Suosittele 1-2v:lle keväthaalaria

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Plussa..
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Plussa..

Vieras
Kaupat kierretty ja huh miten paljon siellä on vaihtoehtoja! Kulutusta ja vettä kestäviä ja kestämättömiä kankaita jne.. Ja hintahaitari on joku 20e-120e..

Niin kertokaahan minkälaiset teillä on käytössä tarkalleen merkki ja malli ja hinta ja mistä saa ostettua!

Koko 86 tyttö meillä (ja ostetaan myös kuravaatteet, ettei tarvii ihan täysin muovitettu olla, mutta sais se kosteutta kestää vähän).. Mietin vaan miten paljon tuohon nyt kannattais käyttää rahaa ja mikä olis hyvä koko kevään ja syksyn.
 
En tiedä, onko tämän vuoden Cirafin mallistossa yhtä hyvää laatua, mutta 2 vuotta sitten ostimme tytölle 86 cm kauniin keväthaalarin, joka mahtui pääälle vielä seuraavana syksynäkin. Kangas oli sellaista jäykähköä kiiltäväpintaista, tulee mieleen esim. Lassien tech-kangas. Kostealla kelillä käytin pukua sellaisenaan, koska pinta ei imaissut kosteutta sisäänsä. Kunnon vesi- ja kurakeleillä oli kurikset päällä. Hintaa haalarilla oli vain reilut 20 euroa.

Haalari on ahkerasta käytöstä huolimatta lähes uuden veroinen. Menisi hyvin toisellakin lapsella, mutta enpä taida pojalla käyttää puna-pinkkiä pukua. Uskoisin, että myyntiarvo puvulla on hyvä.

Ostin tytölle (3,5 v) nyt kirppikseltä uuden Cirafin keväthaalarin (vuosimallista ei tietoa), mutta tässä puvussa kangas on mattapintaisempaa ja huokoisempaa ei varmaan edellisen puvun veroinen.
 
Me ollaan tykätty Jonathanin ulkovaatteista. Niissä on mun mielestä hinta-laatusuhde kohdallaan eli kosteudenkestävyyttä ja teipattuja saumoja löytyy, mut hinta on kuitenkin esim. ReimaTeciin verrattuna inhimillinen. Jonathania myy mm. JesperJunior ( http://www.jesperjunior.fi/service.cntum?pageId=128972 ) Meidän pojan kamppeet ostettiin jälleenmyyjän kautta, kun täällä käpykylässä ei ole ko. merkkiä myyvää liikettä. Jonathanin haalareissa on niin hyvä kosteussuoja, ettei kuriksia tarvitse ellei lapsi sitten aivan uimalla ui lammikoissa.
 
Me ostettiin 1-vuotiaalle pojalle Reimatecin monstera-haalari (baby-mallia) (http://www.reima.fi/collection/monstera/ ). Sokokselta ostettiin ja makso 89eur. Kyllä halvemmallakin haalarilla pärjää, mutta itse tykkäsin niin tuon haalarin ulkonäöstä, että oli pakko ostaa.

Itse ajattelin myös niin, että panostan enemmän nimenomaan välikausihaalariin kuin talvihaalariin, koska keväällä ja syksyllä on esim. kosteussuojalle enemmän käyttöä kuin pakkasilla. Meillä siis Lassien haalari talveksi ostettu alesta.
 
Reimatecin kangas on tänä keväänä ohutta ja "lötköä". Pinta on liukas, eikä kangas tunnu kovin kestävältä. Viime vuotisissa haalareissa ja talvipuvuissa kangas oli paksumpaa, karheapintaista. Mitenköhän tuo uusi kangas kestää kulutusta, jos aikaisemmastakin on tullut valituksia?

Itse löysin talvella viimekeväisen reimatec-haalarin kohtuu edulliseen hintaan (55 €, ovh 89 €). Normaalihinnalla en reimatecia ostaisi. Meillä on ollut Jonathanin toppapuku, ja se on ollut todella hyvä! Hinta tosiaan paljon inhimillisempi kuin reimassa (babymallin toppis ovh 55€).
 
Onko joku kokeillut Tarjoustalon Peuhu-haalareita? Maksavat nyt vain 15e, joten mietin, että kävisivätkö kakkoshaalareiksi pihalle reilu 1-vuotiaalle?
 
hoidossa niin mun mielestä ei kannata sijoitta yli satkua kosteussuojattuun pukuun, koska kyllä ne kurikset siellä hoidossa joka tapauksessa puetaan. niiden alla on varmasti lapselle mukavampikin jos on joku pehmeämpi ja hengittävämpi haalari. Ja miksi puetaan jos kerran haalari itsessään jo kestää kosteutta. No meidän tyttö ainakin saataa välillä istahtaa lätäkköön:) siinä on Reimatec:n jo kovilla ja toisaalta kun haen kuraisen lapsen niin on kiva riisua kurikse takakonttiin ja nosta puhdas, kuiva lapsi istuimeen.
 
Kiitoksia vastauksista!
Taidan valita vaan ulkonäön perusteella jonkun, ei kaikkein kalleimman. Jonathania ei täälläkään myy muu kuin jälleenmyyjä.. Jostain halpakaupasta vois ostaa sellaset kauppa/auto yms vaatteet. Huomasin muuten, että keskustan liikkeissä on eri kuosit kun automarketeissa noissa saman merkkisissä ja saman mallisissa puvuissa..
 
Hintatasoltaan Reiman ja Jonathanin välistä on REMUN haalarit. Meillä ollut paljon niitä sekä talvi- että välikausihaalareina ja olen kovasti tykännyt. On kyllä totta, että hoidossa puetaan aina kurikset, joten vaikuttaa valintoihin tietysti.
Tähän asti kotihoidossa olleilla muksuilla nuo kosteussuojahaalarit ehdottomat, kun kuriksia ei edes omisteta.. Mutta en kyllä näe, että nuo olisivat jotenkin hankalia kuristen allakaan. Ei ne niin jäykkiä tms. ole.

Ainakin Jonathanin talvihaalarissa oli lenksut todella surkeat. Heti ekassa käytössä napit irti ja lenksut mäkeen.. Tämä oli ensimmäinen kokemus Jonathanin haalarista, enkä ole ihan varma ostanko toiste. Ärsyttää tuo, jos pitää olla heti lenksuja uusimassa uudesta haalarista!

Halpahaalareita en ole viitsinyt yhden kokemuksen jälkeen ostaa.. Siis tarkoitan "merkittömiä" Prisman tms. Haaroista rikki alta aikayksikön.
Näiden merkkihaalareiden kanssa ei ole koskaan ollut mitään "murheita" :-)
 
Me ostettiin nyt kevääksi Lassien puku, mikä on alaosastaan samalla kurapuku. Tähän päädyttiin siksi, koska viime keväänä se aika kun käytettiin haalaria, oli piha märkä ja aina piti pukea kuravaatteet päälle. Sitten kun keli oli kuiva (nopeesti tuli vielä kesäkelit) oli helpompi pukea takki ja erilliset housut. Viime kevään pukua ei siis käytetty juuri ollenkaan. Nytkin näyttää taas harmaalta ja märältä ja piha raksa-ajan takia erittäin kurainen ja märkä. Joten tällä haalarilla temmelletään pihalla ja sitten takki/housut yhdistelmällä liikutaan enemmän ihmistenilmoilla joko kävellen, rattailla tai autolla. meillä myös poika inhoaa haalarin pukemista, mutta laittaa takin päälle mukisematta.
 

Yhteistyössä