stevia limpparit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kepsis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kepsis

Vieras
meidän periferian prismaan oli tulleet hartwallin verigreippi ja jaffa stevia-limpparit, ostin tuollaisen jaffan ja täytyy sanoa että ihan hyväähän tuo on, paljon pienempi sivumaku mitä jotkut oli steviasta mainostaneet, sinänsä miellän tuon sivumaun jopa jotenkin kaukaisesti viherkasvin makuiseksi jollain tasolla, joten ei haittaa yhtään.

jokos teillä on stevia limppareita kokeiltu?
 
[QUOTE="vieras";25573811]Onhan niitä kokeiltu ja ihan hyviä ovat. Nyt on testissä myös stevialla makeutettu proteiinijauho :D[/QUOTE]

en ole vielä kokeillut noita stevia makeutuspillereitä, toistaiseksi vielä hermesetakset käytössä, mihin proteiinijauhoa käytetään ihan tälleen uteliaisuudesta?
 
[QUOTE="vieras";25573885]Siinä on lisäksi hedelmäsokeria, mitä ei enää suositella edes diabeetikoille, että ei mikään "oikea" stevialimppari.[/QUOTE]

Mutta eikös sokerin määrä ole huomattavasti vähäisempi kuin normaalisti?
 
[QUOTE="vieras";25573908]Meillä käytetään pieniä määriä steviaa jälkkäreiden yms makeutukseen, mutta limsoja en aio ostaa, koska niissä on myös hedelmäsokeria.[/QUOTE]

No meillä ei muutenkaan juoda limsoja kovin usein, mutta silloin kun ostan, ostan mieluummin tuota Stevialla ja hedelmäsokerilla makeutettua, kuin aspartaami- tai sokerijuomia. Se on kuitenkin noista kolmesta paras vaihtoehto. Järkevintä olis tietty juoda vettä..
 
[QUOTE="vieras";25573920]Juu on, mutta ajattelin, että jos luulit, että on pelkästään stevialla maustettu. En tajua kyllä miksi senkin ovat laittaneet hedelmäsokeria. Kai se sitten jonkun korvaan vielä kuulostaa jotenkin luonnollisemmalle.[/QUOTE]

Ne kuulemma näin alkuun hakee sitä sopivaa Stevian määrää, millä makeuttaa, kun siinä sitä sivumakua kuitenkin on. Ilmeisesti tolla hedelmäsokerilla on koitettu korvata osa, ettei sivumaku olisi niin paha.
 
http://fi.wikipedia.org/wiki/Stevia

"Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen EFSA:n asettaman paneelin mukaan stevian sisältämät yhdisteet eivät ole osoittautuneet karsinogeenisiksi tai genotoksisiksi. Yksittäisissä jyrsijäkokeissa erittäin korkeat annokset (> 8 000 mg/kg) aiheuttivat DNA-vaurioita ja vaurioittivat solujen tumaa. Järjestön asiantuntijain suosituksen mukaan steviosidien päivittäisen saannin ei tulisi ylittää 4 milligrammaa per painokilogrammaa päivässä (vastaa 75 kiloiselle henkilöllä 0,3 g/vrk).[5] Uudempien tutkimuksien mukaan näyttöä karsinogeenisuudesta ja mutageenisuudesta ei ole.[6][7]"
 
Ne kuulemma näin alkuun hakee sitä sopivaa Stevian määrää, millä makeuttaa, kun siinä sitä sivumakua kuitenkin on. Ilmeisesti tolla hedelmäsokerilla on koitettu korvata osa, ettei sivumaku olisi niin paha.
Eikun tarkoitin, että miksi fruktoosia eikä tavallista sokeria (sakkaroosia), jossa puolet glukoosia ja fruktoosia. Fruktoosi kun on todettu epäterveellisemmäksi kuin sakkaroosi.
 
[QUOTE="vieras";25574010]Eikun tarkoitin, että miksi fruktoosia eikä tavallista sokeria (sakkaroosia), jossa puolet glukoosia ja fruktoosia. Fruktoosi kun on todettu epäterveellisemmäksi kuin sakkaroosi.[/QUOTE]

Ai, okei.. Siihen en tiedä syytä.
 
Stevia on aivan järkyttävän makuista jos sitä laittaa liikaa. Ja sitä tulee helposti laitettua liikaa. Mutta limukkaa en ole vielä maistanut, pitäiskin testata.
 

Yhteistyössä