Suhde exän kanssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja RedWine
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

RedWine

Vieras
Olemme molemmat tahoillamme aviossa ja lapset jo teinejä, liitot enemmän tai vähemmän väljähtäneitä. Tapaamme säännöllisesti 3-4krt vuodessa (ei seksiä). Tunteet syvenevät mutta kumpikaan ei uskalla tehdä muutosta suuntaan tai toiseen. Olemme myös toistemme ensirakkaus. Jokaisen tapaamisen jälkeen on hirveä olo, kun tietää että toista ei nää taas vähään aikaan. Toki viestitellään viikottain, mutta silti..... Hirveä kaipuu sydämmessä. Näinkö elämä menee hukkaan??
 
Exä on exä syystä, että olimme nuoria kun aloitimme seurustelun, erosimme niinkuin monet nuoret tekevät. meni vuosia, että emme tavanneet tai muuta, mutta yhteisten tuttavien ja kaveriden kautta tiesimme toisistamme.
 
Elikä ette ole yhdessä exän kanssa kokeneet arjen ja lapsiperheen rasituksia. Voi tuntua houkuttelevammalta ja romanttisemmalta tuollainen ihminen kait. Vaikkei sitten loppujen lopuksi sen kummempi olisikaan.
 
Niinpä. Nyt olisi muuten(kin) aikaa koska lapset ovat jo teinejä, me olemme "aikuisia". Mutta silti, tämä on aikuisenakin vaikeaa. Kaikki vaikuttaa kaikkeen ja arki, ystävät, sukulaissuhteet ja plääh. Ei välttämättä kannattaisi ajatella asioita liiaksi eteen vaan elää päivä kerrallaan. Pää halkeaa muuten....
 
varmaan olisi viisaampaa lopettaa tapailu ja säännöllinen yht.pito.. .. kun kerran on selvää ettei kumpikaan ole eroamassa tms.
Turhaa kiusaatte itteänne/toisianne... Helppo sanoa.. tiedän.
 
Asia ei vaan ole näin mustavalkoinen. Olemme molemmat toistemme parhaat ystävät, tuemme ja lohdutamme toisiamme aina tarvittaessa, nauramme ja itkemme samoille asioille. Suunnitteilla on matka, jossa ehkä otamme selvää tunteistamme. Ei kai mitään voi menettää jos sitä ei voi saavuttaa?
 
Periaatteessa kyllä. En halua tarkemmin omaa tarinaani kertoa, mutta jos suhde on kuin sisko ja veli asuisivat yhdessä, niin se siitä. Eivät lapset myöskään menetä vanhempiaan erotessa. Mutta emmehän me ole vasta kuin ajatusten asteella.
 

Yhteistyössä