Me kokeilimme ensin potalla istumista kun tyttö oli n. 8 kk, mutta hän inhosi sitä yli kaiken joten päätettiin unohtaa asia vähäksi aikaa. Kun hän oli muistaakseni 10-11 kk, potta kaivettiin esiin kaapista, ja kas kummaa, tyttö tajusi heti että siihen tehdään kakka. Myös pissa tulee pottaan jos vanhemmat ovat tarpeeksi nopeita ruoan jälkeen.
Neiti on 1 v 2 kk ja vaippaa käytetään edelleen, tosin niitä kuluu huomattavasti vähemmän nykyään ja erittäin harvoin niihin ehtii tulla kakkaa. Vaippaihottumaakin on enää harvoin. Eli vaikka vaippoja joutuu edelleen vaihtamaan, se on paljon helpompaa ja miellyttävämpää! Kesällä voisi harjoitella vaipan pois jättämistä lämpimällä säällä.
Vinkkejä:
- Potalle kannattaa laittaa istumaan kun lapsi herää ja heti aterian jälkeen (tässä kannattaa olla nopea). Ennakoiminen on tietysti helpompaa jos lapsella on säännöllinen kakkaustahti.
- Lukekaa kirjaa tai laulakaa.
- Meillä ainakin istuttiin korkeintaan vartti kerrallaan. Jos ei siihen mennessä ole mitään tullut, niin tuskin tuleekaan.
- Ihailkaa tuloksia yhdessä ja kehukaa lasta kovasti.
- Jos lapsi inhoaa pottaa, niin aika ei ole vielä kypsä. Missään nimessä ei saa pakottaa, sillä se voi vain pahentaa suhtautumista pottaan.
- Jotkut totuuttelevat kapistukseen pitämällä sitä olohuoneessa, jolloin lapsi voi mennä siihen istumaan vaatteet päällä vaikka lukemaan. Meilläkin pottaa käytettiin ensin makuuhuoneessa, sillä kylppäri oli liian outo paikka.