siis kun seurakunnasta saa tuota ruoka-apua, niin milloin ja miten sitä voi saaha?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ......
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

......

Vieras
Mietin vain kun on rahat loppu ja ei oo ruokaa kamalasti. Kolme henkilöä on meidän perheessä. Onko tuota siis ihan kaikissa paikkakuntien seurakunnilla? onko se tiettyinä päivinä vai miten se menee? Ei pliis mitään vittuilua. Asiallisia vastauksia kiitos :)
 
täällä ainakin kassissa levitettä, tummaa ja vaaleaaleipää, tonnikalaa,makkaraa,lihapullia,hernekeittoa,jauhoja,maitojauhetta,näkkäriä,hapankorppua,keksiä,keittojuureksia,sekavihanneksia enpä oo varma tuliko ees kaikki mainittua ja kerran kuussa saa hakea... ihan hyvä juttu..
 
Tampereella kiertää Ruokanysse. Sieltä saa hakea kuivatarvikkeita, sekä S-ryhmän lahjoittamia kohtapuoleen eräpäivän ylittäviä ruokia, kuten maksalaatikkoo, lasagnea, salaatteja jne. Ja leipää. Yhteyttä pitää ottaa oman seurakunnan diakoniatyöntekijään, jolta saa asioimislupakortin autoon. Ja auto kiertää tietyissä paikoissa kahden viikon välein.
 

Similar threads

L
Viestiä
2
Luettu
1K
Aihe vapaa
Lapsen ravinto 6:sta 24:n kuukauden ikään.
L
Y
Viestiä
3
Luettu
2K
V

Yhteistyössä