Raskausdiabetes - miten hoidatte?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja raskausdiabetes
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

raskausdiabetes

Vieras
Teillä, joilla on todettu raskausdiabetes, minkälaiset hoito-ohjeet olette saanee?

1. Onko raskausdiabetes ruokavaliohoitoinen vai vaatiiko lääkehoitoa tai insuliinihoitoa?
2. Miten usein mittaatte verensokerin?
3. Minkälaiset ruokavalio-ohjeet olettee saaneet?
4. Seurataanko raskausdiabetestänne neuvolassa vai sairaalan äitiyspolilla?
5. Onko muita raskausajan vaivoja tai muita sairauksia tai ylipainoa?
6. Jos aiemmassa/aiemmissa raskauksissa todettu raskausdiabetes, miten silloin hoidettu ja pysyikö verensokeriarvot ja vauvan paino kurissa? Miten synnytys meni, tuliko äidille tai vauvalle komplikaatioita esim. vauvan tehohoitoa verensokereiden takia?
7. Onko puhjennut tavallinen diabetes rd:n jälkeen?

Itselläni:

1. Ruokavaliohoitoinen
2. Mittaan joka toinen äivä neljästä ateriasta ennen ja tunti aterian jälkeen
3. Ravitsemusohjeet yhdellä aterialla mx 40g hiilohydraatteja, 5-6 ateriaa päivässä ja iltapalan ja aamupalan väli mahdollisimman lyhyt eli ei pitkää yöpaastoa
4. Seurataan sairaalassa diabeteshoitajalla
5. Ylipainoa, kilpirauhasen vajaatoiminta
6. Ei todettua rd:tä edellisessä raskaudessa, mutta vahva epäily siitä, kun vauva oli tehohoidossa verensokereiden takia synnytyksen jälkeen ja itsellä paha raskausmyrkytys, jonka takia synnytys käynnistettiin
7. ei
 
1. insuliinia tarvittiin, paljon
2. mittasin joka välissä koko ajan
3. en muista, mutta valistustaulussa oli pullapitkon kuva, leipää ja puuroa käskettiin syödä. no en voinut. kun vietin päivän sairaalamuonissa ja ne käskettiin syödä (eivät vissiin uskoneet arvojani ja halusivat tarkistaa), sokeri puuroaamiaisen jälkeen oli yli kymmenen. En kestänyt hiilihydraattia aamupäivällä yhtään, joten kotiaamiainen oli raastetta ja hiukan öljyä kitalaen voiteluun.
4. poliklinikka "seurasi", eli lääkäri huusi ja sätti puhelimessa etten välitä lapsestani, kunnes annoin samaa takaisin ja sain luurin korvaan. tämä siksi, että yritin vaatia, että insuliinimäärää on nostettava nopeammin koska en voi syödä oikeastaan mitään ilman, että arvot karkaa.
5. bmi 28, 41 vuoden ikä, kaikenlaisia raskausvaivoja, paitsi raskausmyrkytys tai pahoinvointi. paino ei saanut nousta toteamisen jälkeen yhtään, eikä noussut.
6. synnytys tyssäsi kun tarjonta oli outo, vauva 53cm4100g (käynnistettiin viikonverran etuajassa), sektioksi meni, sai ilmarinnan ja sokereita vahdittiin päivä pari, en muista.
7. paastoarvo on päälle kuutosen, se oli ongelma koko ajan. Hiljakseen pyrkii nousemaan. Yritän vähentää painoa hiljaksiin ja pitää liikunnasta huolta.
 
1. Onko raskausdiabetes ruokavaliohoitoinen vai vaatiiko lääkehoitoa tai insuliinihoitoa?
Ruokavaliohoitoinen, pysyi sillä kurissa. Olin tosi tunnollinen.

2. Miten usein mittaatte verensokerin?
Mittasin muistaakseni 4-5kertaa viikossa, 4 kertaa päivässä. Sitten sain vähentää mittailuja, kun nähtiin että arvot pysyy ok.

3. Minkälaiset ruokavalio-ohjeet olettee saaneet?
Mulla on se lappu tuolla jossain kaapissa.. En nyt muista tarkemmin faktoja.

4. Seurataanko raskausdiabetestänne neuvolassa vai sairaalan äitiyspolilla?
Seurattiin neuvolassa ja suuremmassa sairaalassa. Raportoin arvot keskussairaalaan ja kävin siellä ultrassa.

5. Onko muita raskausajan vaivoja tai muita sairauksia tai ylipainoa?
Lievä ylipaino oli. Ei muita vaivoja.

6. Jos aiemmassa/aiemmissa raskauksissa todettu raskausdiabetes, miten silloin hoidettu ja pysyikö verensokeriarvot ja vauvan paino kurissa? Miten synnytys meni, tuliko äidille tai vauvalle komplikaatioita esim. vauvan tehohoitoa verensokereiden takia?
Ekassa ja tokassa hoidettiin samalla lailla ja pysyi samalla tavalla kurissa. Painoa tuli vain muutama kilo lisää. Molemmat vauvat n. 3,5kg syntyessään (toinen meni yli, toinen syntyi laskettuna päivänä). Ei ollut komplikaatioita. Sokereita seurasivat tiheään vauvoilta, mutta ne oli ok.

7. Onko puhjennut tavallinen diabetes rd:n jälkeen?
Ei ainakaan vielä. Esikoisen jälkeen vuosikontrollissa oli sokerirasituksessa arvot koholla. Kuopuksen jälkeen vuosikontrollissa arvot oli normaalit. Olen lisännyt liikuntaa reilusti ja koittanut katsoa mitä syön. Tavoitteena on pudottaa painoa n. 10kg, jolloin paino alkaa olla sen verran, mitä diabeteshoitaja minulle suositteli.
 
Teillä, joilla on todettu raskausdiabetes, minkälaiset hoito-ohjeet olette saanee?

1. Onko raskausdiabetes ruokavaliohoitoinen vai vaatiiko lääkehoitoa tai insuliinihoitoa?
2. Miten usein mittaatte verensokerin?
3. Minkälaiset ruokavalio-ohjeet olettee saaneet?
4. Seurataanko raskausdiabetestänne neuvolassa vai sairaalan äitiyspolilla?
5. Onko muita raskausajan vaivoja tai muita sairauksia tai ylipainoa?
6. Jos aiemmassa/aiemmissa raskauksissa todettu raskausdiabetes, miten silloin hoidettu ja pysyikö verensokeriarvot ja vauvan paino kurissa? Miten synnytys meni, tuliko äidille tai vauvalle komplikaatioita esim. vauvan tehohoitoa verensokereiden takia?
7. Onko puhjennut tavallinen diabetes rd:n jälkeen?

1. Tiukka ruokavalio, mutta rv32 alkaen dietin lisäksi myös insuliini.
2. Mittasin ensin kerran viikossa koko päivän ennen-jälkeen arvot ja joka aamu paastoarvon
3. Virallisterveelliset, eli leipää olis pitäny sen mukaan puputtaa ihan hirveesti, mut kroppa ei kestänyt ees 100% ruisleipää tai -puuroa, eli aamupala oli esim täysin hiilariton jotta arvot pysy kurissa. Illan mittaan sokerinsieto aina parani ja pystyin syömään iltapalaksi vaikka sitä ruispuuroakin. En saanut kovin hyviä neuvoja diettiin liittyen, oikeastaan lähes päinvastoin. Tuntuu tuo virallisterveellinen olevan joku pyhä asia ja vähähiilarinen ehdoton nou nou, vaikka selkeästi se oli ainoa järkevä ratkaisu että arvot pysyi kurissa ja en ollut millään tiukalla, vaan söin hyviä hiilareita kohtuudella ja jätin valkoiset jauhot ja sokerin pois. Onneksi itse olin aktiivinen ottamaan selvää asioista ja motivoitunut hoitoon, joten hoitotasapaino pysyi kohtalaisen hyvänä.
Itsellä myös kokemus että jouduin osastolle ja sain "diabetikko-ruuan" ja se oli niin hiilaripitoista, että mun arvot sekos moneksi päiväksi.
4. Ä-polilla seurattiin.
5. Hepatogestoosi ja raskausmyrkytysepäily. Raskausdiabeteksen riskitekijöitä ylipaino, ikä ja sukurasite.
6. Jouduittiin käynnistämään 2viikkoa etuajassa muiden komplikaatioiden takia ja synnytys pysähtyi vauvan oli väärässä tarjonnassa, joten käynnistys epäonnistui ja jouduin sektioon. Oli ekan vuorokauden sokeritipassa, mutta sen jälkeen ei ole ollut mitään. Oli myös syntyessään ihan normaalipainoinen, eli ei makrosomiaa.
7. Raskauden jälkeen kävin kontrolli-sokerirasituksessa ja arvot oli normaalit.
 
1: ruokavaliohoitoinen. paitsi että en ole millään tavalla tarvinnut muuttaa ruokavaliotani. arvot koko ajan ihan normaalit. paastoarvosta jäin kiinni rasituksessa, oli 5.7. kotimittauksessa kaikki arvot olleet normaalinrajoissa. tammikuun alussa todettu.
2: mittaan 2 kertaa viikossa ja 5 kertaa päivässä.
3: jotain kuvia lautasmallista jne. mutta en kyllä niitä kauheasti katsellut ja kun ei tosiaan ole heitelly nuo arvot.
4:pari ylimäärästä ultraa on ollu.
5:ylipainoa oli ennen raskautta, raskauden aikana paino noussut juuri sopivasti, olen jopa saanut asiasta kehuja neuvolassa, vaikka etukäteen vähän pelkäsin että miten se paino ylipainoisella nousee...
 
1) ruokavalio-hoitoinen

2) 1 - 2 kertaa viikossa kolme kertaa päivässä

3) Sain neuvolatädiltä ruoka-ohjelappusen. Pyrin välttämään perunaa, valkoista riisiä ja makaronia, sipsejä, karkkeja, suklaata jne jne.

4) Seuranta neuvolassa. Neuvolatäti kyselee, että millaiset ovat verensokeriarvosi olleet?

5) Perusvaivaa ollut eli harjoitussuppareita. Toisinaan närästystä.

6) Ekassa raskaudessa ei tehty sokerirasitusta. Vauva meni yliajalle, syntyi rv-42+3 ja mitat olivat
4750g ja 56cm. Syntyi sektiolla. Syntymän jälkeen joutui VTO:lle, kun oli saanut jonkin tulehduksen
kakattuaan lapsiveteen.

7) Toivoin, ettei tulisi diabetestä tämän jälkeen. Mutta pyrin raskauden jälkeenkin syömään terveellisesti ja painoakin pitää pudottaa.
 
Mun raskaudet on jo ohi, mutta vastaanpa joutessani...

1. Onko raskausdiabetes ruokavaliohoitoinen vai vaatiiko lääkehoitoa tai insuliinihoitoa? Ruokavalio riitti. Tosin en ihan noudattanut virallista suositusta, vaan söin reilusti vähemmän hiilareita, n. 100 g päivässä.
2. Miten usein mittaatte verensokerin? Mittasin 3-4 päivänä viikossa, aamulla ja jokaisen aterian jälkeen 1h arvo.
3. Minkälaiset ruokavalio-ohjeet olettee saaneet? Sain ne viralliset käypä hoito - ohjeet, mutta en siis täysin niitä noudattanut.
4. Seurataanko raskausdiabetestänne neuvolassa vai sairaalan äitiyspolilla? Sekä että.
5. Onko muita raskausajan vaivoja tai muita sairauksia tai ylipainoa? Ei mitään muuta. Ei ylipainoa.
6. Jos aiemmassa/aiemmissa raskauksissa todettu raskausdiabetes, miten silloin hoidettu ja pysyikö verensokeriarvot ja vauvan paino kurissa? Miten synnytys meni, tuliko äidille tai vauvalle komplikaatioita esim. vauvan tehohoitoa verensokereiden takia? Ekassa ei tehty rasituskoetta, joten on saattanut ollakin rd jo silloin.
7. Onko puhjennut tavallinen diabetes rd:n jälkeen? Ei ainakaan vielä. Elintavoilla pyrin minimoimaan riskin. Mitat mulla 169/57, harrastan liikuntaa 4-5 kertaa viikossa, syön terveellisesti. Rasituskokeessa vuosi kuopuksen synnytyksen jälkeen sokerit hyvät.
 

Yhteistyössä