Tuossa ketjussa oli kyse siitä, että hänen lapsella on kaappi täynnä uutta kesävaatteita, joista hän on jokaisesta päättänyt jo, ettei pue mitään kun ne ovat tyhmiä.
Eli voisit muotoilla viestisi "uusisitko koko vaatekaapin päivässä jos 5 vuotiaasi päättää tänään , ettei mikään kelpaa?" Toinen vaihtoehto ketjun ap:lle tuntui olevan, että pukevat vanhoja vaatteita, eikä ollenkaan koske näihin kesävaatteisiin.
Ja ei, tietenkään en väkisin juuri tiettyä vaatetta pukisi lapselle, mutta kyllä kokonaisesta vaatekaapista missä on uutta jonkun tulee kelvata. varsinkin kun kyse heilläkin oli siitä, että lapsi tähän mennessä on sen tyylisiä vaatteita mielellän pitänyt.
Ymmärrän siis lapsen valintaoikeuden päälle sikäli, että minä kysyn ostamistani uusista kesävaatteista "minkä sinä haluat tänään näistä laittaa päälle" ja lapsi valitsee. Että en nyt tietenkään mene ja käskytä juuri tiettyä mekkoa sieltä. Jos ollaan sillä päällä, että hän ei mukamas pue mitään niistä, kuten sanoin, sitten jäädään nyhräämään sisälle niin pitkäksi aikaa että kesävaatteita joku käy.
Juhlavaatteista samoin annan valita, minkä mekon pistää jos on valinnanvaraa , jos ei ole, niin pistetään sitä mitä on. Ulkovaatteissa meillä lastevaatefriikkeinä on aina valinnanvaraa valita, joten näissäkin onnistuu. Mutta se ei todella tule kyseeseen, että ostamistani uusista hän päättää ykskaks, ettei puekaan mitään ja kuukautta ennen kesää.