Perussuomalaisten kannatus romahti Ylen eduskuntavaalien
kannatuskyselyssä neljä prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten kannatus on nyt 11,4 prosenttia.
Perussuomalaiset kärsi tylyn vaalitappion myös kunta- ja aluevaaleissa.
Kuntavaaleissa perussuomalaisten kannatus laski lähes seitsemän prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri
Riikka Purra kommentoi puolueen syöksyä lauantaina tiedotustilaisuudessa perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä Pikkuparlamentissa.
Perussuomalaiset jatkaa valitsemallaan linjalla, kuntavaalitappiosta ja kannatusromahduksesta huolimatta.
– Täällä ei ole mikään tappiomieliala. Samaan aikaan olemme nöyriä, mitä on tullut tehtyä, mitä pitää tehdä ja missä on korjattavaa, Purra vakuutteli.
Puheenjohtaja Purra (ps) uskoo vakaasti, että puolueen kannatus lähtee nousuun, kun talous alkaa kasvaa ja hallitukset päätökset alkavat näkyä.
Purran mukaan korjattavaa on lähinnä viestinnässä.
– Meidän pitää parantaa rutiininomaista viestintää, tätä olemme tehneet ja tähän olemme panostaneet. Esimerkiksi tällä ja viime viikolla eduskunnassa käsitellään lukuisia maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä ja ulkomaalaislain muutoksia, petopolitiikkaa, metsävähennyksiä, ja veronalennuksista pitäisi olla enemmän innoissaan, Purra luetteli.
– Otan esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan kiristykset. Oletteko kirjoittaneet niistä, Purra kyseli medialta.
Perussuomalaiset ei ole tekemässä mitään taikatemppuja, eikä puolue ole peruuttamassa hallituksen päätöksistä.
– Jos konkreettisilla toimilla viitataan taikatemppuihin - yllättäviin muutoksiin, peruutteluihin, sätkimiseen toiseen suuntaan - ei sellaisia ole luvassa. Olemme hallituksessa, noudatamme hallitusohjelmaa. Talous menee parempaan suuntaan, työllisyys vahvistuu, yritykset tulevat työllistämään, saadaan Suomeen investointeja. Tavallinen ihminen alkaa nähdä lompakossaan, että asiat menevät oikeaan suuntaan, Purra sanoi.
– Suomesta saadaan turvallisempi, vauraampi, suomalaisempi maa. Se kyllä tukee perussuomalaisten linjaa, Purra jatkoi.
Perussuomalaisilla on noin kuukauden kuluttua puoluekokous Lahdessa.
Purra vahvisti tiedotustilaisuudessa olevansa ehdolla uudelleen puheenjohtajaksi. Purra toivoi itselleen myös haastajaa.
Riikka Purra piti tiedotustilaisuuden perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä.
www.is.fi
Täydellinen irtautuminen keskimääräisen persujen entisen äänestäjän todellisuudesta. Ihan kuin maahanmuuttotiukennukset olisivat ainoa äänestämiseen vaikuttava asia
