Pyykit eivät enää puhdistu =(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Eikka epätoivoinen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Eikka epätoivoinen

Vieras
Nyt on tullunna tällänen tapaus eteen että kun pesen penskojen vaatteita niin tuntuu että pyykit on aina samassa kunnossa kun sinne laitettuna. Elki tahrat edelleen paikoillaan. Pesuaineen olen vaihtanut, mutta siitäkään ei mitään apua. KOne pyöritetty 90 asteessa, ei mitään tulosta.

Oiskos ideoita että mkä tässä nyt mättää? Ennen kyllä ollaan saatu pyykit puhtaaksi...

Mikä pesuaine on teidän mielestä sellaista millä saa tahrat pois vai käytättäkö kenties jotain "myrkkyjä" pesuaineen kanssa?

Kiitoksia jo etukäteen vastanneille!!
 
meillä käytössä allergo pesuaine. pesukone pestään ennen käyttöä sellasella koneen puhdistus aineelle joka irrottaa kalkki saostumat ja muut röpöt. ja sen jälkeen sit vaan normisti pestään käytettään pelkkää allergo pesuainetta. erittäin riittoisaa ja hyvin pesee pyykit puhtaiksi. eikä kenenkään iho kuki eikä nenä valu....;)
 
minäkin huomannut, pitäisi ne tahrat varmaan poistaa heti tahriintumisen jälkeen. Sappisaippuat ja tahranpoistoaineet testattu ja tahrat vaan pysyvät.Siskoni suositteli tosin pinkissä paketissa olevaa Vanish pesuainetta, taidan kokeilla vielä sitä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Töllin Ruusa:
Alkuperäinen kirjoittaja Eikka epätoivoinen:
Mistäs sen tietää että lämmittääkö vai ei??

Tunnustele sitä masiinaa ennen huuhtelujakson alkamista.
Tai keskeytä ohjelma ja kokeile.

Halailin konetta ja kyllä se pikkasen lämpöseltä tuntui, mutta ongelmana on se että en aiemmin ole "hänen"kanssaan näin läheisissä tunnelmissa ollut joten en voi verrata lämpöisyyttä aiempiin kokemuksiin =)

Ja tämähän on tietty päältä täytettävää mallia eikä saa luukkua avattua kun ohjelma on päällä =(
 

Yhteistyössä