Suosittele maitohappobakteeria aka. probioottia ripulipainotteisesta ärtyvästä suolesta kärsivälle!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kiitos!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Oletko kokeillut maidotonta dieettiä? Jos sulla on suolen nukka vaurioitunut, niin esim maitosokeri ei pääse pilkkoutumaan ja imeytymään, ja siitä seuraa entistä pahemmat vatsakivut ja ripuli! Voihan noista maitohappobakteereista olla apua, mutta se on sama kuin kaataisi purkillisen piimää tenniskentälle eli suolisto on niin laajapintainen että ei ne ihan hirveästi auta.
 
Oletkos käynyt lääkärillä vaivasi kanssa? Mulla oli muutama vuosi sitten samaa vaivaa, jota siis oli kestänyt vuosia. Lääkäri sanoi että ärtyvä suoli kyseessä ja määräsi jotain närästyslääkettä, jonka on todettu auttavan myös ärtyvän suolen oireisiin. Lääkkeen nimeä en enää muista, mutta sitä sai vaan reseptillä. Se auttoi. Söin ekaksi 1kk putkeen ja oireet hävisivät. Sitten kun oireet alkoivat palailla, niin söin 2vk kuuriluonteisesti. Näin menin reilun vuoden. Oireettomat jaksot aina vaan pitenivät ja nyt olen ollut pari vuotta ilman lääkitystä. Maitohappobakteereista ainakin Ratiopharmilla on sellainen, jossa on B-vitamiinia lisäksi. Se sopii erityisen hyvin jos ripuloi paljon, koska tällöin B-vitamiinivarastot tyhjenevät.
 
Jees, lääkärillä on tullut rampattua. Syksyllä 2012 alkoi ripuloiminen ja sitten vähän ennen joulua tehtiin tähyt molemmista päistä. Välissä oli siis pitkä hyvä kausi, vain ajoittaista ripulointia, mut nyt tää paskominen on kestäny varmaan puolisen vuotta ja välissä on ollu vaan pari päivää normaalia sontaa. :( Hitsi, mikähän tuo lääke on... pitää varmaan taas alkaa varailemaan lääkärille aikaa.
 
Nyt kun tässä kovasti mietin sitä lääkkeen nimeä, niin se oli Pantoprazol 40mg ( Miedompaa taitaa saada ilman reseptiäkin. Ja eräällä tuttavallani oli joskus samaan vaivaan käytössä Nexium. Meni muuten pari viikkoa ennen kuin lääke alkoi vaikuttamaan.
 
[QUOTE="vierailija";29554833]Niin, että mieluummin lääkettä kuin ruokavalion korjausta? Aika hömöltä tuntuu.[/QUOTE]

No ei. Laktoosittomat tuotteet on käytössä, viljattomalle en ole vielä osannut ryhtyä. Fodmap-ruokavaliota juuri netistä lueskelin. Ottaisin vaan mielellään vaikka jonku lääkkeenkin tähän avuksi, kun on niin elämänlaatu menny heikoksi tämän paskomisen johdosta.... Ihan oli ajatuksena et jos sais lääkettä alkuun ja samalla alkais kattomaan tarkemmin tuota ruokavaliota!
 
Minä ainakin ajattelin niin, että lääkkeellä oli hyvä saada mahan ja suoliston tila rauhoittumaan ja ruokavaliolla pystyi sitten paremmin vaikuttamaan tulevaisuuteen ja tulevaisuudessa. Ja voin sanoa, että kaikenlaista keinoa yritin ennen lääkitystä. Keinoja ja pettymyksiä oli niin paljon, etten edes uskonut minkään lääkkeenkään auttavan, mutta toisin kävi :)
 

Yhteistyössä