti alussa mummolassa. Nyt kun se on saanut jatkua, niin huonoja tapoja on vaikea karsia pois. Onko siskosi myös paikalla mummolassa lasten kanssa? Jos on, niin mummon pitäisi ottaa asia puheeksi ja tehdä talon säännöt selväksi sekä siskollesi että lapsille.
 
Muistan kun itse olin noin 9-vuotias ja olin viettämässä muutamaan kesäpäivää sukulaismummolassa. Siihen tuli sukulaismummonsamanikäinen lapsenlapsi. Tämä lapsenlapsi alkoi jossain vaiheessa puhua todella rumasti vittua ja muuta. Luulen, että hän halusi esittää osaavansa puhua karskisti. Lapsi ei ehtinyt snaoa kuin pari pahaa sanaa, niin mummo veti siitä välittömästi mielettömät pultit ja lapsenlapsi joutui arestiin. Enpä usko, että lapsenlapsi kiroili toista kertaa mummon kuullen.

Tälläkin lapsella oli hyvä koti ja hyvissä töissä olevat vanhemmat. En usko, että kielenkäytöllä oli mitään tekemistä kotiolojen kanssa, vaan kyse oli siitä, että lapsi halusi esittää isoa. Ehikä hän halusi tehdä pikkuserkkuunsa eli minuun vaikutuksen näyttämällä oman osaamisensa :)
 

Yhteistyössä