Pph ei halua jättää päiväunivaippoja pois

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "miumaumou"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"miumaumou"

Vieras
Meillä on nyt menty viime viikko (jonka vajaa kolmevuotiaani oli lomalla) ilman päiväunivaippoja. Poika on herännyt melkein aina kuivana jo pitkään.
No tänään vein häntä taas hoitoon ja ehotin, että jättäisi vaipat laittamatta. Kerroin, että kotona on nyt menty niin. Mielestäni poika on jo valmis jättämään vaipat.
Pph tuumasi, että noin iso lapsi pissaa sitten kaikki petivaatteet ja että hän kyllä kauppaa vaippoja ipanalle. Kuulemma pph-lla on muovisuojia sänkyyn, ettei se sentään kokonaan kastuisi mikäli vahinko sattuisi.
Miten me saadaan lapsi kokonaan kuivaksi, jos pph ei ole mukana juonessa? Suurimman osan päiväunistaanhan lapsi nukkuu hoidossa. Pitääkö meidän odottaa kesälomaan vai voinko velvoittaa pph-ta jättämään vaan ne vaipat.
 
Jos vasta viikon ollut vaipaton kotona niin en mäkään jättäis jos oisin pph. Eiköhän se pph jätä pois kun huomaa että vaippa on kuiva AINA unien jälkeen. Kirjoitit että MELKEIN aina kuiva jo pitkään.
 
Eiköhän se lapsi viimeistään kesälomalla opi niin kuivaksi että pph:kin jättää vaipan pois. Niillä on niin pienet palkat ja iso duuni, että ihan ymmärrettävää, ettei halua kusisia peittoja pestä.
 
pitää vielä koomentoida että meillä on tyttö 2,5v jonka kanssa pottaillaan kyllä ja usein on kuiva vaippa mutta en ole jättänyt vielä vaippoja pois kun päikkärissä joka tapauksessa on vaipoissa. kesään odotetaan ja sitten jätetään vaipat pois lomalla yhdessä :)
 
Mulla on täysin pväkuiva 2,5.v, mut unilla vielä vahinkoja sattuu.. ei se muksu sitä tosiaan unissaan tiedä onko vaippaa vai ei. hereillä ollessaan ei pissaa tai kakkaa vaippaan vaikka olisin varmuudeksi sellasen laittanut. sitte ku on valmis pysyy vaippa kuivana unissaankin ja sitte sen voi jättää pois.
 
Samoilla linjoilla edellisten kanssa.Anna pph:n pitää vaippaa päiväunilla vaan.Ei se lapsen kehitystä niin järkytä kuitenkaan.Ja kun on vielä noinkin pieni niin eihän tuossa(kaan) asiassa mikään kiire ole.
 
Tietäisitpä oikeasti mikä homma on pph:lla alkaa pesemään sitten niitä petivaatteita? Mielestäni pitää olla ehdottoman päiväkuiva ainakin pari viikkoa (siis vaippa kuivana päiväunilla) ennenkuin se vaippa jätetään kokonaan pois. Noin iso lapsi oikeasti pissaa paljon ja meillä on kädet täynnä työtä jo muutenkin. Itsekään en jättäisi vaippaa pois ennenkuin olisin kokeillut pysyykö vaippa kuivana unilla. Päiväuni- ja yökuivuutta ei voi opettaa. Se vaatii kypysymisen lapsen aivoissa.
 

Yhteistyössä