puoltoistakerroksisista kysymys

  • Viestiketjun aloittaja Fanny
  • Ensimmäinen viesti
Fanny
Hei, te jotka olette rakentaneet n. 160-170 neliöisen 1 1/2 kerroksisen puutalon, mitä tuli talolle hintaa ?? Pitikö esim. talopelin rakennusbudjetti teillä paikkaansa ?

Meillä kun kiinnostaisi rakentaa esim. kannustalon, jetta-talon tai lapplin malleista jokin 1 1/2 kerroksinen, onko kokemusta juuri noiden talotehtaiden malleista ???

Mielenkiinnolla odottelen vastauksia :) :flower:
 
me pyydettiin just viime viikolla tarjous yhdestä lapplin puoltoista kerroksisesta,vielä ei oo mitään postista kuulunut. pitäis varmaan käydä taas kurkkaan :D ja otettiin ihan peruspaketista,ettei ole mitään hienoja pylväitä tai kaiteita tai muuta sellasta.
ens keväänä olis tarkotus päästä rakentaan jos mitään kummempaa ei satu...
 
Velallinen
\
Alkuperäinen kirjoittaja 17.11.2004 klo 13:12 Fanny kirjoitti:
Hei, te jotka olette rakentaneet n. 160-170 neliöisen 1 1/2 kerroksisen puutalon, mitä tuli talolle hintaa ?? Pitikö esim. talopelin rakennusbudjetti teillä paikkaansa ?

Meillä kun kiinnostaisi rakentaa esim. kannustalon, jetta-talon tai lapplin malleista jokin 1 1/2 kerroksinen, onko kokemusta juuri noiden talotehtaiden malleista ???

Mielenkiinnolla odottelen vastauksia :) :flower:
Meillä asuinpinta-ala 178, hinnaksi tuli 200 000 euroa.
Tämä summa sisältää ihan kaiken:tontin, liittymät, riisuttu versio talopaketista, pakolliset työkalut ym.

On tolkuttoman vaikeaa vertailla kustannuksia, tuntuu ettei kukaan kerro kaikkia mahdollisia kuluja. Niinpä me päätimme aina mainita koko projetin loppusumman. Eli kun ostimme Etelä-Suomen kunnasta kunnan tontin, kaikki kustannukset on huomioitu siihen, kun talo oli valmis.
Omaa työtä oli TODELLA paljon!!!
 
Meiän puoltoistakerroksiselle 250 neliön talolle ja vajaan sadan neliön autotallille kertyi hintaa yhteensä suurinpiirtein 150 000?. Tontista ei tarvinnu maksaa mitään ja mies on rakennusmies ammatiltaan mikä pudottaa kummasti hintaa. Ulkopuolista työvoimaa ei siis paljoa tarvinnu käyttää. Suunniteltiin talo alusta alkaen ite ja rakennettiin "pitkästä tavarasta", ei siis otettu mitään talopakettia.
 
MiisuKisu harmaana
\
Alkuperäinen kirjoittaja 02.01.2005 klo 15:42 äippä87 kirjoitti:
löysimme halvan vaihtoehdon eli käyppä kattoon
www.kodikas.fi/talokirja/sinitahti154.html
hinta tarjous meille ainakin oli 60 000..
tuskin tuo 60 000 on avaimet käteen-hinta...
 
no pitikö se olla avaimet käteen..ja tuon talo jutun teko on kai lopetettu mut saatiinkin just sopivasti parempi tarjous toiselta firmalta...nyt jos ei enää tule parempia tarjouksia noin 150 neliöisistä taloista niin se on sit se...
ja lukiko ap n kirjotuksessa avaimet käteen..en äskönkään huomannut kattoo..me ei ainakaan haluta avaiemt käteen jutskalla..kun on niin paljon osaavia ihmisiä lähellä ja kaikki koneet ja vehkeet on omasta takaa et oltais voitu tehä kaikki alusta loppuun ilman mittän talopaketteja mut saahan siinä projektin kunnolla alkuun.. :D
 

Yhteistyössä