Ruokaan piristystä!

Marsupilami--

Aktiivinen jäsen
24.03.2008
1 433
0
36
Auttakaa nyt naista mäessä. Laittakaa helppoja ruokia listaan. Jauhelihakeitot, mekaroonilaatikot ym perus ruuat tulee jo korvista ulos. Pakko olis keksiä jotkin erilaista, mutta ei kuiteskaa mitään häränfilee-hintaluokkaa :/

 
HELPOISTA HELPOIN LOHI-PASTAGRATIINI
(4 annosta)

Ainekset:
300 g (7-8 dl) Pirkka gnocchi -pastaa
1 rs (300 g) Pirkka yrttimarinoituja lohisuikaleita
1 tlk (420 g) Pirkka-tomaatti-oliivipastakastiketta

Kuorrutus:
1 tlk (300 g) Pirkka-juustodippiä



1. Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan suolalla maustetussa vedessä kypsäksi. Valuta hyvin.2. Kaada puolet pastasta voideltuun, korkeareunaiseen uunivuokaan. Nostele lohisuikaleet pastan päälle ja lusikoi pastakastike vuokaan. Kaada vuokaan loppu pasta. Lusikoi pastan päälle vielä juustodippiä. Paista 200 asteessa noin 25 minuuttia. Anna vetäytyä hetki ennen tarjoilua. Tarjoa lisäksi värikästä salaattia.
 
Alkuperäinen kirjoittaja N-U-P-P-U:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
peruna-sipuli sekoitusta ja nakkeja pilkottuna uuniin -> kolmen juuston kermaa ja mausteita... nam =)

tän mä merkkaan :p

Tässä tarkka ohje

1 pss peruna-sipuli sekoitusta
1 pkt nakkeja
2 dl kolmen juuston kermaa
suolaa, mustapippuria, paprikajauhetta
juustoraastetta maun mukaan

ruskista nakit, sekoita peruna-sipulisekoitus, nakit,mausteet ja juustoraaste ja laita voideltuun uunivuokaan, lisää kerma
uunissa 200 astetta ja noin 50 min.
 
kaalilaatikko, jauheliha-riisi-kasvisrisotto, uunissa paistettu lohi ja ranskalaiset, täytetyt paprikat eli sisään vaikka noi risoton tähteet ja uuniin ja kerran maistoin ravintolassa täytettyä kurkkua ja oli niin hyvää, en ole kyllä vielä ite kokeillu, mutta kurkun pätkä oli koverrettu ontoksi ja sisällä oli taas jotain tuollaista risoton tapaista tai ehkä pelkkää lihaa, en ole varma kun siitä on jo aikaa:)
 
broilervuoka

6-8 perunaa
400g broilerin suikaleita
1 sipuli
2dl kermaa
2 dl vettä
1/2 kanaliemikuutio
valkopippuria
soijaa

ruskista broilersuikalee sipulin kanssa, lisää kerma, vesi, liemikuutio ja mausteet.

Pese, kuori ja viipaloi perunat (ohuiksi viipaleiksi).

Lado perunoita ja kastiketta vuorotelle

uusi 225 astetta ja noin tunti.
 
lihaperunasoselaatikko ja sen eri versiot, eli kasviksilla, tomaattisena, nakeilla jne...
Merimiespata on suht helppo. Karjalanpaisti, siinä vaan kasvikset ja lihat heitetään paloina uuniin ja annetaan muhia 3 tuntia, mikä vois olla helpompaa?
Mulla on tosi yksinkertainen mantelikalan ohjekin, siitä tuli tosi herkkua (vaikka lapsille sit ei kelvannutkaan :( )
 
Tuunaa noita perusruokia. Mä just tein ihan perinteisen jauhelihakeiton paitsi että laitoin sekaan tomaattimurskaa, linssejä, reilusti valkosipulia, oreganoa ja pestoa. Kun soppa on valmis, pinnalle juustoraastetta.
 

Yhteistyössä