Sanna puhui totta: Mika Salmisen puheista kohu – HS:n saama lausunto vahvistaa, että THL suositteli liikkumisrajoituksia vahvasti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Sanna puhui totta: Mika Salmisen puheista kohu – HS:n saama lausunto vahvistaa, että THL suositteli liikkumisrajoituksia vahvasti
Helsingin Sanomat kertoo nyt saaneensa käsiinsä THL:n lausunnon. Lausunto vahvistaa, että THL suositteli niitä vahvasti.

HS sai käsiinsä THL:n lausunnon: Suositteli ”vahvasti” liikkumisrajoituksia hallitukselle – Perustuslakivaliokunnalle Salminen arvioi muidenkin keinojen riittävän

”Säädöksillä tulee ottaa käyttöön Helsingin ja Uudenmaan sekä Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien alueen keskuskuntaa tai -kuntia ympäröivällä luonnollisella asiointi- ja työssäkäyntialueella sellaiset liikkumisen rajoitukset, jotka rajoittavat ihmisten liikkumista oman kotinsa ulkopuolelle sisätiloissa vain välttämättömiä tarpeita varten tapahtuvaan, sekä ulkotiloissa väljissä oloissa tapahtuvaan ja vain oman lähipiirin kanssa toteutettavaan ulkoiluun ja kuntoliikuntaan. Rajoituksen olisi syytä olla voimassa ainakin kolmen viikon ajan.”


Perustuslakivaliokunnalle antamassaan kirjallisessa lausunnossa THL yhtyi hallituksen esityksen perusteluissa käsiteltyihin syihin siitä, miksi muut mahdolliset yksittäiset ja kohdennetut toimet eivät enää nykytilanteessa voi korvata hallituksen esityksessä kuvattuja rajoituksia.


Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Paavo Arhinmäki kommentoi aihetta tänään Twitterissä.

”Kysyin neuvotteluissa uudestaan ja uudestaan THL:n Salmisella, eikö pitäisi tehdä pistemäisiä rajoituksia. Hän vastasi, ettei niille voi laskea vaikutuksia ja ovat riittämättömiä. Tässä yritetään pelata Pekka-korttia Sanna Marinille jälkikäteen.”
 
Mä en kyl hyväksy tätä, millä tavalla politiikkaa hoidetaan median kautta, selkäänpuukottamalla ja tommoisilla itkupotkuraivareilla.

Seuraavissa vaaleissa annan protestiäänen SDP:lle. Piste.
 
HS luulee tehneensä isonkin paljastuksen, mutta näiden tapahtumisen välillä on aikaa noin kolme viikkoa. Siinä ajassa ehtii tapahtua pandemiassa paljon.
 
Ai nyt se onkin pitkä aika, eilen pandemiaan erilailla suhtautuminen kolmen viikon erolla oli takinkääntöä.

ettet nyt kääntänyt takkia suhtautumisessasi aslaan?

Ei mitään hajua, mistä puhut. Ehkä sekoitat mut johonkin toiseen?
 
On säälittävää, kun pääministeri ei uskalla kantaa vastuuta. sama souvi oli ensimmäisessä maskijupakassakin. naisministerit lymyilee pikkuvirkamiesten selän takana.
 
”Sillä tavalla se takki kääntyy.”

olikin maanantailta sun kommentti eikä eiliseltä. Siksi ehkä jo unohdit mitä kirjoitit.

Koskien liikkumisrajoituksia ja yhtäkkiä rajoitusten purkamista. Onhan tuossa pikkasen epäloogisuutta.
 

Yhteistyössä