Polio

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Lue!!!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

Lue!!!

Vieras
Poliovirus tunkeutuu elimistöön ruoansulatuselimistön kautta, se on suolistovirus, joka pesiytyy paksusuolen loppuosaan.
Maailman väestöstä n. 95% on luonnollisesti immuuneja poliolle ja taudin saaneista n. 90% ei saa minkäänlaisia taudin oireita ja vain 0,25%:lla sairastuneista seurauksena on halvaannuttava polio.
Rokoteohjelmassa käytetään kahta eri poliorokotetta, injektiona annettavaa tapettuja viruksia sisältävää, sekä suunkautta otettavaa eläviä viruksia sisältävää rokotetta.
Molemmat rokotteet kasvatetaan apinan munuaisissa ja ne voivat olla apinaviruksen saastuttamia (SV40).
Muita rokotteen sivuvaikutuksia voivat olla rokotuksen aiheuttama polio, krooniset suolisto-mahasairaudet (mm. haavainen paksusuolentulehdus), aivokalvontulehdus, leukemia, MS-tauti, jne.
Poliorokotteen aiheuttamat krooniset sairaudet ovat siis huomattavasti haitallisempia ja yleisempiä, kuin itse tauti
 
No just. Enpä uskaltaisi olla ottamatta rokotetta. Tiedän kaksi jotka ovat sairastaneet tuon taudin. Toisella kävelykeppi ja toinen kävelee kainalosauvojen avulla. Ja siis lapsena sairastivat ja sen jälkeen ollut noin.
 
Ap:n kannattaisi ehkä vierailla vaikka jossain rajojemme ulkopuolella näkemässä se, mitä se 0,25% pahimmillaan tarkoittaa, ja miettiä sitten uudelleen. Täällä on niin helppo tuudittautua noiden pienten prosenttien taakse ja piipertää jossain rokotusvastaisessa järjestössä, kun ei tiedetä noista sairauksista todellisuudessa mitään..
 
tampereen polio vdvp3 on vuoden 1985 sokerinpala rokoteen tuotos joka on sitten tappava eikä halvaannuttava ja tälle ei ole kellään maailmassa vaata-ainetta : )
 

Yhteistyössä