Punkki vai finni? AUTTAKAA!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Nuori"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"Nuori"

Vieras
Hei,

olin mökillä pari päivää sitten. Muutamia päiviä sen jälkeen huomasin sukuelinteni yläpuolella finnin näköisen paukaman. Se oli inhottava, joten revin sen pois. Sen jälkeen se oli hetken aikaa kipeä kunnes parantui. Olisiko kyseessä ollut vain finnin repäisyn johdosta ollut kuoppa? Repäisyn jälkeen finni näytti vähän oheisen kuvan tapaiselta, tosin ilman punoitusta. Nyt kyseinen kohta on lähes ihon värinen, hieman vielä punottava.

En itse huomannut mitään punkkia siinä, mutta eipä tullut silloin mieleekään. Viskasin repäisyni vain lattialle.

Minua vain pelottaa, kun luin netistä, että puutiaisaivokuume ja borrelioosi aiheuttavat alkuvaiheissa esimerkiksi nuhan tapaista oireilua. Itselläni on nyt tullut lievä nuha ja yskittää jatkuvasti. Vastatkaa pliis.

Pelottaa myös se, että luin netistä, että punkit ovat yleensä sukuelinten alueella.

(En uskalla kertoa vanhemmilleni, nolottaa kun sukuelinten yläpuolella. Kannattaisiko silti?)

Oheinen kuva: http://riistalehti.fi/galleria/kuvat/22.jpg (etsin hakusanan nimellä "punkin purema" Googlen kuvahaussa ja näin tuon kuvan)

VOIKO TÄHÄN KUOLLA? ONKO TÄÄ VAKAVAA VAI ONKO VAAN SATTUMAA, ET OON MÖKILLÄ, SIT NÄÄN "FINNIN" SUKUELINTEN YLÄPUOLELLA JA ALKAA NUHA??
 
Pöh, stressaat nyt ihan liikaa asiasta. Se on ihan hyvin voinut olla tulehtunut talirauhanen ja sen seurauksena tullut finni. Rasvaat vaan sitä tulehtunutta kohtaa ja eiköhän se parane viikossa
 
Pöh, stressaat nyt ihan liikaa asiasta. Se on ihan hyvin voinut olla tulehtunut talirauhanen ja sen seurauksena tullut finni. Rasvaat vaan sitä tulehtunutta kohtaa ja eiköhän se parane viikossa
Kiitos! Tuo auttoi. :)

Mutta luin netistä tämän..
puutiaisaivokuume ja borrelioosi aiheuttavat alkuvaiheissa esimerkiksi nuhan tapaista oireilua.
Jota minulla on ollut. Lievää nenän tukkoisuutta ja jatkuvaa yskää - ja:
punkit ovat yleensä sukuelinten alueella.

Kuitenkin, kun repäisin "finnin" pois ei se tuntunut miltään ötökältä eikä edes tainnut liikkua. Lisäksi alue ei ole punoittunut, iho on vain repäisykohdalta rikkoutunut. Kenties se oli vain finni? :)
 

Yhteistyössä