Professori tyrmää lyhyet tuomiot: "Monesti silmänlumetta"

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Veijoooo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Palstan viherpunikkimammat vastustavat lyhyitä tuomioita, mutta kuitenkin vaaleissa äänestävät lyhyitä tuomioita kannattavia viherpunikkeja: sitä saa mitä tilaa. :attn:
 
Alkuperäinen kirjoittaja äly hoi!;24442613:
Palstan viherpunikkimammat vastustavat lyhyitä tuomioita, mutta kuitenkin vaaleissa äänestävät lyhyitä tuomioita kannattavia viherpunikkeja: sitä saa mitä tilaa. :attn:

No siitä en tiedä sen enempää, mutta kyllä tähän touhuun joku järki on saatava, prrrkele !
 
Jumalauta ihan oikeesti siellä ne ministerit istuu pää perseessä ja pahoittelee kun väkivaltaa tapahtuu Suomessa ja kun on hirveetä. No vittu mitä jos vaikka tekisit asialle jotain? Omaisia ei paskaakaan kiinnosta ootko pahoillas sen jälkeen kun väkivaltaa on tehty vaan niitä lohduttais jos tietäis että ennen sitä olis alettu johonkin toimenpiteisiin.
Se että voisin tässä itsekkin ihan aloittaa uran sarjamurhaajana tehden murhia aina 10 vuoden välein koska jos 3 vuoteen ei ole rikosta tehnyt, niin tuomitaan ensikertalaisena ja istua sitten vain puolet annetusta tuomiosta ja senkin teen lepposissa oloissa avovankilassa missä LUOTETAAN murhaajiin ja seksuaalirikollisiin että he käyvät vankilan ulkopuolella ja tulevat sitten kiltisti takaisin vankilaan lusimaan.
Jumanvittu en itse pidä Yhdysvaltoja minään maailmannapana, mutta tässä asiassa ne on ihan oikeassa, kovemmat tuomiot käyttöön ja kun tuomitaan ensikertalaisena niin SILLOIN MYÖS VITTU OLLAAN ENSIKERTALAINEN eikä oo mitää tiettyä vuosimäärää koska voit taas tehdä rikoksen löysemmällä tuomiolla.
Ihan sama oletko ala-ikäinen vai täysi-ikäinen, jos olet jonkun julmasti tappanut niin sillon joudat vankilaan istumaan vaikka loppuiäksesi.
Ja vielä se että pääset lomille vankilasta? VANKILA EI OLE MIKÄÄN VITUN LOMAKOHDE. Mun mielestä Suomen vankilaoloja sais ihan pahentaakin, luultavimmin porukka pysyisi sieltä enemmän poiskin jos olisi vähän karummat oltavat.
 
Niin.. Minusta nuo ehdonalaiset on ihan yhtä tyhjän kanssa. Mikä rangaistus se nyt on?? Ja vankiloissakin on niin loistavat olot nykyisin (ja sitten vielä avovankilat erikseen) että olen kuullut pikkurikollisten tekevän syksyllä sopivia rikoksia että pääsevät talveksi vankilaan suojaan ja keväällä taas ulos :headwall: Ei se vankila siis kovin paha paikka taida olla..

Aina joskus ahdistaa se tieto kuinka paljon tappajia ja murhaajia liikkuu vapaalla kärsittyään jonkun parin vuoden tuomion. Ja miltä se mahtaa tuntua sen uhrin läheisistä kun vaikka lähikaupassa törmää siihen tappajaan? Tuntuu niin väärältä että se parin vuoden istuminen olisi riittävä rangaistus taposta..
 

Yhteistyössä