Rinnasta vieroitus?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äippä2009
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Äippä2009

Uusi jäsen
01.07.2008
2
0
1
Miten saisin 3,5kk vauvan syömään tuttipullosta? Ei huoli pulloa millään. Eri tuttiosia on kokeiltu ja niin että äiti ei oo ollu paikalla syöttöhetkellä mutta ei siltikään huoli :/
Voiko nokkamukista yrittää noin pienelle? Entä jos vaan ei anna rintaa niin huoliiko tarpeeksi nälkäisenä pullosta?
 
Alkuperäinen kirjoittaja moerri:
Miten saisin 3,5kk vauvan syömään tuttipullosta? Ei huoli pulloa millään. Eri tuttiosia on kokeiltu ja niin että äiti ei oo ollu paikalla syöttöhetkellä mutta ei siltikään huoli :/


Joillain on toiminut se, että vauvan syöttäjät ovat pullotuttia ensin käsissään lämmittäneet tai sitä ennen pitäneet hetken vaniljasokeripurkissa saamassa tuoksua itseensä (tässä tosin kannattaa varoa, ettei vaniljasokeria mene tuttiin ja siitä vauvan suuhun - voi vähän poltella suuta).

Myös pullotteluasentoa voi vaihdella: joillekin vauvoille asento, jossa syöttäjä on vauvan selän takana ja vauva mahdollisimman pystyasennossa (syöttäjän sylissä ) kelpaa, toiset haluavat taas ehdottomasti syödä pullosta asennossa, joka muistuttaa eniten imetysasentoa.

Pulloa kun vauvalle tarjoaa, niin hänen kannattaa antaa hamuta pullotuttia samoin kuin hamuilisi rintaa. Se on ikään kuin valmistautumista itse syömiseen, alkupalat tai kaunis kattaus ;)

Ja jos sinusta tuntuu, että nokkamuki saattaisi toimia, niin tokihan sitä voi kokeilla. Tai sitten hörpyttämistä ihan tavallisen mukin/lasin reunalta (mm. Arabian Arctica-kahvikupeissa on pieneen suuhun hyvin sopivat kaarevat reunat).

Toivottavasti tilanne menee haluamaasi suuntaan.
 
Meillä ei syö ollenkaan pulloa, ei sitä ole koskaan huolinut. Tyttö on nyt pian 9kk ja nokkamukista menee nyt hörppyyttämällä sen verran velliä että voin hiljalleen alkaa lopettelemaan imetystä. Siinä puolen vuoden iässä alettiin opettelemaan tuota nokkamukia, sillon kun alkoi istua syöttötuolissa.
 
sama ongelma, tytär on pian 7 kk ja olisin rinnasta vierottamassa mutta pullosta en saa alas kun satunnaisesti enenmän kun 50 ml, yöt sitten tankkaa kun en jaksa huudattaa yöllä ja annan rintaa, että saisi edes vähän maitoa. Päivät vedetään soseella ja vedellä ja niillä pakotetuilla maitopisaroilla...
Kaikki hlvtin suuosat ja pullot kokeiltu, lapsi ei vaan halua.
Nyt yritetään nokkamukista, mut ne vaan räitään ulos.

Voi huokaus.
 

Yhteistyössä