soseiden

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ""aikataulu""
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

""aikataulu""

Vieras
Missä vaiheessa lapsen tulee syödä kiinteitä viisi kertaa päivässä ja missä vaiheessa kahden soseen tulee olla lihasosetta? Yritin terkkarilta kysyä, mutta en saanut järkevää vastausta.

Nyt vauva 6,5kk syö:
8.00 puuro (+ hedelmä/marjasosetta puuron seassa)
11.00 kasvissose (+ lihaa maisteluna) + hedelmä/marjasose
14.00 maitoa
17.00 maitoa
19.00 puuro (+ hedelmä/marjasose puuron seassa)
Vettä ruokajuomana ja lisäksi tissiä aterioiden päälle sekä yksi yöimetys.

Käsittääkseni tuohon 17 ateriaan pitäisi ottaa lihasose ja 14 ateriaan hedelmä/marjasose. Mutta koska? Entäs koska siirrytään antamaan sekä lounaalla että päiväälisellä lihasosetta? Entäs sitten kun sekä lounas että päivällinen on lihasosetta, niin pitääkö erikseen antaa vielä kasvissosetta?
 
Oletko lukenut äitiyspakkauksen kirjasen"" Imeväisikäisen ruoka""? Sieltä löytyy vastauksia moniin kysyksiin, joita tällä palstalla esitetään. Myös sinun kysymykseesi.
Virallisten suositusten mukaan n.9-10kk ikäinen syö kaksi lihasoseateriaa päivässä, mutta yksilöllisten tarpeiden mukaan jo 7-8kk iässä voi antaa kaksi lihasoseateriaa päivässä. Tuo marja/hedelmä välipala on ko. kirjassa laitettu jo 5-6kk ikäisen ruokalistaan.
 
Sain viimeksi neuvolassa opaslehtisen, jossa oli ohjeita 6-9 kk:n ikäiselle, muutenkin meillä on menty aikalailla neuvolan ohjeiden mukaan, tyttömme on kohta 7 kk. Kiinteät aloitimme 4 kk:n iässä, koska tyttö oli jo silloin pelkällä korvikkeella. 5 kk:n iässä aloitimme viljat ja siitä n. viikon kuluttua jo otettiin lihat mukaan kuvioon ja ihan mukavasti on mennyt, ei ole tullut mistään vatsavaivoja. Yhdessä vaiheessa oli ummetusta, mutta sekin on onneksi ohi.

Meillä syödään nykyään seuraavasti:
klo 8 puuro + hedelmäsose
klo 12 liha-kasvissose
klo 15 välipalaksi hedelmäsose
klo 17 kasvissose
klo 19 puuro + hedelmäsose

Jokaisen aterian yhteydessä maitoa menee 100-150 ml, vettä on opeteltu juomaan lähinnä sen vuoksi, että sitten kun tulee hampaita niin se on hyvä osata. Imettäessä ruokajuomana varmaan toimii vesi, kun on vaikea laittaa välissä tissiä suuhun.

Käsittääkseni on aikalailla makuasia, milloin aletaan syömään 2 liha-ateriaa, neuvolan ohjeessa on päivälliseksi joko liha-kasvis- tai pelkkä kasvissose. Itse annoin lihasoseen jossain vaiheessa päivälliseksi, koska lounasaikaan neiti nirsoili lähes joka päivä ja liha jäi syömättä. Ja kuluihan kiinteitä aloitellessa aikaa, että homma alkoi sujua, puuron kanssa tapeltiin jossain vaiheessa, mutta nyt sekin menee ihan kivasti aamuin illoin, lusikkaa odotetaan suu auki kuin linnunpoika.

Suunnilleen puolivuotiaasta ruokaa on mennyt 100-125 g kerralla, paitsi välipalan menekki vaihtelee aika lailla. Samoihin aikoihin yösyönnit jäi kokonaan pois ja meillä nukutaan klo 20-7.30 suunnilleen. Mitään en asian eteen tehnyt, jossain vaiheessa alkoi vaan riittää kun saa tutin suuhun eikä maitoa enää tarvittu.

Meillä on kohta taas neuvola ja ajattelin siellä kysyä, että pitäiskö syödä 2 kertaa pvässä lihaa, koska lapsi on kova liikkumaan ja paremminkin hoikanpuoleinen.
 
Kiitos neuvoista. Katsoin kyllä ensin tuota opaskirjaa, mutta ei siitä mielestäni löytynyt vastausta kysymykseen. ""Ruoka-ohjelma"" oli vain vuoden ikäiselle, ei selitystä että miten siihen päästään (ts. mitä milloinkin mukaan, ja mihin aikaan päivästä). Neuvolastakaan en tosiaan saanut apua.

Ilmeisesti vielä ei siis ole kiire, mikä on hyvä. Imetän mielelläni nuo pari ruokailua, se on helpompaa..
 
Ap: Minulla on kirjassa sivulla 28-29 (painettu 2004, oli viime keväänä äitiyspakkauksessa eli 2004 äitiyspakkaus) kerrottu 0-12kk ikäisen ateriat. Ei tietenkään kellonaikoja, mutta jokainen omalla rytmillään lounas, välipala, päivällinen jne. eli kun huomaat lapsen olevan iltapäivällä kiukkuinen eli ilmeisesti nälkäinen niin voit lisätä välipalan kuvioihin jne.
meillä siirryttiiin viiteen ateriaan päivässä n.8kk iässä.
 
Niin noista ateriakerroista. Kun neidille kelpaa vaan yksi laji kerrallaan. Eli maito ja kiinteä on aina tarjoiltava eri ateriakerroilla. Nyt syömiskertoja on hurjan usein, kun tunnin välein syödään jotain hereillä ollessa. vinkkejä, miten nuo saisi yhdistettyä. Kun millään ei huoli molmpia samalla kerralla. Ja sit kun hampaita tulee ei ole hyvä syödä noin usein.

Nyt näin suurin piirtein:

klo 6 aamumaito 150 ml
klo 7 aamupuuro+hedelmäsose (noin desi yhteensä)
klo 8 maitoa 100 ml

unet

12 maitoa 120 ml
13 kasvis+lihasose (noin desi yhteensä)
14 maitoa 100 ml

unet

17 maitoa 150 ml
19 maitoa 100 ja puuroa+hed.sosetta noin desi

Ilta on ainoa jolloin menee molempia ja niin päin ehdottomasti että maito ensin.

ja pidempiä välejä on koitettu myös päivisin, mut nälkä on jo kuitenkin aiemmin. ja kertamäärät on pieniä, ja kuitenkaan välien pidennyskään ei auta. aina ei siis mene noinkaan paljon.
 
P: joo, kyllähän siinä tuo taulukko on.. siitä sain tosiaan sen verran apua, että minkä ikäisenä otetaan viljat, liha ym. Mutta kun en tiedä, montako kertaa päivässä ja kuinka paljon lapsen tulee saada juuri esim lihaa tai hedelmää.. Siksi toivoin, että ihmiset laittaisivat esimerkkejä omista syömissysteemeistään!

No, kai tässä mennään yrityksen ja erehdyksen kautta:)
 
Ap. Minä sain neuvolasta sellaisen lappusen, jonka mukaan;
6-8kk tarjotaan 5 ateriaa päivässä
8-10kk 2 liha-ateriaa pvässä.

Eli tuon ohjeistuksen mukaan, lisäisin sinulla siihen 14-17.00 ainakin yhden kasvis tai hedelmä/marjasoseen. Ja vielähän ei periaatteessa teillä ole kiire toiseen liha-ateriaan, kun vauvasi on 6.5kk.

Näin itse ainakin tulkitsin tuota neuvolan lappua.
 
Kaivelin vanhan ruokapäiväkirjan eli silloin kun poikani oli 6,5kk ikäinen kuten ap sinulla.
Meillä syötiin silloin näin esim.
klo.2 imetys
klo.6 imetys
klo.9 1dl kaurapuuroa + ruusunmarjasosetta 4tl
klo.15 possua ja perunaa 1 pieni pilttipurkillinen
klo.17 imetys
klo.18 omena-aprikoosi 1 pilttipurkki
klo.19.30 kaurapuuro 1dl + ruusunmarja 4tl ja imetys

7kk iässä sitten syötiin jo näin esim.:

klo.5 imetys
klo.9 mannapuuro 2dl + mustikkasose 3tl
klo.12 broileripata 1pieni pilttiurkillinen +imetys
klo.16 jauheliha-kasvissose 1½ pientä pilttipurkillista +imetys
klo.18 Aprikoosi-ananas-persikkasose 1purkki +imetys
klo. 19.30 riisipuuro 1,5dl + mustikka 3tl +imetys

nyt 10,5kk iässä meillä on aamu ja iltapuuro 2-3dl eli aikuisten annos. Lounas ja päivällinen liha-kasvissosetta iso purkki (nää on oma tekemiä) + tuoreraastetta ja välipalaksi esim. 2dl viiliä ja marjasosetta. Imetän vielä 3-4krt päivässä. Yöllä enää harvoin.

Olikos tästä apua sulle ap?
 
Meillä on sellainen ongelma, ettei neiti syö juurikaan mitään kiinteitä. Neiti nyt pian 7 kk ja maistelu aloitettiin reilun 4 kk iässä. Mikään ei vaan maistu ja syönti on kauheeta taistelua ja huutoa. Imetän edelleen.

Oikeesti mulla jo usko loppuu tämän syömisen suhteen. Oiskos vinkkejä? Aamupäivällä n. 11 aikaan yritetään syödä soseita ja illalla klo20 puuroa. Puoli purkkia pilttiä oon saanu maksimissaan menemään.. Että jihuu. ja suuta pidetään niin tiukasti kiinni, ettei saa enää edes väkisellä lusikkaa suuhun.
 
Syökö tyttö huonosti kasvis vai lihasoseita? Kelpaako hedelmä- tai marjasoseet? Teetkö itse vai tarjoatko kaupan purkeista? Jos kaupan niin kokeilisin itse tehtyjä ja päinvastoin!
Nuo makeat marja- ja hedelmäsoseet yleensä kelpaavat lapsille. Jotkut sekoittaa niitä perunankin sekaan, jotta tottuu syömään soseita, jos ei muuten mene.
En osaa neuvoa, kun meillä on aina syönyt hyvin, paitsi n yt kun tehdään hampaita niin ruoka ei maistu! Onko teillä jo hampaita??
 
Minulla oli pojan kanssa ihan sama ongelma. Vasta 8kk rupes syömään. Imetän edelleen, ja 6kk oli täysimetyksellä. Sitten yht'äkkiä hän vain alko syömään kun ylös oli puhjennut 4 hammasta. Saattoi vetästä kaksikin pilttipurkkia kerralla. Osa minulle sanoi (mm neuvola), että imetys pitää jättää pois, muuten ei rupea syömään, en jättänyt, ja rupesi kuitenkin syömään. Nyt taas havaittavissa pientä karsastelua ruokaa kohtaan, liekö lisää hampaita tulossa. Ilmeisesti hän vain herkempi reagoimaan asioihin tällä tavalla.
Tiedän kyllä sen tuskasen tunteen, kun päivä toisensa jälkeen tarjoaa ruokaa, eikä mikään uppoa, mutta koita uskoa, että kyllä pikkuinen rupeaa vielä IHAN VARMASTI syömään :)
Onneksi nämä pikku mönkijät kyllä pärjäävät suht hyvin sillä maidollakin, vaikkei se aina välttämättä aikuisen päähän uppoa, että nesteellä pelkästään pystyy jaksamaan.
Niin, ja itse soitin imetystukipuhelimeen saadakseni neuvoja, ja sieltäkin lohduteltiin, että kaikki ajallaan, lapset ovat erilaisia. Aikuisen velvollisuus on koittaa sitä ruokaa tarjota, mutta väkisin sitä ei alas saa.
 
Juu, hampaita (2kpl) on ollu jo 4kk ikäisestä. Kaikkee on kokeiltu omia ja kaupan. Makeatkaan ei mene. ""Aikuisten"" jugurttia tänään maisteli ihan innolla, mut en kyllä antanut kuin maistaa lusikan päästä. Kana-kasvissose on parhaiten mennyt, mut eipä sitäkään viitti syöttää koko ajan. Mut onhan se parempi kuin ei mitään.. Kyllä ootan sitä päivää, että neiti syö 1 purkillisen ihan innoissaan, suu auki. Mut eipä sitä varmaan muuta voi kuin vaan yrittää ja yrittää ja venyttää omaa pinnaa mahdottomiin..
 
niin, jännä sattuma siinäkin, että meillekin tuli nuo 2kpl alahampaat jo suht aikasin, 3,5kk vanhana :)
Ja sitten 8kk vanhana 4 hammasta ylös viikon sisällä, ja tosi kauan olivatkin tuloillaan ikenet muhkuraisina. Nyt poika on siis 9,5kk
 
Heh, mahtaa ollakin tuo syömisjuttu kiinni nuista hampaista ja siitä miten ja milloin ne tulee ;) Eli odotettavissa, et reilun kk päästä tulee 4 hammasta ylös ja neiti alkaa joskus syömään ihan oikeestikin =)
 

Yhteistyössä