Säännöstelettekö ruokaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja utelen, kun ruuasta puhutaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ei säännöstellä ruokaa vaikka monta lasta onki :) toki siis leikkeleitä ei saa laittaa koko pakettia yhdelle leivälle tai syödä pelkkää makkaraa juustolla (ilman leipää) juu tällainen keskustelu on joskus käyty :laugh: mutta ruokaa saa syödä niin paljon kuin jaksaa ja maitoa juoda niin paljon kuin mahtuu ruualla tai välipalalla (ei siis janojuomana) sellaset perus maalaisjärki hommat ja käytöstavat ruokaan liittyen, mutta saa syödä.
 
Ruokaa sinänsä en säännöstele. Varmasti saa syödä vatsansa täyteen ja aina saa ottaa lisää ruokaa, hyvähän se jos maistuu =)

Mutta juuri esim. juustoa tai leikkelettä säännöstelen, max.2siivua juustoa/leipä. Ei siitä mitään tuu jos lapset syö puolikiloa juustoa päivän aikana.
 

Yhteistyössä