"Politiikka|HS-analyysi Kokoomuksen ja perussuomalaisten hallitus alkaa näyttää yhä todennäköisemmältä"

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
!Ylipäätään kokoomuksen ärtymys Sdp:tä kohtaan kuulostaa siltä, että puolue kuitenkin viettäisi mieluummin neljä vuotta Sdp:n kuin perussuomalaisten kanssa, kunhan Sdp ymmärtäisi hyväksyä kokoomuksen talouslinjaukset. "

Pitää toivoa, että Perussuomalaiset on vaalien ykköspuolue. Muuten on Kokoomuksen kanssa vaikea tehdä yhteistyötä. Kokoomuksessa vihataan persujen maahanmuuttolinjaa ja oikeastaan perussuomalaisia ihmisinäkin. Kaikki tämänkään palstan persuja haukkuvat eivät suinkaan ole vasemmistolaisia.
 
Kokoomus tavoittelee Suomen sodanjälkeisen historian oikeistolaisinta hallitusta ”talousoikeistolaista hallitusta”

Pieni- ja keskituloiset kyykkyyn. Leikkauslista on 1,5 kertainen verrattuna Sipilän KiKy porvrihallituksen listaan.
Ja Sipilän hallituksesta on paha pistää pahemmaksi. Rikkain 10 % vaurastui, loput 90% köyhtyi (Tilastokeskus).
 
Kylmää kyytiä elämäntapatyöttömille.
Sitä se tulee olemaan joka tapauksessa, vaikka mitään leikkauksia ei tehtäisi, koska velkanarun pää tulee demarienkin käteen.

Mitä elämäntapatyöttömille tehdään? Lykätäänkö ne ulos sossuyksiöistään ja kadulle? Silloin on tosiaan kylmä kyyti paitsi kesäaikaan.

Vai laitetaanko ne töihin (joka tulee paljon kalliimmaksi kuin tukien maksaminen)?
 
KOKOOMUKSEN etumatka gallupeissa kapenee, mutta puolue esiintyy yhä kuin jo valittu pääministeripuolue.

Tämän kuvan sai, kun kokoomuksen varapuheenjohtaja Kai Mykkänen vaati Sdp:n puheenjohtajaa Sanna Marinia (sd) nöyrtymään Ilta-Sanomien haastattelussa torstaina.

Haastattelussa Mykkäseltä kysyttiin, miten kokoomuksen ja Sdp:n kannat voidaan sovittaa yhteen.

”Sdp:n puheenjohtajan Sanna Marinin täytyy nöyrtyä”, Mykkänen vastasi. ”Ja Sdp:n täytyy nöyrtyä siihen, että nyt on käänteen paikka.”


Se oli kovasti sanottu, sillä hallitusneuvotteluissa kukaan ei voi sanella kaikkea eikä vaaleja ole käyty.


Voi olla, ettei kokoomus edes ole se, joka vetää hallitusneuvotteluja, vaan vaalien suurin puolue voi olla aivan yhtä hyvin myös perussuomalaiset tai Sdp.
 
TOISTAISEKSI moni on pitänyt jokseenkin itsestäänselvänä, että kokoomuksen ja perussuomalaisten on helppo löytää yhteinen säästölinja.

Ei ole kuitenkaan tiedossa, kuinka paljon perussuomalaiset ovat lopulta valmiita leikkaamaan muualta kuin maahanmuutosta ja kehitysyhteistyörahoista.

Perussuomalaiset on suosittu puolue muun muassa työttömien ja vähävaraisten keskuudessa. Heihin kokoomuksen ehdottamat leikkaukset varmuudella osuisivat.

Vaaleissa puolueiden pitääkin esittää, mitä ne tekisivät, jos olisivat ikään kuin yksin vallassa. Puolueiden ideologisten erojen pitää näkyä, vaikka monipuoluehallituksessa kukaan ei saa kaikkia vaatimuksia läpi.

Se on varma, että kaikki joutuvat nöyrtymään hallitusneuvotteluissa, myös kokoomus.
 
Kokoomus tavoittelee Suomen sodanjälkeisen historian oikeistolaisinta hallitusta ”talousoikeistolaista hallitusta”

Pieni- ja keskituloiset kyykkyyn. Leikkauslista on 1,5 kertainen verrattuna Sipilän KiKy porvrihallituksen listaan.
Ja Sipilän hallituksesta on paha pistää pahemmaksi. Rikkain 10 % vaurastui, loput 90% köyhtyi (Tilastokeskus).
Keskituloisena minä hyödyin Sipilän hallituksen linjasta, mutta sen sijaan Marinin aikana ostovoima on romahtanut.
 
Minusta vaikuttaa pikemminkin että kokoomus on ajamassa itseään oppositioon seuraavaksikin hallituskaudeksi, rehvastelu kasvaa samaan tahtiin kuin kannatus sukeltaa.
 
"Puolue lupaa kaikkea kivaa eikä mitään pahaa.." "Pitkälti haaveiden varaan rakennetussa talousohjelmassaan". Ei jää epäselväksi, ketä tällä passiivis-aggressiivisella mielipidekirjoituksella koitetaan avoimesti ja pidäkkeettömästi voidella.
 
Jos kansa äänestää aktiivisesti kokoomuksen ja RKP:n tapaisten puolueiden ääniosuus laskee ja se on hyvåksi Suomelle. Tee siis isänmaallinen teko ja käytä äänioikeuttasi.
 
Minusta vaikuttaa pikemminkin että kokoomus on ajamassa itseään oppositioon seuraavaksikin hallituskaudeksi, rehvastelu kasvaa samaan tahtiin kuin kannatus sukeltaa.
Sdp ei kykene muodostamaan haIIitusta ilman kokoomusta, persuja tai kepua. Persut eivät kelpaa demareille, demarit eivät kelpaa kepulle ja kokoomukselle ei kelpaa demarit.

Sanna poltti sillat ja edessä on oppositio.
 
Relaa vähän työn orja. Olet kateellinen ja katkera tyhmän työn pakertaja.
Et osaa nauttia elämästäsi ja siksi solvaat työttömiä netissä.
Ei kukaan nauti 550 euron kuukausituloista (18 euroa päivässä), joka on maksimissaan elämäntapatyöttömän käteenjäävä tulotaso. Kyse onkin palkatun työn puutteesta jolla tulee toimeen ilman sosiaalitukia, puhutaan siis minimissään noin 2 000 €/kk palkasta, josta jää verojen jälkeen käteen noin 1 500 euroa.
 
Sdp ei kykene muodostamaan haIIitusta ilman kokoomusta, persuja tai kepua. Persut eivät kelpaa demareille, demarit eivät kelpaa kepulle ja kokoomukselle ei kelpaa demarit.

Sanna poltti sillat ja edessä on oppositio.
Oikeasti demarit haluavat oppositioon. Sama kuvio oli jo 1990-luvun lamassal. Kun tiedettiin, että leikkauksia on tulossa, SDP kieltäytyi hallitusvastuusta ja antoi Esko Ahon tuhota poliittisen uransa kansaa kurjistavana (=Suomen pelastavana) pääministerinä ja Iiro Viinasen kerätä roskalaatikollisen tappouhkauksia vihattuna valtionvarainministerinä.
 

Uusimmat

Yhteistyössä