"Se oli vaan leikkiä..."

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja just joo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

just joo

Vieras
Onko kukaan muu huomannut tätä viimevuosina esille tullutta ilmiötä ? Siis sitä, että ihmisten vaaditaan suhtautuvan IHAN KAKKEEN huumorilla.

Vaikuttaa suorastaan siltä, että joidenkin ihmisten mielestä muita saa kiusata henkisesti ja fyysisesti ihan kuinka paljon vaan, kunhan muistaa ilmoittaa kaiken olleen vain leikkiä. Ja huolestuttavan moni tuntuu olevan siinä vaiheessa sitä mieltä, että se uhri onkin syyllinen, kun ei "pientä leikinlaskua" ymmärrä ja tekijä nähdään puhtaana pulmusena.

Siis mistä h..vetistä tää on tullut, että kaiken väittäminen pelkäksi "leikiksi" ja muiden syyttäminen huumorintajuttomuudesta tuntuu nykyisin olevan huolestuttavan monen ihmisen mielestä pätevä tekosyy sille että ei tarvitse vastata omista teoistaan.
 
Ei se ole mikään "viime vuosien ilmiö".

Mä tässä olen, puituani itsekseni lapsuutta, tajunnut että oikeasti se ei ollut hauskaa kun mä olin pieni ja mun tädit keksivät musta vaikka mitä halventavia juttuja, pistivät tekemään kaikennäköisiä nöyryyttäviä asioita ja nauroivat päälle. Jos mä "otin nokkiini" niin mä olin "ihan perseestä".
 

Similar threads

Yhteistyössä