Puutunko asiaan vai en? Koulukiusaamiseen liittyvää...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nokkanokkanen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

nokkanokkanen

Vieras
Lapseni koulukaveri, joka asuu myös naapurissamme, kiusasi lastani. Puhuttelin tätä kiusaajaa kaksi kertaa, toisella kertaa viesti meni perille eikä ole toiminut enää samalla tavalla lastani kohtaan. Myös kiusaajan vanhemman kanssa on keskusteltu. Kiusaaminen oli sekä nimittelyä, että muuten sopimatonta käytöstä, siis sellaista joka minusta menee jo seksuaalisen häirinnän puolelle. Puristelua, ehdottelua, pornokuvien näyttämistä. Niin, ehkä kutsuisin sitä siis ennen kaikkea ahdisteluksi. Kyseessä on 11-vuotias.

Nyt sitten kuulin, että tämä koulukaveri on vaan ottanut toisen kohteen. Kuulin sen siis tämän toisen kohteen äidiltä.

Pitäisikö minun vaan luottaa siihen, että kyllä muut hoitavat asian, vai onko minulla "lupa" mennä puhuttelemaan tuota lasta uudelleen? Toisaalta ei asia kuulu juuri minulle, mutta minulla on ollut ko. lapsen vanhempiin jo yhteys, asun lapsen naapurissa ja olen puhutellut häntä tästä asiasta aikaisemminkin.

Pidänkö huolen omista asioistani, vai menenkö puhumaan pojan vanhempien kanssa?
 
Pornokuvien näyttäminen yms. sellainen toiminta alaikäisen toimesta ja alaikäiseen kohdistettuna on aihe lastensuojeluilmoituksen tekoon. Ota yhteyttä koulun rehtoriin ja kerro asiasi myös hänelle.
 
Pornokuvien näyttäminen yms. sellainen toiminta alaikäisen toimesta ja alaikäiseen kohdistettuna on aihe lastensuojeluilmoituksen tekoon. Ota yhteyttä koulun rehtoriin ja kerro asiasi myös hänelle.

En tiedä onko rehtori vielä tietoinen, oman lapseni opettaja ja ko. lapsen opettaja ovat. Luulisin, että myös rehtori.

Mutta ehkä nyt soitan kuitenkin, mieluummin varmistan, koska tämä asia jäi painamaan minua.
 
  • Tykkää
Reactions: Alli Huuppa
Hyvä, tee niin.
Uskon, että tuossa tehdään nuorelle ahdistelijallekkin selväksi, ettei tuollainen käytös ole suotavaa, eikä sitä ohiteta. Tuon ikäiset ovat varmaan hämmentyneitä heräävän seksuaalisuutensa kanssa, eivätkä vielä oikein ymmärrä, mikä on soveliasta ja mikä ei.
 
Vanhempien kanssa kannattanee jutella ennen kuin tekee muuta. Siis jos kokemuksesi on, että vanhemmat ovat yhteistyökykyisiä ja halukkaita puuttumaan lapsensa käytökseen.
 
Vanhempien kanssa kannattanee jutella ennen kuin tekee muuta. Siis jos kokemuksesi on, että vanhemmat ovat yhteistyökykyisiä ja halukkaita puuttumaan lapsensa käytökseen.

No juu, kyllä siis olivat sillä tavalla yhteistyökykyisiä ja kiittelivät, että olin puuttunut tilanteeseen.

Mutta nyt mietityttää, että millä tavalla he on itse sitten asiaan puuttuneet, kun homma meni niin, ettei käytös muuttunut vaan kohteena vaan on muut kuin minun lapseni. Useampi eri lapsi.
 

Yhteistyössä