Saako korotettu sisäkatto tilan näyttämään paljon suuremmalta vai mikä selitys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Riitta"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

"Riitta"

Vieras
Kävin siis katsomassa kahta lähes samanlaista taloa. Oli esittelyt siis juuri valmistuneissa kohteissa. Saman talovalmistajan. Neliömäärä ja huonejärjestys yms sama kummassakin. Toinen talo näytti/vaikutti PALJON suuremmalta, kuin toinen. Toiseen taloon mentäessä mietimme, että talo on varmaan liian pieni meille. Toisen kohdalla mietimme, että talo on aika iso.
Tässä "isommassa" talossa oli tupakeittiön kohdalla kohdalla korotettu vino sisäkatto, joka taisi nousta 4m asti. Voiko tuo katto vaikuttaa niin paljon?
 
loppujenlopuks pienet asiat ratkasee arkkitehtuurissa. olen huomannu saman. ja kun käy "itse" piiretyissä taloissa vs. arkkitehdin suunnittelemissa.. aikas on suuret eroavaisuudet joka suhteessa :)
 
Meillä on korotettu sisäkatto ns. yleisissä tiloissa ja kyllä se avartaa paljon. Meille moni sanoo, että voi kun on suuri olohuone ja voi miten avaraa ja paljon tilaa. Meilläkin on tupakeittiö, jossa on nelitöitä 49m2, eli ihan perus tupakeittiön verran. Meillä varmaan sisustuskin on sellainen, joka sopii tilaan ja avartaa sitä lisää. Meillä on korotettu 3,80m kattoa ja kyllä se saa huoneen näyttämään suuremmalta. Lisänä myös se, että meillä on paljon suuria ikkunoita, jotka tuovat valoa.

Pääsisäänkäynnin yhteydessä ei ole ollenkaan tuulikaappia, vaan tullaan suoraan eteisaulaan, jossa vaaleat isot laatat lattiassa. Vain iso eteiskaapisto peiliovilla on eteisessä. Se, että sisääntullessa tullaan suoraan avaraan tilaan, luo illuusion suuremmasta neliömäärästä. Meillä on ns. arkisisäänkäyti khh:n kautta ja eteisaula on aina avara ja siisti. Vaaleat sävyt ja valoa tulee hyvin sisälle yms.

Eli ihan pikkujutut voivat vaikuttaa siihen tilan tuntuun. Meillä on 130m2 talo ja moni luulee, että meillä olisi noin 150m2.
 
Omaan silmään ei kannata liikaa luottaa. Kaikki, huonekorkeus, sisustus ja huonekalut vaikuttavat kuinka suurelta tila tuntuu. Esim. jos miettii onko makuuhuone tarpeeksi suuri omille huonekaluilla, kannattaa ihan mitata se tuleva huone ja laskea eikä vain luottaa omaan silmään.
 
  • Tykkää
Reactions: Lau123
Kyllä se avartaa paljonkin. Kyllähän se huone silloin tavallaan onkin suurempi, sillä katto alkaa vasta paljon myöhemmin. Tosin lattiapinta-alaa ei tule yhtään enempää, mutta ehkä ymmärrät, mitä ajan takaa.

Meillä on myös korotettu sisäkatto, joka nousee neljään metriin. Kyllä se avartaa paljon ja tuo tilan tuntua. Lisäksi hyvä valaistus ja isot ikkunat.
 
Kyllä avara tila saa näyttämään pienetkin neliöt paljon isommalta.
Itse tosiaan olen asunut 96,2 2-kerroksisessa talossa, joka oli vielä 4h+k.

Nyt asun 65m2 3h+k yksikerroksisessa asunnossa, mutta koska tämä on yhdessä tilassa, tämä vaikuttaa paljon suuremmalta ja tilavammalta.

Asiaan vaikuttaa vielä se, että 2 -kerroksisessa yleensä huonekorkeus on se ihan minimi, kun taas yksikerroksisessa yleensä katto on vähän korkeampi.

Itse ehdottomasta haluan uuteen omaan kotiin korotetun sisäkaton tai sitten avoimen tilan kahteen kerrokseen, ksoka se luo avaruuttaa ja valoisuutta.
 
Meillä tehtiin remonttia ja yhteen huoneeseen laitettiin lasipariovet. Ne lasipariovet jotenkin avarsi tilaa kummasti. Huoneesta tuli isomman näköinen ja käytävä, josta huoneeseen mennään, avartui myös paljon.
 
Hullua muotia nuo korotetut sisäkatot vaikkei tarve ole muuta kuin sisustuksellinen. Miettikääpä montako kuutiota lämmitettävää lisätilaa tuovat nuo erikoiskorkeat huoneet!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pöhkölä;29423388:
Hullua muotia nuo korotetut sisäkatot vaikkei tarve ole muuta kuin sisustuksellinen. Miettikääpä montako kuutiota lämmitettävää lisätilaa tuovat nuo erikoiskorkeat huoneet!!

Nykyajan tekniikalla se lisäkustannus lämmityksessä on ihan olematon. Onhan se korotettu sisäkatto myös todella upea!

Meillä ei ole korotettu sisäkattoa, mutta jos nyt rakentaisimme, niin haluaisin ehdottomasti tupakeittiön ja sinne korotetun katon. Kyllä meille kodissa on tärkeää myös esteettisyys. Meilläkin on joitakin ratkaisuja, jotka ovat ihan vain esteettisiä ja maksaneet vähän enemmän, mutta ovat olleet hintansa arvoisia.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pöhkölä;29423388:
Hullua muotia nuo korotetut sisäkatot vaikkei tarve ole muuta kuin sisustuksellinen. Miettikääpä montako kuutiota lämmitettävää lisätilaa tuovat nuo erikoiskorkeat huoneet!!

Niin, tämmöinen tila riittää/asukki ja energiaa säästyy :D
Satellite
 
Viimeksi muokattu:

Similar threads

Yhteistyössä