Raskaus ja imetys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Haisuli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Haisuli

Vieras
Onko kenelläkään tietoa, imetyksestä raskauden aikana? Olen saanut ristiriitaista tietoa, terveydenhoitaja oli sitä mieltä että imetys olisi syytä lopettaa mahdollisimman pian ( koska kohtu supistelee imetyksen aikana ). Lääkäri taas sitä mieltä, että imetyksestä ei mitään haittaa ko. tilanteessa.
 
No onhan näitä, jotka jatkaa imetystä koko raskauden ja synnytyksen jälkeenkin myös vanhemman kanssa. Kannattaa kuunnella omaa kroppaansa. Jos voit hyvin eikä imetys vie loppujakin mehuja raskausväsymyksen kanssa eikä aiheuta supistuksia ja kaikin puolin hyvältä tuntuu, niin jatka ihmeessä!
 
Normaalisti etenevässä raskaudessa imetyksestä ei ole mitään haittaa. Myös mm seksi aiheuttaa kohdun supistelua. Sopivana nyrkkisääntönä ollaan pidetty sitä, että jos seksi on kielletty riskiraskauden takia, niin imetys on hyvä lopettaa myös. Sen sijaan jos kyseessä on päällisin puolin hyvin etenevä raskaus, ei imetys ole mikään syy lopettaa eikä sillä ole todettu olevan mitään haitallisia vaikutuksia raskauteen.

Imetystukilistalla on hyvää infoa: http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=165
 
Hyvin voi imettää. Vasta, jos lääkäri kieltäisi seksin niin imetyskin on syytä lopettaa.

Itse imetin kuopusta odotattaessa edellistä vielä rv17 asti ja olisin voinut jatkaakin vielä, mutta lopetin ettei tule liian lähelle vauvan syntymää se lopettaminen.
 

Yhteistyössä