polven nivelsiteet meni poikki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Niina"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"Niina"

Vieras
Onko kenelläkään kokemusta siitä, että kuinka kauan menee toipumiseen polven nivelsiteiden poikkimenosta? Mitkä lääkkeet auttoi särkyyn? Kuinka kauan sairaslomaa ruumiillisesta tai muunlaisesta työstä? Milloin pystyy ajamaan autoa? Ei tarvitse vastata kaikkiin kysymyksiin vaan riittää jos joku viitsii kommentoida jotain tähän liittyen. Kiitos:)
 
Leikattiinko vai konservatiivinen hoito (ortoosi + tulehduskipulääkkeet jne)?
Omasta polvesta revennnyt kierukka noin kuukausi sitten ja konservatiivisella hoidolla mennään, koska ei nestettä polveen (onneksi) ole tullut. Tulehduskipulääke käytössä on ja hieman jo parempi on. Koukistaa ei kärsi, mutta kävellä lintata jo voi. Toisinaan pistävä kipu yllättää edelleen.
 
Mulla menee nivelsiteet välillä polvesta, saikkua saa viikon, mulla se on toipunu aina 3-4 päivässä, olen silti kävellyt sillä. Se menee aina ittestään paikalleen.
 

Yhteistyössä