Reisimitta vkoa jäljessä rv 32+1

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Saana
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Saana

Vieras
Tänään menossa rv 32+1 ja ultrassa (supistusten takia) oli reisimitta 2vkoa jäljessä (vastasi 30+1). Tämä mitta on muutenkin mennyt jäljessä, n. vko ja pää vastaavasti edellä noin viikon. Vauvalla on kaikki hyvin, painoa oli n. 1.9kg ja lääkäri ei kiinnittänyt tähän huomiota, joten ilmeisesti normaalia. Kiinnostaa kuitenkin tietää että ennakoiko tämä lyhyttä poikaa ts jääkö poika lyhyeksi aikuisena? Itse olemme normaalipituisia, minä 1.66 ja mieheni 1.81 ja eikö yleensä sanota että lapset kasvavat pidemmiksi kuin vanhempansa? Onko tällä reismitalla mitään merkitystä? Olisi kiva kuulla jos jollain muullakin on ollut vastaavanlaista.
 
Hei! En usko että vauvalla on mitään vikaa,minulle kävi toisin päin mittojen kanssa. Täällä terv. Keskuksessa lääkäri mittasi ja viikolla 39 ei enää kone antanut mitään mittoja. Pisti mut äitipoliin kun epäili että on niin iso vauva,kun se laite kertoi että koneen kapasiteetti ei riitä. Kaks yötä sitten valvoin kauhuissani kotona ennen kuin pääsin uusiin mittauksiin.sielläkin arveli että on iso,neljä ja puoli kiloinen ainakin. Ja parin päivän päästä käynnistettiin ettei enää kasva. Vauva oli sitten tasan neljä kg kun syntyi ja puoli metriä pituutta. Oli sellainen pullea,kun aikaisempi oli saman mittainen mutta kilon kevyempi. Siinä tietenkin meni kone sekaisin kun iso vyötärön ympärys ja pään myös. Onnellista odotusta!
 
Moi. En nyt muista mittoja kun ei ole paperit tässä mut meidän vauvalla kasvoi koko ajan mitat eri tahtiin, esim päänympärys vastasi viikolla 36 viikkoa 37+1 jne... Oli muissakin mitoissa heittoja koko ajan puoleen ja toiseen. Ei kannata huolestua kun vauva kasvaa omaan tahtiinsa eikä ne viikkoja vastaavat koot ole kuin keskiarvoja kyseisistä viikoista joten koneen on pakko antaa joku vastaava viikkomäärä lukemaan. Meidän vauva syntyi ihan normaali kokoisena rv 41+1 ja ihan sopusuhtainen ja normaalimittainen on:)
 
Meilläkin rakenneultrasssa käytäessä vauvan reisimitta meni alakäyrän alapuolella ja päänmitta yläkäyrän yläpuolella, mutta ultraaja ei siihen mitään kummempaa kommenttia sanonut. Tuumasi vain, että niin näyttävät menevät. Minä tietysti kotona kuvittelin vauvaa tynkäjalaksi ja pään valtavaksi ja loin jo vaikka minkälaisia kauhukuvia tulevasta synnytyksestä ja siitä miten en jaksa ponnistaa vauvaa maailmaan ja repeilen jne.
No, rv32 tehtiin sitten painoarvioultra ja siellä todettiin että reisi- ja päämitta menevät tyylikkäästi keskikäyrällä ja vyötärönympärys on hieman yläkäyrän yläpuolella ja vauva on pullukka eli mitat oli tasottuneet tosi paljon. Nyt sitten vaan odotellaan että milloin mötkylä tulee maailmaan, niin nähdään miten hieno se oikeasti on : )
Kaipa se kasvu ei niin kamalan tasaista ole vaan välillä kasvaa raajat ja välllä pää ja sitten loppu vaiheessa lihotaan : )

Ultrannut lääkäri sanoi, että vanhempien syntymäpaino vaikuttaa siihen kuinka suuri vauvasta tulee, eikä välttämättä vanhempien pituus. Vanhempien pituus vaikuttaa sitten siihen miten vauvan pituus lähtee kehittymään jatkossa vatsan ulkopuolella.

 
Moi,

Meillä kaikki muut mitat meni käyrien mukaan, mutta vatsanympärys oli pieni ja siinä ennustettiin laihaa vauvaa. Vauva sitten syntyi rv 38 tasan pituutta oli 47 cm, mutta painoa vain 2430g eli laihan sorttinen tuo pikkuinen on. Tuosta kasvamisesta jatkossa, niin meille sanottiin, että kaikki loppu voi olla jo ihan normaalia vaikka vauva ei kohdussa kasvanut käyrien mukaan.
 

Yhteistyössä