Solarium vs tupakointi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja neitinati
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

neitinati

Jäsen
12.04.2011
250
0
16
PAKKO laittaa pystyyn. Oli tuossa kaverin kanssa sanaharkkaa minun solarium kuuristani. Otan nyt 10 kerran kuurin ulkomaanreissua varten jotta en palaisi helposti ja saisin hyvän pohjan. Tiedän solariumin vaarat tosin en ole varma siitä onko se 10 krt hyvä ottaa putkeen 2 kk sisällä mutta en ota sen jälkeen enää koko vuonna koska säteilyturvakeskus kehottaa max 10 krt vuodessa.
MUTTA ystävänihän heti hermostui ja haukkui minut lyttyyn "oletko tyhmä, tapat itsesi syövällä rusketuksen takia" "Solarium on yhtä kuin ihosyöpä" Sanoo nainen joka polttaa tupakkaa.
Kuinkahan moni riskeeraa henkensä tupakalla mutta kuitenkin tulevat sanomaan kuinka solariumista saa ihosyövän?
 
solarium ei ole tänäpäivänä niin vaarallinen enää kuin joskus 80-luvulla, se 10 kertaa ennen lomalle lähtöä on ihan hyvä käydä, sen pohjan saamiseksi tosiaan. Pienempi paha se on kuin polttaa itsensä siellä lomalla
 
[QUOTE="hei";23728692]solarium ei ole tänäpäivänä niin vaarallinen enää kuin joskus 80-luvulla, se 10 kertaa ennen lomalle lähtöä on ihan hyvä käydä, sen pohjan saamiseksi tosiaan. Pienempi paha se on kuin polttaa itsensä siellä lomalla[/QUOTE]

mutta mietin että lisääkö se ihosyöpäriskiä ottaa se 10 krt putkeen? kun se max on vuodessa 10 krt. pitäskö se ottaa asteittain? olen ottanut joka toinen pv, nyt menossa 7 krt. (sori vähän aiheen vierestä, mutta jos voi samalla kysästä :D)

Mutta tosiaan, raivostuttaa, tupakkaa poltetaan niin paljon ja sitten pelätään solariumia. Kaverini polttaa askin päivässä ja ei uskalla ottaa solkkukuuria koska pelkää kuolemaa.
 
Viimeksi muokattu:
Muistelisin, että siitä on joskus ollut juttua, että pitäisi olla tyyliin 2vk välissä käyntikerroilla tmv. mutta en tosiaan osaa sanoa kun en netistä nyt mitään muuta löytänyt kuin tuon 10krt/vuosi.. Eihän auringossakaan käydä tuon harvemmin, päin vastoin : DD
 
"Ennakoiva solarium ennen etelänmatkaa ei kannata

Solariumista hankittava rusketus tarjoaa heikon suojan ihon palamista vastaan. Solariumien UV-valo on lähinnä UV-A-säteilyä. UV-A ei paksuunna ihoa, vaikka iho ruskettuu. Saat solariumrusketuksella ihollesi vain noin suojakertoimen 2 - 4-tasoisen suojan.

Rusketus ilman ihon paksuuntumista on salakavala yhdistelmä. Ruskettunutkin iho palaa. Palamista ei rusketuksen alta välttämättä huomaa, mutta ihovauriot ovat samat kuin ruskettumattoman ihon palaessa.

Lomakohteessa kannattaa käyttää riittävästi aurinkovoidetta; suojakerroin vähintään 20. Muista myös kevyt, peittävä vaatetus ja aurinkolasit. Paahtavimmat hetket kannattaa pysytellä varjon puolella, sillä auringon säteet polttavat kankaankin läpi. "
 

Yhteistyössä