potkut aiheettomasti?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kuis on
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kuis on

Vieras
"Ystävän hätä ohitti palaverin"

"Sain potkut, kun ystäväni soitti ja kertoi, että hänen miehensä on uhannut raiskata hänet. Lähdin tietysti oitis auttamaan, mutta töissäpä oli tärkeä palaveri. Kun sain miehen rauhoittumaan, niin lähdin työpaikalleni. Siellä olikin vihainen pomo vastassa ja sanoi, että ''nyt riitti, myöhästymisiä on ollut liikaa''. Sen jälkeen en ole työpaikallani käynyt. Mutta paras ystäväni on minulle tärkeämpi kuin mikään työ. Onneksi ystävälleni ei käynyt kuinkaan. Ystäväni ja hänen miehensä ovat nyt onneksi eronneet:)"

Onko tässä mielestänne annettu potkut aiheettomasti, vai tekikö työntekijä väärin?
 
Oliko sinulla varoitusta taustalla samasta syystä, eli luvattomasta poissaolosta? Ellei, niin pitäisi löytyä erityisen painava syy suoraan työsuhteen purkamiseen. Kauanko olit poissa töistä? Toimit joka tapauksessa hölmösti. Ota yhteys liittoon, mielestäni työsuhteen purkamisen edellytkset eivät tuossa vielä täyty, ellei asiassa ole muutakin.
 
"nyt riitti, myöhästymisiä on ollut liikaa". Eiköhän tuo ole syy ja tuo tapaus vain katkaisi aasin selän. Jollei olisi ollut tuo tapaus, niin sitten olisi luultavasti tullut joku toinen myöhästyminen. Mutta jos tuo oli tyyliin toinen myöhästyminen kahden vuoden aikana, niin sitten on kohtuutonta.
 
Paha mennä sanomaan. Jos myöhästymisiä on todella ollut liikaa ja niistä on annettu varoitus, niin eihän tuo nyt aiheetonta ole. Ehkä juuri tällaisten takia ei kannattaisi turhaan myöhästellä, ettei ne potkut tuole sitten juuri silloin, kun oikeasti on hyvä syy.
 
Työntekijän syy. Ei tainnut olla eka myöhästyminen kun pomo noin kommentoi. Ja jos joku yrittää raiskata, silloin soitetaan poliisille eikä kaverille. Ihme teinitouhua.
 
53290.gif
 
Tuossakin tapauksessa tuo ystävä olisi varmaankin voinut poistua sieltä kotoa tai soittaa poliisit tai tuo työstä lähtenyt olisi voinut soittaa ne poliisit ja jatkaa töitään.

Ei töistä noin vain lähdetä. Todella hädässä, jos oma lapsi tai läheinen on vaikeuksissa niin töistä voi pois lähteä noin vain vedoten hätätilanteeseen ja ilman työnantajan lupaa. Aina kuintenkin työnantajalle pitää mahdollisimman pian ilmoittaa tällaisista lähdöistä.
 

Yhteistyössä