Sattuuko juurihoidon toinen osa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja weg
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
W

weg

Vieras
Juurihoitohan yleensä vaatii kaksi hoitokertaa. Ekalla kerralla ilmeisesti poistetaan karies ja täytetään hammasjuuri lääkeaineella, eikö?

Toisella kerralla paikataan hammas. Sattuuko se toinen kerta enää?

Wikipedian mielestä ei...

"Seuraavilla kerroilla, kun juurikanavia vielä laajennetaan ja lääkeaineita vaihdetaan, puuduttaminen ei aina ole tarpeen, mikäli kaikki hermot ja verisuonet on saatu poistettua. Tällöin hammas ei tunne kipua."
 
[QUOTE="mhm";24318307]Ei yleensä, mulla käytettiin 5 mm liian pitkää poraa ja se kyllä vihlaisi aivan jumalattomasti.. Mokahan se oli lääkäriltä.[/QUOTE]

ai et 5mm liian pitkää :D
Meinaatko et ne on ihan monta senttiä ne porat?
Vai tarkoitatko niitä neuloja??? Ja tuskin on mennyt ½senttiä liian syvälle...
 
[QUOTE="vieras";24318324]ai et 5mm liian pitkää :D
Meinaatko et ne on ihan monta senttiä ne porat?
Vai tarkoitatko niitä neuloja??? Ja tuskin on mennyt ½senttiä liian syvälle...[/QUOTE]

Se neulapora mikä onkaan, poran näköinen se oli. :D
Ja kyllä meni, lääkäri muisti väärin koska mulla oli tavanomaista lyhyemmät juurikanavat. Usko tai älä.

Sanoi sen ihan suoraan ja sain alennusta yksityisellä tämän mokan takia.
 
Juurihoidossahan hampaan hermot poistetaan ja verisuonet tuhotaan, joten hammas tapetaan. No hoitokertojahan voi olla useita. Yleensä ensimmäisen kerran jälkeen ei seuraavat kerrat tunnu miltään, ainoostaan kuulee mukavaa rahinaa, kun juurikanavia rassataan.
 
Sattu ja pirusti!!! siis vielä toisella kerrallakin :( Puudutus ei varmaan ollut tarpeeks syvällä tai mikälie mut penkistä pomppasin,kun piikin (tai mikä lie rassi olikaan) työnsi sinne reikään! enkä sano tätä pelotellakseni vaan ihan totuus omasta kokemuksesta.
 
Ei ole mull akoskaan sattunut juurihoidon mikään osa. Paitsi se ekan puudutuksen pisto tietysti, Yeleensä puudutetaan vain ekalla kerralla, ja 99% toka kerrall aei tartte puuduttaa, ksoka se hammas ei tunen enää kipua. Eli jos se sun hammas on nyt kivuton niin tuskin siihen enää sattuu mitkään rassaamiset.
 

Yhteistyössä