Raskauspahoinvointi, mitä söis? :/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nettalenni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Minulle auttoi kaikki raikas, ja varsinkin appelsiini ja ananas. Vichyä kokeilin kanssa, auttoi mutten saa sitä alas kuitenkaan oikein millään :(

Ja tosiaan, kohmeiset mansikat! Kokeile niitä.
 
Mulla ei varsinaista pahoinvointia oo ollu koskaan,pientä kuvotusta vain jonka juuri ja juuri edes huomaa....mutta appelsiinimehu,mehujää,JÄÄPALAT....yleensäkin kaikki kylmä on ollu mulle mieleen koko raskauden ajan.
 
Mulle oli ihan sama mitä söin poikaa odottaessa, kun oksensin kuitenkin aamulla vähintään kerran, jonka jälkeen olo korjaantu jonkin verran ja tätä kesti melki koko raskaus. Joten söin helposti oksennettavaa ekana aamuisin ja oksentamisen jälkeen kun olo koheni, niin "oikean aamupalan"

Tyttöä odottaessa ekat 20 viikkoa söin mitä söin säännöllisesti ja oksentelua oli satunnaisiin aikoihin 2-3krt/pv. Mä olen syönyt siis raskauksien aikana sitä mitä millonkin alas on mennyt. Ei ole mulla vaikuttanut mihinkään oksentamattomuuteen syömiset.
 

Yhteistyössä