sadeasu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja reilu 1-v:lle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

reilu 1-v:lle

Vieras
Minkähän kokoinen sadeasu kannattaisi ostaa kummitytölle 1-v lahjaksi? Tyttö täyttää vuoden kuukauden päästä, eli kesällä ja syksyllä olisi 1-1½v kun sitä käyttää. 10kk neuvolassa tyttö oli 73 cm pitkä. Mahtuukohan 80 cm syksyllä, vai olisiko 86 cm hyvä? Onkohan sadeasut mitoitettu niin, että niiden alle mahtuu vaatetta, eikä tarvitsisi ostaa ""liian isoa""? Kun täytyyhän sadeasun olla isompi kuin esim. sisäasun.

Sitten kysyisin vielä sellaista, että onkohan ne sydvestit käytännöllisiä hattuja? Onko kellään kokemusta?

Kertokaapa vinkkejä tyhmälle kummitätille! Kiitos!
 
Itse ostin juuri 1v 2kk vanhalle kurahousut ja sadetakin kokoa 90 cm.Ovat varmasti nyt aluksi reiluja mutta ajattelin niiden sitten mahtuvan vielä syksylläkin.Eli minä ostaisin 86-90 cm sadevaatteet...
 
Meidän poika on saman ikäinen ja oli 10 kk neuvolassa saman kokoinen. Pyysin synttärilahjaksi 80-senttisen sadeasun ja se tuntuu aika väljältä, ts. alle mahtuu vielä vaatetta. Syksystä en yhtään tiedä, mahtuuko enää, mutta voi mahtuakin koska poika on ikäisekseen aika pieni. Ajattelin, että on mukavampi liikkua kun ei ole kovin iso puku.

Kannattaa kysyä suoraan, mitä mieltä äiti on.. sitä varmasti arvostetaan.

 
Meillä on viiem syksyn ja koko talven ollut 1 vuotiaalla käytössä 90 cm sadeasu. Pienempi ei olisi mahtunut toppisten ja syyshaalarien päälle. 80-86cm olis ollut liian pieni. Poika oli syksyllä 79 cm pitkä ja on edelleen alle 90 cm. Nyt tekee jo tiukkaa pukea kurakeleillä toppahaalarin päälle koko komeutta.
 
Ostin pojalle 1v. 86cm sade/kurahousut. Nyt on reilut ja menee varmasti vielä syksyllä, kun poika on pikkuinen ikäisekseen.

Olen samaa mieltä, että voithan kysyä äidiltä kokoa. Minä ainakin tykkäisin jos minulta kysyttäisiin :)
 
Ainiin.. Piti vielä lisätä, että ostin myös Jonathanin sydvestin ja on mielestäni hyvä ostos! Olen jo nyt pitänyt sitä automatkoilla kypäräpipon kanssa ja ilmat kun lämpenee niin oiva välikausihattu. Kannattaa vaan ostaa vähän reilumpi niin menee kauemminkin. Tai ainakin tässä Jonathanin mallissa sen saa kiristettyä takaa.
 
Kannattaa todella kysyä asiaa myös äidiltä, ellei äiti ole tuota kurapukua toivonut. Itse en ainakaan, kokemuksesta, pienelle lapselleni toivoisi.

Pienelle kurapuku on aika epäkäytännöllinen, siinä on vaikea liikkua, ja ikävä pukea päälle, eivätkä niiden saumat aina pidä.

Mielummin suosittelen veden- ja tuulenpitävää haalaria, jonka päälle ei kurahaalaria tarvi. Ovat toki kalliita, mutta sellaisen ostoonhan voi antaa oman osuutensa ja vanhemmat laittaa loput.
 
Kiitos viesteistä. Kummitytön äiti nimenomaan mainitsi jokin aika sitten toivovansa meiltä lahjaksi sadeasua. Siellä kun tarhassa kaikille puetaan kurahousut, oli alla vedenpitävä haalari tai ei. Sen tiedänkin, että ostivat tytölle välikausihaalariksi ainoastaan vettä ja likaa hylkivän haalarin.

Kysyinkin jo tässä välissä äidiltä, kun soitettiin, mutta ei äitikään oikein tiennyt, mikä olisi paras koko, kun kyseessä on esikoinen, eikä kokemusta kurahousuista ym. ja tytön tän hetkistä pituutta ei osannut sanoa, koska neuvola on vasta päivää ennen 1-v synttäriä. Pohdittiin, että jos ostetaan se 86 senttinen.
 
Minusta kurahousujen pukeminen haalarin päälle tällä kelillä on erittäin järkevää toimintaa. Oma 2-vuotiaani on ainakin välillä yltä päältä kurassa, enkä haluaisi olla jatkuvasti pesemässä haalaria. Sitäpaitsi kuraisena on kurja nostaa lapsi rattaisiin/autoon, poistatteko sitten haalarin, suihkutatte ja jätätte päiväkotiin kuivumaan?
 
No eipähän lasten haalarit kulu niin paljoa kun ne ""tyhmät"" tätit laittavat kurikset päälle.!! Eikä kaikilla ole vedenpitävää haalaria. Miten ne tutkitaa ja testataan ja päätetään kenelle kurikset?????? mieti vähä pahvi
 
Kysehän oli 1v lapsista, jotka vasta opettelevat liikkumaan. Kurahousut ovat kyllä silloin tosi hankalat, kun muutenkin on vaatteisiin pyntätty, eikä pukeminenkaan tuossa iässä ole mikään nautinnollinen kokemus kummallekaan:)

Nuo vedenpitävät haalarit ovat myös likaa hylkiviä, eikä ainakaan ne lapset päiväkodissa, joilla on esim. Reimatecin ja Rasavilin haalarit ole läheskään niin kuraisia kuin ne joilla on tavalliset kurikset. Monesti rittää, kun noista haalareista pyyhkäisee märällä rätillä, ei niitä todellakaan pestä tarvi.

Kyllä ulkoiluhaalari on eri asia kuin kauppahaalari:) Usein, kun lapsilta riisuu kurahoust pois, ovat niiden alla olevien haalareiden lahkeet kuraiset ja märät.

Vielä ei kurakelejä onneksi ole edes ollut, märkää kylläkin.
 
Huh, olipa siinä epäkypsä kommentti äitsyltä.

Sen verran merkkitietoinen täytyy olla ja, kun vuosia tekee töitä päiväkodissa oppii kokemuksesta näkemään laatuhaalarit. Meillä puetaan niille lapsille kurahousut, joilla on sellainen puku, että siitä menee heti vesi läpi. Rasavilin ja Reimatecin laadun tunnemme ja tiedämme, niihin voi luottaa.

Itse olet varsinainen pahvi;) Kannattais harkita osataa lapselle kunnon puku. Liian paljon näkee lapsia huonoissa ulkovarusteissa, eihän ne vanhemmat siellä pihalla seiso, eikä päikkärissä niitä rapasia kurahaalareita pese.
 
Paitsi että monet äidit seisoo lastensa kanssa pihalla, kun ei kaikkien lapset ole tarhassa.

Ymmärrän, että tarhassa on järkevää olla paremmat haalarit.. Mutta jos ulkoilu tapahtuu kotipihassa, niin ei tarvi mitään satasen haalareita. Ensinnäkään ei ole pakko mennä vuoden vanhan kanssa aivan pahimpaan kuraan ja toisekseen voi tulla sisälle, jos vaatteet kastuu.

Musta noi kurahousut oli oikein hyvät ja villaisen välihaalarin kanssa juuri sopiva yhdistelmä.
 
Yhdyn Sennaan:
Juuri ton takia päädyinkin ostamaan kurahousut kuin kalliit vedenkestävät haalarit 1veelle, koska tuskin tänä keväänä tarttee montaa kertaa kaivaa housuja esiin, koska poika ei edes kävele vielä, eikä konttaakkaan joten jos nyt pari kertaa kokeillaan ulkoleikkejä ja tutustutaan luontoon. Syksyllä ehkäpä enemmän käyttöä esim. hiekkalaatikolla, sienimetsässä, marjametsässä kun on kosteaa tms.
Eli minusta on todella turhaa ostaa niitä satasen haalareita tämän ikäiselle taaperolle.
Eihän niitä vaatteita tarha-tätejä varten osteta ;) vaan jokainen ostaa niinkuin parhaakseen katsoo.
Vähän taas hypätään alkuperäisen aiheesta..
 
Meillä ollut hieman yli 2 vuotiaalla koko ajan käytössä kurahousut. Lapsi on ollut sekä kotihoidossa että perhepäivähoidossa, joten siellä ehtii paremmin vehtaamaan kuriksien kanssa. Päiväkodissa voi olla toinen juttu. Meillä meni vielä toppahaalarin päälle 80 cm kurahousut tänä keväänä, mutta ostin nyt 92 cm housut, jotka ovat kyllä tosi väljät. Poika n. 93-94 cm pitkä. Eli housuihin on varattu kyllä väljyyttä (ainakin Rukka-merkkisten). Asuthan voi vaihtaa, jos ovat väärän kokoiset.

Vedenpitäviin pukuihin emme ole päätyneet, koska a) ei ole ollut varaa sijoittaa sellaista summaa b) kurahousut suojaavat pukua c) jos kaatuu, ensin menee kurahousut rikki, jotka halvat uusia d) helpot ottaa pois, jos menee esim. kauppaan, ei tule kuuma jne. Tässä muutamia syitä meille. Jos poika menisi päiväkotiin, ehkä yrittäisimme sitten satsata, jos tädeille on liikaa puuhaa kurahousujen pukemisesta.
 
Tuohon koko asiaan hankala sanoa kun kaikki lapset kasvaa niin eri tahtiin ja huomannut olen aikamoisia eroja eri merkkisissä kuriksissa vaikka lapussa sama kokonumero olisikin.

Oma poikani on nyt 1v4kk ja kyllä meillä on kurikset olleet viime päivinä kovassa käytössä,eikä yhtään hankalaa ole ollut meno :) Vedenpitäviä haalareita meillä ei ole,enkä ainakaan tällä hetkellä ole semmosia tarpeelliseksi katsonutkaan,kurikset päälle jos märkää on.Poika möyrii maassa sen verran,että kastuisi kyllä ilman kunnon vermeitä,vedenpitävät haalarithan kurastuisivat siinä rymyämisessä kauluksesta lahkeensuihin asti,helpompaa mun mielestä putsata ne kurikset ku sitte kuraset haalarit.Tai en tiedä miten semmosiin kura tarttuu ku ei kokemusta oo,mutta meillä nyt ainakin mennään kyllä kuriksilla.Nii ja poika kyllä siis jo kävelee suitsait sukkelaan,vaikka maassa tykkääki möyriä :P Jos kurikset on turhan pienet ni sillo ne varmaan haittaavat liikkumista,mutta eivät nuo meillä ainakaan kyllä tippaakaan ole liikkumista haitanneet.

Sydvestikin pojalla on,saatiin pojan serkun vanha.Eilen se oli pojalla päässä kun satoi räntää ja hyväksi havaitsin :)
 
Mutta eikö juuri vuoden ikäiset maassa ole, kaikki eivät kävele vielä?:)

Kokemuskesat voin sanoa, että kurahousujen alle kannattaa laitta ihan ulkohaalri, villapuku ei riitä, sen verran kurahaalarit saumasta vuotavat.

No, kokemus opettaa:)
 
Noissa vedenpitävissä haalareissa alaosat ovat sen verran kulutustakestävistä materiaaleista tehty, ettei kaatuminen niitä rikki saa. Ei 100e pukua voi verrata 30e.

Mä olen myös sitä mieltä, että lasten ulkovaatetukseen kannattaa satsata. Kyllä tänä keväänä ostettu haalari menee vielä syksyllä ja jopa ensi keväänä, noissa haalareissa ei pieni kasvunvara haittaa, ne on niin suunniteltu.
 
Olen tyytyväinen että meidän tarhassa tätit laittavat kurahousut noiden haalareiden päälle. Ne kun on kätevä ottaa pois kotiin lähdettäessä eikä tule liikaa rapaa autoon!!
 
Kävellään muuten tarhan ohi usein ja siellä ne, jotka eivät osaa kävellä, näyttävät töröttävän rattaissaan ulkoilun ajan ne reimat (tai mitkä sitten onkin) päällä.

Musta toi villahaalari toimii erinomaisesti alla. Lapsi on lämmin ja jos kurikset vuotaisi (mitä ei toistaiseksi ole tapahtunut, kokemus voi opettaa toisin) niin ei villakaan heti päästä kosteutta alla olevaan vaatekertaan.
 
jatkuu.... Niin ja meillä on kunnon puvut Tarhantäti ja lapset ei edes tarhassa vaan perhepäivähoidossa sitten joskus. Kommenttini oli tarkoitettu sille joka haukkui teidät tarhantätit ihan lyttyyn että teette turhaa työtä kun laitatte kuriksia..lues tarkemmin.
 

Yhteistyössä