Rinnassa kyhmy...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja suurihuoli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

suurihuoli

Vieras
Eli lyhkäisydessään tarinani menee näin: rinta oli aristava ja löysin rinnasta kyhmyn. Nuoren iän vuoksi eivät ottaneet mammografiaa (ja ehkä en ois pystynytkään, sillä rinta oli niin arka ja kipeä), vaan tekivät ultraäänen. Radiologi ei osannut sanoa, mikä on. Nopean ilmaantuvuuden ja oireiden (arkuus, kipeys, vihlonta) vuoksi ajatteli sen olevan rintarauhasen tulehdus. Sain viikon antibioottikuurin. Kuurin aikana arkuus hävisi, mutta kyhmy on edelleen. Kontrolli uä ja tällöin myöskin otetaan mammografia on kuukauden kuluttua.

Mietin että oisiko kyhmyn täytynyt lähteä antibioottikuurin aikana pois? Täytyykö ottaa yhteyttä omaan lääkäriin uudestaan jo ennen noita kontrolleja tuon kyhmyn vuoksi?

Pelottaa niin hirveesti...
 
Voi ei :( !
En osaa sanoa mitään kyhmystä, mutta toivon todella, että kyseessä ei ole mitään pahaa ?
Sinuna ottaisin yhteyttä lääkäriin vielä.
Tsemppiä ?!!
 
Hakeuduin kyhmyn löydettyäni terkkariin. Vähäteltiin, mutta hommaa jatkettiin. Perheessä pieni poika ja mies.
Turhaan, niin turhaan, taas kokeita otetaan! Soitin kokeesta. Kylmä nauha kertoi, Espoossa, että löydös oli paha. Ihan kiva systeemi, k errassaan! Ke llekään ei tullut mieleenkään nauhalla kertoa, mitä rintasyöpää sairastavan pienen pojan äidin tulisi tiedon saatuaan tehdä.
 

Yhteistyössä