V
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Varmaankin Marinin mielestä kuukausipalkka pysyy samana.En tulis toimeen 24h/vko palkalla. Sitä ihmettelen, että ilmeisesti Sanna Marin ei ole kuullutkaan työvoimapulasta.
Varmaankin Marinin mielestä kuukausipalkka pysyy samana.
Ihan varmasti tarkoittaa, vai luuletko demariministerin oikeasti ehdottavan duunareille palkkojen alentamista?Ei voi tarkoittaa, eihän meillä voi millään rahat riittää niin rankkaan kustannusten nousuun.
Ihan varmasti tarkoittaa, vai luuletko demariministerin oikeasti ehdottavan duunareille palkkojen alentamista?
Kuuden tunnin vuoroja tarvittaisiin neljä, nykyisen kolmen sijaan. Aika helppo jakolasku.Lisäksi hoitoalalla olisi todella epäkäytännöllistä jos olisi kuuden tunnin vuoroja.
Kuuden tunnin vuoroja tarvittaisiin neljä, nykyisen kolmen sijaan. Aika helppo jakolasku.
Tästä sen näkee miten tyhmiä linistereitä meillä on.Eli jos nyt osastolla käy viikon aikana töissä 50 hoitajaa niin jatkossa saman työn tekisi 70. Sairaanhoitopiirille lankeava kulu kasvaisi 40%.
Kuuden tunnin vuoroja tarvittaisiin neljä, nykyisen kolmen sijaan. Aika helppo jakolasku.
Tästä sen näkee miten tyhmiä linistereitä meillä on.
Mikä on "linisteri"?
=Vasurise on vähän niinkuin ministeri mutta vielä tyhmempi
Ja sitten tuplavuoro olisi 12 tuntia, joka on huomattavasti inhimillisempi kuin 16 tuntia. Jos hoitoalalla 8 tunnin työvuoroja käytetään.Kuuden tunnin vuoroja tarvittaisiin neljä, nykyisen kolmen sijaan. Aika helppo jakolasku.
Tietenkään ei voisi olla niin, että tehtäisiin lyhyttä päivää samalla palkalla. Sitähän tuossa varmaan haetaan, mutta se on älytön ajatus.
Sen sijaan muuten tuo olisi ihan kokeilukelpoinen juttu. Moni ihminen on tilanteessa, jossa siirtyisi mielellään kuuden tunnin päivään tai kolmen päivän työviikkoon tjms. vaikka se tarkoittaisi pienempää palkkaa. Moni muu taas ei sitä pystyisi tekemään, vaikka haluaisi koska kaikki raha tarvitaan. Kaikissa yrityksissä se ei olisi mahdollista työvuorosuunnittelun takia ja toisissa firmoissa se olisi tervetullut helpotus epäsäännöllisen työmäärän tasaamiseen. Kyse on siitä miten paljon joustoa voidaan sallia ennen kuin siitä tulee pakkojousto koska muuten ei palkata.